Wpływ faz księżyca na rośliny

Stosując naturalne metody uprawy roślin, często patrzymy w niebo. Uwagę zwracamy nie tylko na pogodę, ale także na położenie księżyca. Ma ono bowiem niebagatelny wpływ na efektywność prac wykonywanych w ogrodzie.

Wpływ faz księżyca na rośliny

Ogród biodynamiczny

W dzisiejszych czasach coraz chętniej rezygnujemy ze sztucznych metod nawożenia roślin, dzięki czemu nasze ogrody są całkowicie naturalne. Dużą popularnością cieszy się również pojęcie ogrodu biodynamicznego. Jego głównym założeniem jest naturalna uprawa, w której pod uwagę bierze się fazy księżyca. Jego wpływ na naszą planetę zaobserwowano już bardzo dawno, czego oznaką są liczne przysłowia, mądrości ludowe oraz legendy. Część z nich traktuje się wyłącznie jako zabobony, jednak niektóre zostały już naukowo udowodnione. Siły grawitacyjne słońca i księżyca wpływają bowiem na przypływy i odpływy morskie. Skoro potrafią poruszyć tak wielkie zbiorniki wodne, to trzeba zauważyć również ich wpływ na inne aspekty naszego życia.

Fazy księżyca

Wykonując prace w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę fazę, w jakiej aktualnie znajduje się księżyc. Występuje on w 4 fazach, a każda z nich trwa około 7 dni. Miesiąc księżycowy zaczyna się od trwającego 3 dni nowiu. I faza trwa od nowiu aż do oświetlenia połowy powierzchni – w tym czasie księżyc jest w zasadzie niewidoczny. Faza II to okres od oświetlenia połowy do pełni (księżyc jest doskonale widoczny). Kolejna faza – III, to czas od pełni aż do zakrycia połowy jego powierzchni. W fazie IV księżyc przechodzi do nowiu i staje się niewidoczny. Fazy I i II określane są jako fazy, w których księżyc przybywa, natomiast III i IV – gdy księżyc ubywa.

Wpływ faz księżyca na rośliny

Księżycowy kalendarz ogrodnika

W czasie kiedy księżyc przybywa (fazy I i II) możemy siać warzywa liściowe oraz sadzić drzewka i krzewy owocowe. W tym okresie korzenie roślin są najmniej wrażliwe na uszkodzenia, zatem możemy przygotowywać sadzonki do ukorzenienia się i szczepienia. To także najlepszy czas na zbiory warzyw i owoców do bezpośredniego spożycia. W tym okresie warto przeprowadzić również zbiór ziół, ponieważ są one bardziej aromatyczne i pozostają na dłużej świeże. W fazach III i IV, kiedy księżyc ubywa, możemy sadzić, przesadzać i przycinać drzewa. W tym czasie szybko się one regenerują, a przycięte rośliny tracą mniej soków. Do gleby można sadzić rośliny korzeniowe i wieloletnie – energia roślin skupia się wtedy na bryle korzeniowej. To także najlepszy okres na podjęcie walki ze szkodnikami i zwalczanie chwastów. W okresie ubywania księżyca warto przeprowadzić też zbiór warzyw i owoców, które przeznaczone są do dłuższego przechowywania.