Produkty

Brzydkie płytki ceramiczne – jak je łatwo, szybko i tanio odmienić?

Brzydkie płytki ceramiczne – jak je łatwo, szybko i tanio odmienić?

Gdy wprowadzamy się do mieszkania z rynku wtórnego, często musimy w dużym stopniu je odnowić i wyremontować. Jeśli jednak brakuje nam czasu, pracowników czy pieniędzy, niektóre rozwiązania wykończeniowe zostawiamy tak, jak je zastaliśmy, szczególnie jeśli dalej są funkcjonalne. Często dotyczy to płytek ceramicznych.

płytki ceramiczneTypowa kuchnia i łazienka są zazwyczaj wykończone płytkami ceramicznymi. Rozwiązanie to jest niezwykle rozsądne ze względu na jego funkcjonalność. Materiał ten jest wysoce odporny na wodę i wilgoć, a powierzchnię płytek łatwo jest utrzymać w czystości. Nic więc dziwnego, że spotkamy je w większości łazienek i kuchni.

Kiedy samodzielnie wykańczamy swoje mieszkanie, możemy wybrać dokładnie takie płytki ceramiczne, jakie nam odpowiadają – nie tylko pod względem parametrów technicznych, ale też z uwagi na ich wzór, kształt czy wielkość. Kolor płytek niekiedy może zdominować całą aranżację i może zdarzyć się, że dopiero po wykończeniu pomieszczenia okazuje się, że jest nietrafiony. Jednak największą motywację do odmiany wyglądu płytek ceramicznych mają osoby, które wynajmują mieszkanie i nie opłaca im się wykonywać w nim większego remontu czy też z jakichś powodów zwlekają z jego wykonaniem. Zdarza się również, że wprowadzamy się do lokum, które było już przez kogoś zamieszkiwane i stan pomieszczeń, w których położone są kafle, jest na tyle dobry, że wolimy uniknąć wymiany płytek, która wiąże się z zaawansowanymi i czasochłonnymi pracami. Jeśli jednak ich wygląd nam nie odpowiada, nie musimy koniecznie czekać na lepsze czasy i planować dużego remontu oraz zbierać pieniędzy na kosztowną wymianę płytek. Możemy odmienić ich wygląd w prosty, szybki i tani sposób.

farba renowacyjna CastoramaMalowanie płytek ceramicznych

Najlepszą i najbardziej efektowną metodą na szybką i tanią odmianę wyglądu płytek ceramicznych jest pomalowanie ich. W supermarketach budowlanych znajdziemy specjalne farby, które nadają się do pokrycia powierzchni kafli. Możemy wybrać swój ulubiony kolor lub swobodnie łączyć różne odcienie, żeby stworzyć zupełnie nową aranżację łazienki czy kuchni. Jeśli nasze płytki ceramiczne mają jednolity kolor, który wydaje nam się być nudny, możemy urozmaicić dane partie, korzystając z szablonów malarskich. Powstaną wtedy interesujące wzory.

Maskowanie płytek ceramicznych

Całe powierzchnie ścian czy ich wybrane części możemy również osłonić płytami wodoodpornymi. Występują one w różnych grubościach i możemy je później również pomalować. W ten sposób pozbędziemy się szpetnego wyglądu niechcianych płytek ceramicznych.

Inną formą zamaskowania takich ścian jest pokrycie ich tapetą albo folią samoprzylepną – tak zwaną okleiną. Pamiętajmy tylko, aby wybierać takie materiały, które są odporne na wilgoć. W ten sposób płytki ceramiczne zamienią się w wykończenie, które nam się podoba, a jednocześnie zachowuje funkcjonalność.

Data publikacji: 08.09.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?

Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?
Okładzina ceramiczna na ścianach i podłodze w kuchni – chociaż jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości – wraz ze zmianą aranżacji i wyposażenia me...
Czytaj więcej

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?

Jak czyścić i konserwować płytki i fugi?
Płytki i znajdujące się pomiędzy nimi spoiny stanowią spójną kompozycję, dekorując podłogi i ściany w niemal każdym wnętrzu. Jak wszystkie elementy, k...
Czytaj więcej

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?

Odnawiamy stare mury – jak naprawić zniszczone fugi?
Budynki wykonane z cegły mają swój urok. Cegła klinkierowa jest uznawana za solidny materiał, który zachowuje atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Ni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Brzydkie płytki ceramiczne – jak je łatwo, szybko i tanio odmienić?