Produkty

Biel w duecie z drewnem – ponadczasowa aranżacja kuchni

Biel w duecie z drewnem – ponadczasowa aranżacja kuchni

W katalogach, czasopismach i na stronach internetowych znajdziemy setki pomysłów na aranżację kuchni. Którymi jednak warto się zainspirować, żeby urządzić wnętrze ze smakiem? Jedną z propozycji jest zastosowanie uniwersalnego połączenia – bieli i drewna. Jak wykorzystać je w kuchni? O tym piszemy poniżej.

Biała kuchnia z drewnem – dlaczego to strzał w dziesiątkę?

O tym, że biel jest w modzie – także w aranżacji kuchni – nie trzeba nikogo przekonywać. Za sprawą stylu skandynawskiego ta barwa rozgościła się w każdym z domowych wnętrz, dając ich użytkownikom szerokie pole do działania w kwestii doboru elementów wyposażenia i dodatków. Biel doskonale prezentuje się w połączeniu z każdą inną barwą, a także z różnorodnymi strukturami materiałów stosowanych w pomieszczeniu. Wyjątkowo dobrze współgra jednak z drewnem, bez względu na jego gatunek czy sposób wykończenia jego powierzchni.

Zestawienie drewna bądź materiałów je imitujących z bielą można zastosować w kuchni na różne sposoby – począwszy od etapu wykańczania pomieszczenia, przez jego meblowanie, aż po dobór dodatków. Czystość i sterylność przypisywana bieli łagodzone są w tym wypadku przez ciepły, naturalny charakter drewna oraz urozmaicone typowym dla niego wzorem. Takie połączenie nie jest więc nudne, mimo że można określić je oszczędnym. Z pewnością wyróżnia się także elegancją i swobodą, jaką daje w doborze dekoracji czy dodatków, za pomocą których łatwo nadamy przestrzeni swoisty charakter.

kuchnia w bieli i drewnie

Białe ściany i drewniana podłoga

Połączenie bieli i drewna podczas wykańczania ścian i posadzki znajduje zastosowanie w każdym domowym pomieszczeniu. Równie dobrze sprawdza się w kuchni – deski podłogowe, gres imitujący drewno czy też panele podłogowe pięknie komponują się z jednolitymi białymi ścianami – pomalowanymi lub wyłożonymi glazurą – stanowiąc bazę różnych aranżacji. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ściany w pomieszczeniu muszą być jednolite – fani odważniejszych barw mogą urozmaicić je np. dekorami w wyrazistym odcieniu, mozaiką albo kolorową szklaną taflą, które doskonale zaprezentują się ponad blatem kuchennym.

Jeśli podłogę wykańczamy płytkami, warto również zastanowić się nad zastosowaniem ich na powierzchni pionowej – nie tylko pomiędzy szafkami, ale i w innych miejscach. W ten sposób ograniczamy ilość kolorów, wzorów i faktur we wnętrzu, zyskując pewność, że jego wystrój będzie spójny i efektowny.

Pamiętajmy, że możemy zrezygnować również z drewnianego wzoru na podłodze i zamiast niego zdecydować się na biel. Drewniane powierzchnie mogą stać się jedynym wyrazistym akcentem w minimalistycznie i jasno wykończonej kuchni.

Biel w duecie z drewnem – meble kuchenne

Biel i drewno to zestawienie, które doskonale sprawdza się także w przypadku mebli kuchennych. Zarówno wśród gotowych zestawów, jak i mebli modułowych znajdziemy produkty z frontami białymi bądź wykończonymi w taki sposób, by imitowały drewnianą powierzchnię.

Meble można dopasować tak, by ich drzwiczki powielały wzór i odcień drewnopodobnego materiału ułożonego na podłodze albo na ścianie. Mogą być również białe i zlewać się z tłem stworzonym przy użyciu białej farby lub płytek. Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie białych szafek w dolnej zabudowie, a drewnopodobnych w górnej bądź na odwrót.

Czy wiesz, że...?

Meble kuchenne, zarówno białe, jak i drewnopodobne, mogą być zupełnie gładkie lub posiadać dekoracyjne żłobienia. Do wyboru są ponadto moduły o wysokim połysku oraz matowe, a także wyposażone w przeszklenia. Wszystko to powoduje, że bez trudu wybierzemy zestaw odpowiadający naszej wizji aranżacji kuchni.

Jak widać, możliwości jest wiele – bielą i drewnem możemy się swobodnie bawić, tworząc kompozycje, które najbardziej nam odpowiadają.

Blat kuchenny – biały czy drewniany?

Niezwykle ważną kwestią jest wybór blatu kuchennego, który będzie pasował do wykończenia oraz mebli kuchennych. Oto kilka propozycji:

- biały blat kuchenny sprawdzi się w przypadku mebli z frontami imitującymi drewno, stanowiąc dla nich kontrast. Będzie dobrze wyglądać także przy drewnopodobnej ścianie,

- biały blat pasuje również do białych mebli, pozwalając uzyskać minimalistyczny efekt aranżacji. Podłoga i ściany mogą być wykończone drewnem i innymi materiałami odzwierciedlającymi jego wygląd,

- drewniany blat pięknie prezentuje się w połączeniu z białymi szafkami kuchennymi oraz białymi ścianami. Może powielać kolorystykę desek podłogowych bądź wykończenia ściany. Sprawdzi się także w kuchniach, w których zestawiono szafki białe z modułami o drewnopodobnym wykończeniu.

