Ciekawe właściwości kocimiętki

Kocimiętka – roślina, o bardzo szerokim zastosowaniu zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziko występuje w Europie Południowo-Wschodniej i Azji Środkowej, ale znana jest także w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?

kocimiętka

Kusząca i z pewnością delikatnie hipnotyzująca swoim łagodnie miętowo-cytrynowym zapachem. Zachwyca swoim wyglądem oraz dekoruje nasz ogród. Wspaniale wkomponuje się w krajobraz pod warunkiem, że będziemy panować nad jej rozmnażaniem. W innym przypadku mocno rozrośnięta zacznie przypominać ogrodowy chwast. Bylina wieloletnia z rodziny jasnotowatych o pokroju kępiastym, delikatnie rozkrzewionym. Roślina mrozoodporna.

Kocimiętka to bylina o charakterystycznym wyglądzie

Świadczy o tym długa łodyga osiągająca około 120 cm wysokości oraz sercowaty kształt liści, które pojawiają się w okolicy bladoróżowych płatków kwiatów. Kwiaty zebrane są tutaj w wiechy, które zdobią końce owłosionych łodyg.

Kocimiętka kwitnie od czerwca do sierpnia, a dzięki swoim dekoracyjnym walorom, jest chętnie uprawiana np. w ogrodach działkowych.

Jak rozmnażamy kocimiętkę?

Bylina rozmnaża się poprzez podział w okolicy wiosny lub jesieni. Latem natomiast ukorzeniamy młode pędy. Niewymagająca roślina, której niestraszne są różne warunki uprawy. Wystarczy dostarczyć jej niewiele słońca oraz posadzić na przepuszczalnym gruncie.

kocimiętka

Nieocenione źródło lecznicze

Kocimiętka, a właściwie jej liście, posiadają cenne składniki w postaci olejku, goryczki oraz garbników. Pozwalają one na leczenie biegunek oraz przewlekłych zapaleń oskrzeli. Nepetalakton wykazuje także właściwości bakteriostatyczne. Działa bardzo dobrze na układ trawienny i pomaga w leczeniu chorób nerek oraz wątroby. Koi objawy reumatyzmu oraz artretyzmu.

Kocimiętka cytrynowa działa ponadto uspokajająco oraz przeciwzapalnie. To dlatego stosowana jest np. w przemyśle perfumeryjnym oraz spożywczym.

W kuchni bylina stanowi skład czarnej herbaty lub popularnej miętowo-cytrynowej. Młode listki kocimiętki trafiają natomiast do sałatek oraz jako przyprawa do mięs.

Dlaczego warto uprawiać ją w swoim ogrodzie?

Kocimiętka działa odstraszająco na komary, karaluchy oraz szczury. Odstrasza także niektóre ze szkodników żerujących na naszych warzywach.

Bylinę lubią koty. Jeśli tylko mają ochotę, chętnie się w niej tarzają. Wabikiem na koty jest nepetalakton, który swoim zapachem przypomina koci feromon.