icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Chemia basenowa, czyli sposób na relaks w czystej wodzie

Baseny ogrodowe zapewniają przyjemny relaks w upalne, letnie dni. Kiedy jednak pozostawiamy je bez odpowiedniej opieki, znajdująca się wewnątrz nich woda szybko ulega zanieczyszczeniu i staje się mętna. To warunki, w których rozwijają się różnego rodzaju mikroorganizmy szkodliwe dla naszego zdrowia, takie jak bakterie, grzyby czy glony. Sposobem na utrzymanie krystalicznie czystej wody oraz zapobieganie powstawaniu wszelkich drobnoustrojów w naszym przydomowym zbiorniku jest wykorzystanie chemii basenowej. Oto środki, na które powinniśmy postawić – ich zastosowanie i sposób działania.

Ortolidyna + Phenol

Preparaty regulujące poziom pH wody

Zadbanie o właściwy poziom pH wody w basenie to absolutna podstawa. Należy pamiętać o tym, że zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki odczyn, to zwiastun wielu problemów. Możemy mieć wówczas do czynienia ze swędzeniem skóry, a także większą mętnością wody, przez co kąpiel w naszym ogrodowym basenie staje się zdecydowanie mniej przyjemna – trudno wówczas mówić o relaksie w pełnym tego słowa znaczeniu. Poza tym niewłaściwy poziom pH wody wpływa na pogorszenie flokowania oraz zmniejszenie działania środków dezynfekujących wodę. Jak nietrudno się domyślić, odpowiednie wyregulowanie tego odczynu sprawia z kolei, że woda jest czysta i znacznie bezpieczniejsza dla naszego zdrowia – nie wysusza skóry i niepodrażania oczu.

Właściwy odczyn pH wody powinien być obojętny lub lekko zasadowy, a więc mieścić się w przedziale od 7,0 do 7,4. Aktualny poziom należy badać przynajmniej raz w tygodniu, szczególnie wtedy, gdy nasz basen ogrodowy jest intensywnie użytkowany. Warto pamiętać o tym, że podczas upałów odczyn ten szybko się podnosi, a w trakcie opadów spada. Nie da się go oczywiście zmierzyć „na oko”, choć warto zwracać uwagę, chociażby na mętność wody w zbiorniku. Do badania poziomu pH służą specjalne testery kwasowości i zasadowości lub też specjalne elektroniczne mierniki – znacznie wygodniejsze, ale także znacznie droższe. Bardziej rozbudowane modele tradycyjnych testerów mogą wskazywać również poziom chloru – wolnego i całkowitego, a także alkaliczność i twardość wody.

Ph minus 2 kg
Ph minus 2 kg

Uwaga!

W zależności od aktualnego odczynu pH wody w naszym basenie stosujemy odpowiednie preparaty: pH minus – kiedy poziom jest zbyt wysoki lub pH plus – kiedy poziom jest zbyt niski. Środki tego typu są wyjątkowo łatwe w zastosowaniu, ponieważ wystarczy rozcieńczyć je w wodzie i wlać do zbiornika. Należy przy tym, rzecz jasna, pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji zalecanych przez producenta konkretnego preparatu.

Chlor szok granulat 1,2 kg
Chlor szok granulat 1,2 kg
Zestaw chemii basenowej Gamix 5 w 1
Zestaw chemii basenowej Gamix 5 w 1

Chlor

Jeśli kiedykolwiek udaliśmy się na zamknięty lub odkryty basen miejski, dobrze znany jest nam jego zapach. Z pewnością nie należy do tych najprzyjemniejszych, ale bez zastosowania chloru nie moglibyśmy mówić o odpowiedniej higienie wody, w której się kąpiemy. Chlor to środek dezynfekujący, który odpowiada za zwalczanie wszelkich mikroorganizmów, takich jak bakterie i grzyby. Należy pamiętać o tym, że stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia, ale są też powodem zwiększonej mętności wody, a także śliskich osadów, które odkładają się na dnie zbiornika, co powoduje duży dyskomfort korzystania z basenu ogrodowego. Tego rodzaju chemia basenowa to recepta na utrzymanie czystej i higienicznej wody w naszym ogrodowym czy przydomowym zbiorniku. Co bardzo ważne, po dodaniu go do wody rozpoczyna swoje biobójcze działanie już po kilku minutach.

Chlor do basenu jest dostępny w formie granulatu lub tabletek. Od tego, w jakiej formie go kupimy, zależy sposób jego zastosowania. Ten w formie granulatu stosujemy, odmierzając zalecaną przez producenta ilość za pomocą specjalnej miarki i dodajemy do wody, gdzie szybko się rozpuszcza i nie powoduje powstawania piany. Specjalne tabletki do basenu stosujemy, używając specjalnego dozownika lub skimmera – głównie dlatego, że dodanie tabletek chloru bezpośrednio do wody może powodować odbarwianie się ścianek i dna basenu. W sklepach dostępny jest też specjalny chlor długodziałający. Podobnie jak te tradycyjne służy do dezynfekcji, oczyszczania, stabilizacji flory, a także poprawy działania urządzeń filtracyjnych. Dzięki temu że ma przedłużone działanie, może być stosowany rzadziej niż tradycyjne granulaty i tabletki.

