Biel w duecie z drewnem – ponadczasowa aranżacja kuchni

W katalogach, czasopismach i na stronach internetowych znajdziemy setki pomysłów na aranżację kuchni. Którymi jednak warto się zainspirować, żeby urządzić wnętrze ze smakiem? Jedną z propozycji jest zastosowanie uniwersalnego połączenia – bieli i drewna. Jak wykorzystać je w kuchni? O tym piszemy poniżej.

Biała kuchnia z drewnem – dlaczego to strzał w dziesiątkę?

O tym, że biel jest w modzie – także w aranżacji kuchni – nie trzeba nikogo przekonywać. Za sprawą stylu skandynawskiego ta barwa rozgościła się w każdym z domowych wnętrz, dając ich użytkownikom szerokie pole do działania w kwestii doboru elementów wyposażenia i dodatków. Biel doskonale prezentuje się w połączeniu z każdą inną barwą, a także z różnorodnymi strukturami materiałów stosowanych w pomieszczeniu. Wyjątkowo dobrze współgra jednak z drewnem, bez względu na jego gatunek czy sposób wykończenia jego powierzchni.

Zestawienie drewna bądź materiałów je imitujących z bielą można zastosować w kuchni na różne sposoby – począwszy od etapu wykańczania pomieszczenia, przez jego meblowanie, aż po dobór dodatków. Czystość i sterylność przypisywana bieli łagodzone są w tym wypadku przez ciepły, naturalny charakter drewna oraz urozmaicone typowym dla niego wzorem. Takie połączenie nie jest więc nudne, mimo że można określić je oszczędnym. Z pewnością wyróżnia się także elegancją i swobodą, jaką daje w doborze dekoracji czy dodatków, za pomocą których łatwo nadamy przestrzeni swoisty charakter.

kuchnia w bieli i drewniekuchnia w bieli i drewniekuchnia w bieli i drewniekuchnia w bieli i drewnie

Białe ściany i drewniana podłoga

Połączenie bieli i drewna podczas wykańczania ścian i posadzki znajduje zastosowanie w każdym domowym pomieszczeniu. Równie dobrze sprawdza się w kuchni – deski podłogowe, gres imitujący drewno czy też panele podłogowe pięknie komponują się z jednolitymi białymi ścianami – pomalowanymi lub wyłożonymi glazurą – stanowiąc bazę różnych aranżacji. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ściany w pomieszczeniu muszą być jednolite – fani odważniejszych barw mogą urozmaicić je np. dekorami w wyrazistym odcieniu, mozaiką albo kolorową szklaną taflą, które doskonale zaprezentują się ponad blatem kuchennym.

Jeśli podłogę wykańczamy płytkami, warto również zastanowić się nad zastosowaniem ich na powierzchni pionowej – nie tylko pomiędzy szafkami, ale i w innych miejscach. W ten sposób ograniczamy ilość kolorów, wzorów i faktur we wnętrzu, zyskując pewność, że jego wystrój będzie spójny i efektowny.

Pamiętajmy, że możemy zrezygnować również z drewnianego wzoru na podłodze i zamiast niego zdecydować się na biel. Drewniane powierzchnie mogą stać się jedynym wyrazistym akcentem w minimalistycznie i jasno wykończonej kuchni.

Biel w duecie z drewnem – meble kuchenne

Biel i drewno to zestawienie, które doskonale sprawdza się także w przypadku mebli kuchennych. Zarówno wśród gotowych zestawów, jak i mebli modułowych znajdziemy produkty z frontami białymi bądź wykończonymi w taki sposób, by imitowały drewnianą powierzchnię.

Meble można dopasować tak, by ich drzwiczki powielały wzór i odcień drewnopodobnego materiału ułożonego na podłodze albo na ścianie. Mogą być również białe i zlewać się z tłem stworzonym przy użyciu białej farby lub płytek. Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie białych szafek w dolnej zabudowie, a drewnopodobnych w górnej bądź na odwrót.

Czy wiesz, że...?

Meble kuchenne, zarówno białe, jak i drewnopodobne, mogą być zupełnie gładkie lub posiadać dekoracyjne żłobienia. Do wyboru są ponadto moduły o wysokim połysku oraz matowe, a także wyposażone w przeszklenia. Wszystko to powoduje, że bez trudu wybierzemy zestaw odpowiadający naszej wizji aranżacji kuchni.

Jak widać, możliwości jest wiele – bielą i drewnem możemy się swobodnie bawić, tworząc kompozycje, które najbardziej nam odpowiadają.

Blat kuchenny – biały czy drewniany?

