Produkty

Co możemy siać w maju?

Co możemy siać w maju?

Maj to miesiąc, w którym bezpośrednio do gruntu możemy siać jeszcze mnóstwo kwiatów, warzyw i ziół. Będą to gatunki wrażliwe na niskie temperatury, które wysiane wcześniej mogłyby ulec przemarznięciu. O jakie rośliny chodzi?

Kwiaty majoweJakie kwiaty siejemy w maju?

- Początek maja – groszek pachnący, nagietek, ostróżka, słonecznik.
- Pierwsza dekada maja
– cynia, czarnuszka, łubin.
- Druga dekada maja
– aksamitki, dynia, nasturcja.
- Trzecia dekada maja
– stokrotka pospolita.

Pod koniec miesiąca na rozsadniku zasiejemy bratki, dzwonek ogrodowy czy prawoślaz, a do skrzynek na balkonie wsypiemy nasiona fasoli wielkokwiatowej czy powój trójbarwny. Przez cały miesiąc możemy zaś siać goździki brodate i fasolę ozdobną. Są jeszcze inne rośliny kwitnące w maju, o których przeczytamy w poradniku.

kwitnące ogórkiJakie warzywa siejemy w maju?

W maju siejemy przede wszystkim warzywa ciepłolubne. Bardzo ważne, by przestrzegać tu konkretnych dat, maj jest bowiem zwodniczy i jednego dnia może być upalnie, drugiego – mroźnie. Przełomowym terminem jest 15 maja zwany przez ogrodników Zimną Zośką (imieniny Zofii). Tego dnia istnieje szczególne ryzyko wystąpienia przymrozków.

- Pierwsza dekada maja – marchew, melon, rzodkiewka.
-
Druga dekada maja – brukiew, cukinia, kabaczek.
-
Cały miesiąc – arbuz, bazylia, burak ćwikłowy, dynia, koper, kukurydza, ogórek gruntowy, patison, pietruszka (korzeniowa i naciowa), rukola.

Czy wiesz, że?

Takie warzywa jak rzodkiewka czy szpinak silnie reagują na wydłużający się dzień – to informacja dla roślin, że pora zakwitnąć. W rezultacie warzywa te rosną, nie plonując.

Nasiona kwiatówDrzewa i krzewy uprawne

Obok kwiatów, warzyw i ziół maj jest też dobrym momentem na posadzenie drzew i krzewów uprawnych. Najlepiej wybrać krzewy sprzedawane w pojemnikach lub z bryłą ziemi. Przed posadzeniem rośliny koniecznie obficie podlewamy. W ten sposób bryła korzeniowa nie rozpadnie się w trakcie umieszczania jej w ziemi. Maj to też najlepsza pora na sadzenie roślin iglastych oraz azalii i rododendronów. Najlepiej sadzić je w pochmurne dni, a po posadzeniu ponownie podlać. Dobrym pomysłem będzie też wykopanie wokół drzewka niewielkiego dołu i wlanie do niego kilku litrów wody. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy maj jest bezdeszczowy.

O czym jeszcze warto pamiętać w maju?

- Na początku miesiąca warto usunąć zimowe pąki, z których nie wyrastają kwiaty ani owoce, a które mogą być zaatakowane przez kwieciaka – chrząszcza spotykanego szczególnie na jabłoniach i gruszach.
- Do ochrony uszkodzonych przez przymrozki zawiązków kwiatów i krzewów możemy użyć agrowłókniny.
- Ładna pogoda sprzyja pojawieniu się mszyc. Aby się z nimi uporać należy przeprowadzić opryski wyciągiem z czosnku, cebuli lub pokrzywy.
- w miejscu ogródka warzywnego warto wysiać rośliny pod zielony nawóz. Mogą to być żyto, łubin czy gorczyca, które utrudnią rozwój chwastów. Następnie należy je przekopać, a tym samym użyźnić ziemię ,poprawiając jej strukturę
- Jeśli wiosna jest ciepła i słoneczna, w naszych oczkach wodnych mogą rozwijać się glony. Pamiętajmy, by cieniować te miejsca, a nitkowate, długie glony jak najszybciej wyciągać z wody.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, od czego zależy to, że z jednego opakowania wzejdą wszystkie wysiane nasiona, a z innego tylko połowa z nich....
Czytaj więcej

Czy warto stosować nasiona otoczkowane?

Czy warto stosować nasiona otoczkowane?
Stając przed wyzwaniem kupienia nasion do przydomowego ogródka, mamy do wyboru ich różne rodzaje. Należą do nich również nasiona ...
Czytaj więcej

Tworzymy prosty warzywnik – poradnik początkującego ogrodnika

Tworzymy prosty warzywnik – poradnik początkującego ogrodnika
Warzywnik w ogrodzie to rzecz niebywale praktyczna. Obok tego, że daje nam on nieograniczony dostęp do żywności ekologicznej, zdrowej i pozbawionej ch...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co możemy siać w maju?