Ciekawe właściwości kocimiętki

Kocimiętka – roślina, o bardzo szerokim zastosowaniu zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziko występuje w Europie Południowo-Wschodniej i Azji Środkowej, ale znana jest także w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?

kocimiętka w ogrodzie

Kusząca i z pewnością delikatnie hipnotyzująca swoim łagodnie miętowo-cytrynowym zapachem. Zachwyca swoim wyglądem oraz dekoruje nasz ogród. Wspaniale wkomponuje się w krajobraz pod warunkiem, że będziemy panować nad jej rozmnażaniem. W innym przypadku mocno rozrośnięta zacznie przypominać ogrodowy chwast. Bylina wieloletnia z rodziny jasnotowatych o pokroju kępiastym, delikatnie rozkrzewionym. Roślina mrozoodporna.

Kocimiętka to bylina o charakterystycznym wyglądzie

Świadczy o tym długa łodyga osiągająca około 120 cm wysokości oraz sercowaty kształt liści, które pojawiają się w okolicy bladoróżowych płatków kwiatów. Kwiaty zebrane są tutaj w wiechy, które zdobią końce owłosionych łodyg.

Kocimiętka kwitnie od czerwca do sierpnia, a dzięki swoim dekoracyjnym walorom, jest chętnie uprawiana np. w ogrodach działkowych.

Jak rozmnażamy kocimiętkę?

Bylina rozmnaża się poprzez podział w okolicy wiosny lub jesieni. Latem natomiast ukorzeniamy młode pędy. Niewymagająca roślina, której niestraszne są różne warunki uprawy. Wystarczy dostarczyć jej niewiele słońca oraz posadzić na przepuszczalnym gruncie.

kocimiętka i kot

Nieocenione źródło lecznicze

Kocimiętka, a właściwie jej liście, posiadają cenne składniki w postaci olejku, goryczki oraz garbników. Pozwalają one na leczenie biegunek oraz przewlekłych zapaleń oskrzeli. Nepetalakton wykazuje także właściwości bakteriostatyczne. Działa bardzo dobrze na układ trawienny i pomaga w leczeniu chorób nerek oraz wątroby. Koi objawy reumatyzmu oraz artretyzmu.

Kocimiętka cytrynowa działa ponadto uspokajająco oraz przeciwzapalnie. To dlatego stosowana jest np. w przemyśle perfumeryjnym oraz spożywczym.

W kuchni bylina stanowi skład czarnej herbaty lub popularnej miętowo-cytrynowej. Młode listki kocimiętki trafiają natomiast do sałatek oraz jako przyprawa do mięs.

Dlaczego warto uprawiać ją w swoim ogrodzie?

Kocimiętka działa odstraszająco na komary, karaluchy oraz szczury. Odstrasza także niektóre ze szkodników żerujących na naszych warzywach.

Bylinę lubią koty. Jeśli tylko mają ochotę, chętnie się w niej tarzają. Wabikiem na koty jest nepetalakton, który swoim zapachem przypomina koci feromon.

Data publikacji: 09.12.2015