LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Akcesoria metalowe

Strzałka w prawo

Akcesoria meblowe

Strzałka w prawo

Uchwyty do mebli

Strzałka w prawo

Uchwyty do mebli

Uchwyty do szafek to kategoria produktów, która jest przydatna podczas prac wykończeniowych w Twoim domu. Uchwyty do szafy służą do otwierania i zamykania mebli.

Filtry

Uchwyty do mebli

Uchwyty do szafek to kategoria produktów, która jest przydatna podczas prac wykończeniowych w Twoim domu. Uchwyty do szafy służą do otwierania i zamykania mebli.

229 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria meblowe

Wyświetlanie 24 z 229 produktów

Załaduj więcej

Uchwyty do rur – charakterystyka

Od właściwego mocowania rur często zależy sprawność całej instalacji wodno-kanalizacyjnej w Twoim domu. Jego podstawę stanowią uchwyty do rur stalowych i PCV, które zapewniają trwałość i bezawaryjną pracę rur. Dostępne są zarówno uchwyty pojedyncze, jak i całe zestawy ułatwiające montaż poszczególnych elementów instalacji.

Szczególnym rodzajem są specjalne uchwyty do rur miedzianych, odporne na korozję i nie działające destrukcyjnie na materiały, z których zostały wykonane przewody. Prócz tego możesz nabyć również gotowe komplety uchwytów metalowych, na przykład ze stali ocynkowanej galwanicznie, a także zestawy uchwytów z tworzyw sztucznych.

Uchwyt na rurę i korzyści z jego stosowania

Większość produktów można montować w sposób poziomy lub pionowy do powierzchni. Montaż w ścianie ułatwiają kołki rozporowe dopasowane do obręczy. Produkty dostosowane do rur centralnego ogrzewania charakteryzują się podwyższoną odpornością termiczną. Warto pamiętać, że rury ogrzewania podłogowego warto przymocować do podłoża przed przykryciem ich warstwą wylewki, aby zachowały kształt wężownicy i prawidłowe odstępy między przewodami. W realizacji każdego z tych zadań pomocny będzie dobrze dopasowany uchwyt do rur.

Uchwyty do rur PCV czy wykonane ze stali przeznaczone są zwykle do konkretnych instalacji lub do współpracy z rurami przygotowanymi z określonych materiałów. W ten sposób nie utrudniają jej prawidłowego działania, a jednocześnie zapobiegają przed uszkodzeniem na przykład wskutek zbytniego obciążenia, a co za tym idzie – przerwania fragmentu instalacji. Możesz bez trudu wybrać odpowiedni uchwyt do rur pojedynczy, podwójny albo zestaw uchwytów, w których znajdziesz takie same produkty.

Dobrze dopasowany uchwyt do mocowania rur przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom danej instalacji. Co więcej, zapobiega awariom, które mogłyby skutkować na przykład zalaniem domu, co z kolei niesie za sobą konkretne oszczędności. Z tego powodu uchwyt do rur powinien być dobrany już na etapie planowania instalacji. W przypadku rozległych systemów należy zaprojektować również rozkład uchwytów przy dłuższych fragmentach rur.

Dobierz prawidłowy uchwyt do rur

Na początek jedną z podstawowych rzeczy jest oczywiście średnica. Uchwyt rury zazwyczaj przeznaczony jest do rur o konkretnych rozmiarach, co powinieneś wziąć pod uwagę, dobierając go do instalacji, którą chcesz zamontować. Zbyt luźny będzie sprawiał, że rura może się poruszać, co naruszy stabilność całego systemu. Z kolei zbyt mocno zaciśnięta obejma będzie odkształcała rury, zwłaszcza te miedziane albo z tworzywa PCV, co może szybko doprowadzić do ich uszkodzenia. W przypadku tych materiałów musisz pamiętać też o kompensacji – rura pod wpływem niektórych substancji i zjawisk może się nieznacznie rozszerzać i powinna mieć zapewnione na to miejsce.

Jeśli prowadzisz rurę przez długie pomieszczenie, musisz rozłożyć uchwyty równomiernie. W takim przypadku przydadzą Ci się zestawy, w których znajdziesz kilka sztuk tego samego produktu. Taki uchwyt na rurę jest zawsze o tej samej średnicy, dlatego umożliwi Ci unieruchomienie instalacji na dłuższym odcinku. Jeśli decydujesz się na podwieszenie rur pod sufitem, wybierz obejmy, które umieścisz w nim dzięki kołkom, ale zastanów się też nad podporami. To szczególnie istotne, jeśli rury są ciężkie.

Uchwyt do rur pp możesz zastosować w przypadku rur z tego samego tworzywa albo miedzianych. Zazwyczaj produkt dostosowany tylko do jednego rodzaju instalacji jest wyposażony w stosowną adnotację od producenta. Tego rodzaju produkty są odporne na działanie wyższych temperatur, a przy tym trwałe i estetyczne. Nadają się do podtrzymywania rur o mniejszej wadze czy w przypadku lżejszych instalacji. Nie niszczeją pod wpływem wody ani innych, niekorzystnych warunków, w których mogą być montowane.

Z kolei uchwyt metalowy do rur wybierz przede wszystkim do montażu instalacji o dużej masie. Jest on w stanie unieść większy ciężar, przez co doskonale nadaje się do instalacji z rur stalowych. Często wyposaża się go w dodatkową warstwę izolującą, której zadaniem jest wygłuszenie instalacji oraz zapobieganie ocieraniu się twardych materiałów o siebie. Doskonale sprawdzi się w przypadku instalacji stalowych głównie z uwagi na brak rozciągliwości – stalowe rury mają najmniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Jeżeli instalacja biegnie w takim miejscu, w którym wymaga wygłuszenia z uwagi na możliwość zakłócania wypoczynku czy czasu pracy, wybierz uchwyt do rur z gumą. Zazwyczaj ma on formę stalowej obejmy, wewnątrz której znajduje się kołnierz wygłuszający. Świetnie sprawdzi się przy montażu instalacji w domu albo biurze. Pamiętaj jednak, że jeśli rury mają doprowadzać wodę gorącą, potrzebujesz uchwytu wyposażonego w warstwę wykonaną na przykład z pianki polietylenowej o dużej wytrzymałości termicznej. Znacznie lepiej zniesie kontakt z wysoką temperaturą, zwłaszcza w przypadku rur stalowych.

We wszystkich instalacjach ciepłej i zimnej wody czynnik roboczy doprowadzany jest zazwyczaj do armatury czy innych urządzeń za pomocą dwóch biegnących równolegle rur. Aby uniknąć ich osobnego montażu, możesz wybrać uchwyt plastikowy do rur, w którym znajduje się miejsce na dwa przewody. Rozstaw takiego mocowania jest zwykle uniwersalny i pasuje do większości współczesnych instalacji. Nie musisz obawiać się złego dopasowania.