Ceramiczne donice, garnki i ozdoby w ogrodzie

Największą ozdobą ogrodów są rosnące w nich rośliny. Możemy podkreślić ich piękno za pomocą eleganckich wyrobów ceramicznych, które wykorzystamy na różne sposoby. W jaki sposób elementy wykonane z wypalanej gliny wpływają na aranżację ogrodu?

Wazon ceramiczny kwadrat 33 cm biało-brązowy

Ceramika zamiast tworzywa sztucznego

Produktami ogrodowymi, po które sięgamy najczęściej, są ceramiczne donice. Charakteryzują się solidną budową i dużym ciężarem, czym odróżniają się od doniczek bądź skrzynek wykonanych z tworzywa sztucznego. Ich dużą zaletą jest elegancki wygląd, który w nowoczesne projekty grodów wpisuje się o wiele lepiej niż sztuczny plastik. Jeśli zakupimy donice ręcznie robione, zyskujemy dodatkowo produkty oryginalne, o wyjątkowym charakterze.

Nie tylko donice ceramiczne

Wśród ogrodowej ceramiki dominują różnego rodzaju donice, ale osoby, które marzą o stylowym zaaranżowaniu ogrodu, mogą pokusić się o sięgnięcie po inne produkty. Są wśród nich np. duże dzbany, garnki czy misy, które znajdą miejsce na tarasie lub wśród ogrodowej zieleni. Choć pełnią one tę samą funkcję co typowe donice, to prezentują się oryginalnie i pozwalają na stworzenie pięknych, niecodziennych aranżacji. Zamiast w pozycji stojącej, możemy ułożyć je na boku, tak by wyglądały na przewrócone. Zasadzone w nich bujnie kwitnące kwiaty sezonowe będą sprawiały wrażenie, jakby wylewały się z naczyń niczym szlachetny trunek. Warto wspomnieć także o oryginalnych donicach w formie koszyków lub np. butów wykonanych z ceramiki, które pozwalają na eleganckie urozmaicenie ogrodowej lub tarasowej przestrzeni.

ceramiczna ozdoba

Ozdoby wykonane z ceramiki

Również glina stała się materiałem, który wykorzystywany jest do tworzenia dekoracji ogrodowych. Wśród nich znajdziemy rozmaite figurki przedstawiające np. podobizny ptaków, żab, psów, kotów i innych zwierząt, a także rozmaitych postaci bajkowych. Zamiast nich możemy zdecydować się na ogrodowy minimalizm reprezentowany np. przez ceramiczne kule. Oryginalną ozdobą stanie się też z pewnością ceramiczne poidełko dla ptaków. Osoby uprawiające zioła również znajdą coś dla siebie – ceramiczne tabliczki z ich nazwami, które posłużą do opisania poszczególnych pojemników.

Ceramiczne naczynia oraz ozdoby w różnych kształtach i rozmiarach prezentują się bardzo naturalnie, idealnie komponują się z krajobrazem i w żaden sposób go nie zakłócają. Świetnie nadają się zarówno do eleganckich ogrodów, jak i na działki o wiejskim, rustykalnym charakterze. Chociaż kosztują zdecydowanie więcej niż ich plastikowe zamienniki, to jednak warto w nie zainwestować, by otoczyć się produktami naturalnymi i dobrej jakości.

 

Data publikacji: 25.10.2016