Jak dbać o sztuczne rośliny?

Dekorowanie mieszkań i lokali użyteczności publicznej sztucznymi roślinami znów wraca do łask! Dostępne na rynku plastikowe róże, wykonane z tworzywa trawy czy nigdy niewiędnące tulipany są tak bliskie swoim naturalnym odpowiednikom, że ciężko je odróżnić – w niczym nie przypominają one sztucznych kwiatów sprzed 2-3 dekad. Jak dbać o takie ozdoby, żeby zachowały swoją estetykę jak najdłużej?

jak dbac o sztuczne rosliny

Kiedy zdecydować się na sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty stanowią piękną ozdobę otoczenia – znajdują zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Przede wszystkim przychodzą z pomocą tym, którzy nie mają czasu na układanie bukietów z kwiatów ciętych oraz na pielęgnację roślin doniczkowych. To jednak także świetna opcja na dekorowanie podpiwniczeń, sutener czy innych miejsc, do których w ograniczonym stopniu docierają promienie słoneczne potrzebne do rozwoju żywej zieleni. Wiązanki i kompozycje ze sztucznych kwiatów mogą zachować swoje walory dekoracyjne przez bardzo długi czas, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Nie musimy się jednak przejmować wymagającą pielęgnacją – wszystkie zabiegi nie zajmują wiele czasu.

Porada eksperta

Sztuczne kwiaty sprawdzają się nie tylko jako dekoracja mieszkań czy restauracji – to również świetne rozwiązanie na wiązanki, które umieścimy na grobach bliskich. Nie stracą na atrakcyjności i nie trzeba będzie ich wyrzucać po tygodniu lub dwóch.

jak dbac o sztuczne rosliny

Pielęgnacja sztucznych roślin

Aby stworzone przez nas kompozycje wyróżniały się długotrwałą żywotnością, zadbajmy o to już na etapie wyboru poszczególnych sztucznych roślin. Zaopatrzmy się w elementy wykonane z dobrej jakości tworzywa, najlepiej pokrytego lakierem lub inną powłoką zabezpieczającą przed wyblaknięciem czy zanieczyszczeniami. Następnie, przy układaniu bukietów, postarajmy się, aby dało się go łatwo rozebrać – będzie to służyło cyklicznemu myciu roślin z kurzu, który chętnie osadza się na plastikowych elementach. Jeśli warstwa kurzu jest niewielka, możemy spróbować usunąć ją miotełką lub strumieniem powietrza z suszarki – używajmy tylko urządzeń posiadających opcję zimnego powietrza, gdyż ciepłe mogłoby stopić lub odbarwić nasze dekoracje!

jak dbac o sztuczne rosliny

Prace pielęgnacyjne przy sztucznych roślinach możemy z powodzeniem zminimalizować, stosując odpowiednie preparaty. Specjalne nabłyszczacze w sprayu pozwalają na spryskanie pojedynczych gałązek lub całych dekoracji w taki sposób, że zyskują one efektowny połysk, a dodatkowo są w większym stopniu odporne na osadzanie się kurzu. Używając go raz w miesiącu, możemy niemal zapomnieć o konieczności mycia roślin wodą. Jeśli nie posiadamy specjalnego preparatu do naszych roślin, możemy wykorzystać do tego celu środki do czyszczenia elementów z tworzyw w samochodzie – spełni podobną funkcję, a my nie będziemy musieli kupować dodatkowych preparatów. Cenne przy pielęgnacji sztucznych bukietów okażą się również nawilżone chusteczki oraz sprężone powietrze.

Sztuczne rośliny nie chorują, są odporne na ataki szkodników i nie wymagają podlewania czy nawożenia – są doskonałą dekoracją każdego mieszkania. Posiadają jednak także swoje wady. Brak kwiatowego zapachu jest dla wielu ogromną przeszkodą. Musimy także pamiętać, że sztuczne kwiaty nie dadzą nam takiej satysfakcji, jak samodzielne hodowanie żywych roślin.