icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Biała drewniana podłoga – jak osiągnąć taki efekt

Biel na podłogach nadaje wnętrzu zupełnie nowy wyraz, zmienia nasze postrzeganie przestrzeni i stanowi wymarzone tło do różnorakich dekoracji. Drewniana posadzka w nowej odsłonie będzie wyglądać inaczej – nie sprawią tego olej czy lakier, ale kolor, kojarzony dotychczas z płaszczyznami pionowymi i sufitem.

biała podłogaBiała barwa jest stosowana w wykończeniu domostw powszechnie, ale jako spójna część aranżacji trafiła do nas wraz z popularnością stylu skandynawskiego. Razem z nim pojawiło się nowe widzenie tej barwy, która króluje w pomieszczeniach rozświetlonych naturalnym światłem. Jeżeli biały kolor zastosowany na ścianach odbija światło, podłoga czyni to tak samo skutecznie, dzięki czemu pomieszczenie dłużej może obyć się bez sztucznego oświetlenia. Inaczej postrzegamy też przestrzeń wypełnioną bielą – jest ona optycznie większa i jest to jedna z ważnych zalet jej stosowania w mieszkaniach o niewielkim metrażu – te nabierają głębi i wydają się większe w porównaniu do pomieszczeń, w których zastosowano odmienną kolorystykę na ścianach i posadzce. Zupełnie inaczej w białym otoczeniu wyglądają pozostałe kolory, których użyliśmy do ozdobienia ścian czy okien. Soczyste barwy nabierają na takim tle intensywności, a jednokolorowe dodatki użyte w formie dominujących dekoracji są tym bardziej widoczne.

Najprostszym ze sposobów na posiadanie białej podłogi jest zakup gotowych paneli w tej barwie i ich położenie, co nie jest pracochłonne ani trudne, zwłaszcza że poszczególne elementy łączy się bez udziału kleju. Jeśli jednak posiadamy już drewnianą podłogę, choć w innej barwie, możemy obyć się bez nowej warstwy paneli i samodzielnie nadać jej biały kolor. Dotyczy to zarówno desek, jak i parkietu. Co więcej – odpowiednio dobierając preparaty do odnowienia i wybielenia posadzki z drewna, zachowamy na niej rysunek słojów, a dodatkowy walor dekoracyjny uzyskamy dzięki wzorowi parkietu ułożonego w jodełkę prześwitującemu spod warstwy farby.grunt do drewna castorama

Aby uzyskać taki efekt, na odpowiednio przygotowane podłoże – odtłuszczone i wyczyszczone ze starych warstw lakieru, wycyklinowane i dokładnie odpylone – stosujemy bejcę lub środki do ługowania drewna. W zależności od naszej wizji wyglądu całości bejcujemy powtórnie, by uzyskać kolor bardziej zbliżony do białego. Olśniewający efekt daje użycie preparatów olejowych – nie pozostawiają one na powierzchni drewna powłoki takiej jak po zaaplikowaniu lakieru, środek wnika w drewno, nasącza je i dzięki temu wrażenia dotykowe, jakie towarzyszą podłodze pokrytej warstwami bielonego oleju są nieporównywalne z tymi, jakie odnosi się przy dotyku powierzchni wykończonych lakierem. Olejowanie przeprowadza się za pomocą wałka – z początku aplikuje się dużo olejowej substancji, a jej pozostałości usuwa się po czasie określonym przez producenta. Z olejowaniem wiąże się niestety konieczność systematycznego uzupełniania preparatu, za to po każdym takim działaniu posadzka wygląda jak nowa.

Innymi środkami, jakie możemy zastosować w celu zmienienia koloru drewnianej podłogi, są olejowoski – najpierw pokrywamy powierzchnię olejowoskiem z białym barwnikiem, później preparatem bezbarwnym, który utworzy na nim warstwę ochronną. Pozostaje nam też biały lakier, który po wyschnięciu zakonserwujemy za pomocą środka bezbarwnego.

Data publikacji: 12.06.2015