Uwaga!

Regularna dezynfekcja zbiornika powinna rozpocząć się już przy pierwszym napełnieniu zbiornika. Częstotliwość stosowania chloru powinna być dopasowana do wielkości naszego basenu. Warto pamiętać o tym, że środki tego typu są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, jeśli stosujemy je zgodnie z instrukcją producenta. Zanim jednak przystąpimy do kąpieli po zastosowaniu chloru, warto zmierzyć jego poziom w wodzie. Wybierając zaś konkretny produkt, warto sprawdzić, czy posiada on aktualne badania skuteczności i szkodliwości dla środowiska potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.

Glon Stop 1 l
Glon Stop 1 l

Preparaty przeciw glonom

To środki, które podobnie jak chlor zwalczają różnego rodzaju bakterie i wirusy, ale ich głównym zadaniem jest eliminacja glonów, nazywanych zamiennie algami. Warto uświadomić sobie fakt, że to organizmy wielokomórkowe, które potrafią rozmnożyć się zaledwie w kilka godzin. W naszym zbiorniku z wodą powstają wówczas wyraźne zanieczyszczenia, a co gorsza – na ścianach i dnie basenu osadza się śliska i wyjątkowo nieprzyjemna w dotyku warstwa osadu. Kiedy pozwolimy się im rozwinąć, tradycyjne chlorowanie basenu jest zabiegiem niewystarczającym. Algi są również w stanie uodpornić się na stosowanie granulatu lub tabletek z chlorem. Wówczas jedynym wyjściem jest zastosowanie specjalnych preparatów zwalczających glony.

Można je stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami chemii basenowej. Co bardzo ważne – tego typu preparaty nie powodują zmiany koloru wody ani też nie wpływają na zmianę jej zapachu.

Środek czyszczączy Alga Off 1 l
Środek czyszczączy Alga Off 1 l

Stosowane zgodnie z zaleceniami są oczywiście w pełni bezpieczne dla każdego użytkownika. A z ich wykorzystaniem nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów – preparat wystarczy rozmieszać według instrukcji i wlać do wody znajdującej się w zbiorniku. Pomoże to pozbyć się niechcianych mikroorganizmów i zapobiegnie ich powstawaniu w przyszłości.

Klaryfikatory

To z kolei środki, które sprawiają, że woda w naszym ogrodowym czy przydomowym basenie staje się krystalicznie czysta, a co za tym idzie – kąpanie się w niej jest prawdziwą przyjemnością. Stosując klaryfikatory, pozbywamy się problemu mętnej mody. Tego rodzaju środki mają też inną, bardzo ważną funkcję – dzięki nim każdy filtr do basenu pracuje skuteczniej. Działają więc na tej samej zasadzie co produkty, które znajdziemy na sklepowych półkach pod nazwą środków flokujących. Wykorzystują zjawisko flokulacji polegające na zespoleniu drobnoustrojów w elementy stałe, co sprawia, że mogą być z łatwością wyłapane przez filtry.

Klaryfikatory dbają jednocześnie oto, by z wody nie wytrącały się pierwiastki żelaza i wapnia. Wykorzystując je, jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie osiągnąć krystalicznie czystą i skutecznie filtrowaną wodą bez konieczności wymieniania całego zbiornika.

Także tutaj możemy mówić o wyjątkowo łatwej aplikacji, ponieważ zarówno klaryfikatory, jak i środki flokujące wystarczy dolać do wody basenowej w odpowiednich proporcjach. W jednym i drugim przypadku odmierzenie odpowiedniej dawki powinno ułatwić nam wykorzystanie nakrętki produktu. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że tego typu środki nie są w stanie pomóc pozbyć się nam większych zanieczyszczeń, które osadzają się na dnie zbiornika – należy usunąć je specjalnym odkurzaczem podłączonym do pompy.

Porada eksperta:

Mając na uwadze dostępną w sklepach chemię basenową, warto zwrócić również uwagę na środki czyszczące, a szczególnie odkamieniacze. To produkty, które pozwalają na skuteczne odkamienianie i usuwanie osadów wapiennych nie tylko z niecek basenów, ale również pozostałych elementów, takich jak poręcza z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej czy ceramiki. Nie powinno się ich zaś stosować na elementach wykonanych z kamienia naturalnego i aluminium.

Data publikacji: 10.08.2016