LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Izolacja akustyczna podłogi - jak wyeliminować hałas kroków i dźwięki uderzeniowe

Izolacja akustyczna może znacząco podnieść komfort korzystania z pomieszczenia z laminowanymi podłogami – dzięki niej odgłosy kroków i uderzeń nie będą zakłócać ciszy w Twoim domu. W wyciszeniu podłogi może Ci pomóc zastosowanie właściwego podkładu pod panele – który z nich warto wybrać?

wyciszenie paneliwyciszenie paneliwyciszenie paneliwyciszenie paneli

Z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia w domu?

Użytkownicy posadzki wykonanej z paneli laminowanych mogą mieć do czynienia z 3 rodzajami hałasu:

hałas powietrzny – wywoływany przez rozmowy w pomieszczeniach oraz urządzenia stereo;

hałas kroków  powstaje na skutek chodzenia po posadzce. Rozchodzi się przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym powstaje;

hałas uderzeniowy – zwany także materiałowym, może powstawać na skutek upadania przedmiotów na posadzkę lub przesuwania po niej ciężkich mebli. Co ważne, dźwięki uderzeniowe przenikają przez strop i są słyszalne w pokoju znajdującym się poniżej. Aby wyciszyć ten rodzaj hałasu powinniśmy zamontować panele na odpowiednim podkładzie, który wytłumi drgania.

Jak wykonać izolację akustyczną podłogi?

Właściwości akustyczne podłogi zależą od 2 czynników: konstrukcji części nośnej i jej masy, a także od dodatkowej warstwy izolacyjnej. Skutecznym rozwiązaniem problemu z uciążliwym hałasem jest stworzenie podłogi pływającej, złożonej z warstwy sprężystej i dociążającej. Najczęściej wykorzystuje się ją w szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej, w których wymagana jest idealna cisza.

Czy wiesz, że…

Stopień redukcji hałasu mierzy się przy pomocy specjalnie opracowanych metod badawczych. Ich wynik w przy dźwiękach uderzeniowych (IS – Impact Sound) podaje się w decybelach. W przypadku dźwięku kroków (RWS - Reflected Walking Sound) jest on przedstawiany procentowo.

wygłuszenie podłogiwygłuszenie podłogiwygłuszenie podłogiwygłuszenie podłogi

Pomieszczenie możemy także wygłuszyć, montując panele laminowane na specjalnych matach lub podkładach przeciwdrganiowych. W wyciszaniu pomieszczenia najlepiej sprawdzi się materiał o niskiej sztywności dynamicznej, który skutecznie odetnie wibracje, niwelując oba rodzaje hałasu. Przy pomocy podkładu możemy uzyskać średnie wyciszenie na poziomie 30%.

Jaki rodzaj podkładu najlepiej tłumi dźwięki?

W roli akustycznej izolacji pomieszczenia, która ochroni zarówno przed dźwiękami uderzeniowymi, jak i odgłosami kroków, najlepiej sprawdzą się następujące rodzaje podkładów:

podkład poliuretanowo-mineralny (PUM) – najlepiej sprawdzi się w wygłuszaniu hałasu kroków – jego skuteczność wynosi nawet do 28%. Świetnie sprawdzi się także w przypadku posadzki z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ dobrze przewodzi ciepło;

cicha podłogacicha podłogacicha podłogacicha podłoga

podkład z ekstrudowanego polistyrenu (XPS) – przy grubości wynoszącej od 2 do 4 mm zapewnia redukcję dźwięków uderzeniowych na poziomie 19 dB. Pomoże nam również wyrównać drobne nierówności podłoża. Ten rodzaj podkładu pod panele laminowane nie sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego – może obniżyć poziom emisji ciepła do pomieszczenia;

podkład z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – cechuje się niewielką grubością. Przy jego pomocy dość dobrze wytłumimy wszystkie rodzaje hałasów.

Data publikacji: 07.11.2017