Czy wiesz, że...?

Blat kuchenny w pomieszczeniu, w którym dominuje biel i drewno, nie musi być ani biały, ani drewniany. W nowoczesnych aranżacjach często stosowane są eleganckie modele w kolorze czarnym. Warto pokusić się również o blat szary wykonany z kamienia lub imitujący jego strukturę.

W niektórych kuchniach stosowane są również praktyczne elementy w postaci barków lub dodatkowych blatów, przy których można wygodnie usiąść. Aby kuchnia prezentowała się spójnie, najlepiej wykonać je z takiego samego materiału, jaki wybraliśmy na blat wieńczący szafki stojące.

biały zlewozmywak
Zlewozmywak kompozytowy Ising

Biel w duecie z drewnem – pozostałe elementy wyposażenia

W aranżacji kuchni nie kończymy zwykle na meblach i blacie. Często dobieramy do nich także dodatki w postaci półek czy relingów, na których przechowujemy używane na co dzień akcesoria. Takie dodatkowe elementy wyposażenia kuchennego także mogą być białe lub drewniane – dobrane w taki sposób, by harmonizowały ze ścianą lub kontrastowały z nią. W biało-drewnianej aranżacji dobrze sprawdzą się także dodatki metalowe, np. chromowane lub czarne, które mogą nawiązywać odcieniem np. do uchwytów meblowych czy zastosowanej armatury.

Co ciekawe, również sama armatura – w tym przypadku bateria kuchenna – może być biała. Wraz z białym zlewozmywakiem stworzy spójny zestaw, szczególnie dobrze prezentujący się na tle drewnianego blatu.

Jakie drewno do kuchni?

W aranżacji kuchni możemy wykorzystać ten materiał, jednak należy pamiętać, by był odporny na warunki panujące w tym pomieszczeniu. O tym, jakie gatunki drewna sprawdzą się w kuchni przeczytamy np. w artykule Drewno w kuchni – gdzie je wykorzystać? Zwróćmy ponadto uwagę, że do wyboru mamy także wiele materiałów wykończeniowych imitujących prawdziwe drewno – dobrze je zastąpią, nie ustępując mu pod względem wizualnym.

Należy także pamiętać, że decyzja o zastosowaniu w kuchni drewna lub jego imitacji nie ogranicza się jedynie do wyboru właściwego materiału. O ostatecznym wyglądzie wnętrza będzie decydował także jego odcień oraz wzór. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni dobrze prezentują się jasne barwy – ze znalezieniem produktu wykończeniowego tego typu z pewnością nie będziemy mieć trudności. W połączeniu z bielą mebli lub ścian pozwoli optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze.

gres drewno do kuchni
Gres Foresta 15 x 60 cm bianco 0,9 m2

Do wyboru mamy również eleganckie, ciemne drewno, które doskonale zaprezentuje się w kuchni o większym metrażu. Taki materiał wyraźnie kontrastuje z bielą, więc przypadnie go gustu osobom preferującym wyraziste aranżacje.

Ponadto zwróćmy uwagę na wzornictwo – w przypadku niektórych materiałów jest ono bardzo subtelne i nie rzuca się w oczy. W innych natomiast jest ono wyeksponowane, co dodaje materiałowi szlachetności i uroku, jednocześnie stanowiąc ważny detal w wystroju wnętrza.

Bez względu jednak na to, na jaki gatunek drewna bądź jego imitację się zdecydujemy, mamy pewność, że w połączeniu z bielą będzie prezentować się efektownie i modnie. To ważne zalety, dzięki którym nie tylko samodzielnie urządzimy od podstaw eleganckie wnętrze, ale również pięknie odświeżymy stare – np. przemalujemy ścianę na biało, by pasowała do drewnianych mebli, wymienimy leżący na nich blat lub dopasujemy nowe szafki do białych kafli podłogowych i ściennych.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak zamontować meble kuchenne?

Jak zamontować meble kuchenne?
Samodzielny montaż mebli kuchennych pozwoli Ci zaoszczędzić na wynajęciu fachowca. Zadanie nie jest zbyt trudne – wymaga jedynie odpowiedniego p...
Czytaj więcej

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!
Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Ograniczać Cię może mała ilość miejsca i problemy z przenoszeniem materiałów. Przy odpowiednim przygotowani...
Czytaj więcej

Szuflady i szafki do kuchni - jakie wybrać?

Szuflady i szafki do kuchni - jakie wybrać?
Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której szafki i szuflady należycie spełniają swoje zadania. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Biel w duecie z drewnem – ponadczasowa aranżacja kuchni