Niezwykle ważną kwestią jest wybór blatu kuchennego, który będzie pasował do wykończenia oraz mebli kuchennych. Oto kilka propozycji:

- biały blat kuchenny sprawdzi się w przypadku mebli z frontami imitującymi drewno, stanowiąc dla nich kontrast. Będzie dobrze wyglądać także przy drewnopodobnej ścianie,

- biały blat pasuje również do białych mebli, pozwalając uzyskać minimalistyczny efekt aranżacji. Podłoga i ściany mogą być wykończone drewnem i innymi materiałami odzwierciedlającymi jego wygląd,

- drewniany blat pięknie prezentuje się w połączeniu z białymi szafkami kuchennymi oraz białymi ścianami. Może powielać kolorystykę desek podłogowych bądź wykończenia ściany. Sprawdzi się także w kuchniach, w których zestawiono szafki białe z modułami o drewnopodobnym wykończeniu.

Czy wiesz, że...?

Blat kuchenny w pomieszczeniu, w którym dominuje biel i drewno, nie musi być ani biały, ani drewniany. W nowoczesnych aranżacjach często stosowane są eleganckie modele w kolorze czarnym. Warto pokusić się również o blat szary wykonany z kamienia lub imitujący jego strukturę.

W niektórych kuchniach stosowane są również praktyczne elementy w postaci barków lub dodatkowych blatów, przy których można wygodnie usiąść. Aby kuchnia prezentowała się spójnie, najlepiej wykonać je z takiego samego materiału, jaki wybraliśmy na blat wieńczący szafki stojące.

biały zlewozmywak
Zlewozmywak kompozytowy Ising

Biel w duecie z drewnem – pozostałe elementy wyposażenia

W aranżacji kuchni nie kończymy zwykle na meblach i blacie. Często dobieramy do nich także dodatki w postaci półek czy relingów, na których przechowujemy używane na co dzień akcesoria. Takie dodatkowe elementy wyposażenia kuchennego także mogą być białe lub drewniane – dobrane w taki sposób, by harmonizowały ze ścianą lub kontrastowały z nią. W biało-drewnianej aranżacji dobrze sprawdzą się także dodatki metalowe, np. chromowane lub czarne, które mogą nawiązywać odcieniem np. do uchwytów meblowych czy zastosowanej armatury.

Co ciekawe, również sama armatura – w tym przypadku bateria kuchenna – może być biała. Wraz z białym zlewozmywakiem stworzy spójny zestaw, szczególnie dobrze prezentujący się na tle drewnianego blatu.

Jakie drewno do kuchni?

W aranżacji kuchni możemy wykorzystać ten materiał, jednak należy pamiętać, by był odporny na warunki panujące w tym pomieszczeniu. O tym, jakie gatunki drewna sprawdzą się w kuchni przeczytamy np. w artykule Drewno w kuchni – gdzie je wykorzystać? Zwróćmy ponadto uwagę, że do wyboru mamy także wiele materiałów wykończeniowych imitujących prawdziwe drewno – dobrze je zastąpią, nie ustępując mu pod względem wizualnym.

Należy także pamiętać, że decyzja o zastosowaniu w kuchni drewna lub jego imitacji nie ogranicza się jedynie do wyboru właściwego materiału. O ostatecznym wyglądzie wnętrza będzie decydował także jego odcień oraz wzór. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni dobrze prezentują się jasne barwy – ze znalezieniem produktu wykończeniowego tego typu z pewnością nie będziemy mieć trudności. W połączeniu z bielą mebli lub ścian pozwoli optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze.

gres drewno do kuchni
Gres Foresta 15 x 60 cm bianco 0,9 m2

Do wyboru mamy również eleganckie, ciemne drewno, które doskonale zaprezentuje się w kuchni o większym metrażu. Taki materiał wyraźnie kontrastuje z bielą, więc przypadnie go gustu osobom preferującym wyraziste aranżacje.

Ponadto zwróćmy uwagę na wzornictwo – w przypadku niektórych materiałów jest ono bardzo subtelne i nie rzuca się w oczy. W innych natomiast jest ono wyeksponowane, co dodaje materiałowi szlachetności i uroku, jednocześnie stanowiąc ważny detal w wystroju wnętrza.

Bez względu jednak na to, na jaki gatunek drewna bądź jego imitację się zdecydujemy, mamy pewność, że w połączeniu z bielą będzie prezentować się efektownie i modnie. To ważne zalety, dzięki którym nie tylko samodzielnie urządzimy od podstaw eleganckie wnętrze, ale również pięknie odświeżymy stare – np. przemalujemy ścianę na biało, by pasowała do drewnianych mebli, wymienimy leżący na nich blat lub dopasujemy nowe szafki do białych kafli podłogowych i ściennych.

 

Data publikacji: 01.05.2018