Stare donice – jak je odnowić?

Nowe donice prezentują się bardzo okazale – cieszą oczy intensywnymi barwami i ciekawymi wzorami. Z biegiem czasu tracą jednak swoje właściwości ozdobne – płowieją, przebarwiają się lub pokrywają się plamami. Na szczęście jest kilka sposobów na przywrócenia im estetycznego wyglądu. Poniżej podpowiadamy, jak odnowić stare donice.

malowanie donicy

Małe doniczki i duże donice – wszystkie pojemniki do uprawy kwiatów możemy poddać mniejszej lub większej renowacji. Do ich odnowienia przydadzą się różne akcesoria, a to, które z nich wybierzemy, zależy od naszej wyobraźni i upodobań.

Donice imitujące kamień

Pierwszym, bardzo ciekawym, oryginalnym oraz wymagającym sporo pracy sposobem na diametralną zmianę wyglądu donic jest oklejenie ich tkaninami – sprawdzą się np. stare koszulki bądź prześcieradła, które po pocięciu na mniejsze paski zamaczamy w rozrobionej z wodą zaprawie klejącej do płytek. Gdy materiał przesiąknie zaprawą, oklejamy nim pojemniki, dowolnie formując tkaninę – możemy nadać jej mniejsze lub większe fałdy, nakładać na siebie, tworzyć falbany itd. Po dokładnym wyschnięciu warstwy tkanin, co zajmuje zwykle kilka dni, donice są gotowe do dalszych prac. Malujemy je farbą akrylową, nadając im dowolny kolor.

Malowanie donic

Jeśli mowa o farbie, warto omówić także możliwości malowania starych donic. Często samo przemalowanie pojemnika na inny kolor sprawi, że znów będziemy mogli ustawić go w widocznym miejscu. Do malowania donic nadają się np. farby akrylowe, farby w sprayu, a nawet farba tablicowa, która daje na możliwość podpisania kredą zawartości poszczególnych pojemników. Jeszcze innym sposobem na pokrycie farbą osłonek jest zanurzanie ich w naczyniu, w którym znajdują się preparaty w różnych kolorach. Powolne obracanie donicy w takiej mieszance spowoduje powstanie na jej powierzchni niepowtarzalnych wzorów.

zestaw pędzli Castorama

Doniczki oklejane

Kolejnym szybkim sposobem na odnowienie doniczek jest ich oklejenie. Możemy użyć do tego materiałów różnego typu: sprawdzą się np. stare guziki, fragmenty kory, kawałki koronki, gruby sznur czy małe plastry drewna. Popularną metodą ozdabiania donic jest również decoupage. Polega na naklejaniu na nie za pomocą specjalnego kleju wzorów wyciętych z serwetek, a następnie na zabezpieczeniu ich lakierem. W ten sposób nadamy pojemnikom unikalny wygląd.

Renowacji możemy poddawać donice każdego rodzaju – zarówno te wykonane z tworzywa sztucznego, jak i ceramiczne. W większości wypadków z powodzeniem przedłużymy ich żywot, a nawet sprawimy, że będą wyglądały jak nowe. Większość sposobów dekorowania donic nie wiąże się też z dużymi wydatkami, wymaga jedynie naszego zaangażowania.

 

Data publikacji: 13.07.2016