Budleja Dawida –motyli krzew

Ci z nas, którzy marzą o barwnym i pachnącym ogrodzie, mogą spełnić swoje marzenie za sprawą budlei Dawida – krzewu, który nie tylko wydaje intensywnie kolorowe kwiaty, ale również wytacza intensywną, przyjemną woń zwabiającą motyle. Poniżej znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat tej rośliny.

budleja

Budleja Dawida jest rośliną liściastą o rozłożystym pokroju, osiągającą wysokość 2-3 m. To, co wyróżnia ją spośród innych, to zwieńczające, wydłużone pędy długich kwiatostanów (mogą osiągnąć do 70 cm długości) pokryte drobnymi kwiatkami, kwitnącymi od sierpnia do października. W zależności od odmiany krzewu mogą one mieć różny kolor: fioletowy, purpurowy, różowy, niebieski lub biały. Ze względu na słodki i silny zapach chętnie obsiadana jest przez motyle, stąd też nazywa się ją motylim krzewem.

Gleba, która najlepiej służy budlei, jest gliniasto-piaszczysta i wilgotna. Jej odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Motyli krzew powinien być nawożony około 2-3 razy w trakcie okresu wegetacji. W ten sposób zaspokoimy jego wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Poza tym należy kilka razy w roku spulchniać glebę wokół rośliny i regularnie ją odchwaszczać. Budleja potrzebuje bowiem gleby przepuszczalnej, a niedobór powietrza w niej zdecydowanie jej nie służy. Lubi słońce, na takim też stanowisku powinna się znaleźć. Jednak bardzo szybko więdnie podczas upałów i okresów suszy, stąd tak ważne, by w tym czasie intensywnie ją podlewać.

Roślina ta zrzuca na zimę liście i jest mało odporna na mrozy. W czasie mroźnych i bezśnieżnych zim może przemarzać, dlatego zaleca się sadzenie jej w najcieplejszym miejscu w ogrodzie i okrywanie kopczykami liści, kory czy ziemi. Nawet jeżeli roślina przemarznie, możemy ją odratować, przycinając jej obumarłe części nisko przy ziemi. Od korzeni powinny wyrosnąć nowe pędy.

Budleja

Poza tą sytuacją, przycinanie stosujemy raz lub dwa razy w roku: cięcie na wiosnę poprawia ogólną kondycję rośliny i wpływa na jakość kwitnienia (budleja kwitnie tylko na pędach tegorocznych). Wtedy pędy możemy skrócić nawet do ok. 20 cm nad ziemią. Drugie cięcie możemy przeprowadzić przed zimowym okryciem rośliny, by śnieg nie połamał jej delikatnych i rozłożystych gałęzi.

Warto również dodać, by miejsce, na którym zasadzimy budleję, było ostateczne – rośliny te, zwłaszcza starsze, mają bowiem mięsiste oraz długie korzenie, które podczas przesadzania mogą zostać naruszone.

Budleja jest dekoracyjną rośliną, która ubarwia ogród nie tylko swoimi kwiatami, ale także ich zapachem i obecnością motyli. Ze względu na to, że służy jej przycinanie, nadaje się do ogrodów o niewielkiej powierzchni. Co więcej, bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami, dzięki czemu doskonale nadaje się do obsadzania miejskich terenów.