LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaśmin i jaśminowiec – podobieństwa i różnice

Jaśmin i jaśminowiec to efektowne rośliny, które często są ze sobą mylone, chociaż należą do różnych botanicznych rodzin. Jakie są właściwości i główne cechy jaśminu i jaśminowca?

jaśmin

Jaśminowiec jest długowiecznym krzewem z rodziny hortensjowatych, potocznie często nazywany jaśminem. Najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym, jest chętnie uprawiany a Polsce. To jego odurzający zapach kojarzymy z wiosną. Roślina kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu, wypuszczając białe kwiaty o czterech płatkach. Często jednak jaśminowiec jest błędnie nazywany jaśminem, tymczasem jaśmin to zupełnie inna roślina. Białe, wonne kwiaty są chętnie wykorzystywane jako aromatyczny susz dodawany do herbaty czy produktów kosmetycznych. Często też jest podstawą olejków eterycznych.

W ogrodach często są sadzone zarówno przy ogrodzeniach, gdzie stanowią gęsty żywopłot, jak i przy tarasach czy altanach, gdzie stanowią efektowną i aromatyczną dekorację. Są odporne na spaliny, przez co dobrze rosną także w warunkach miejskich

Roślina ta jest też dość prosta w uprawie. Wystarczy jej żyzna, zasadowa gleba, którą można zasilić jedynie wiosną, stosując uniwersalny nawóz. Dobrze znosi stanowiska o różnym nasłonecznieniu, choć w pełni sezonu warto ją regularnie podlewać.

W Polsce najczęściej spotykaną odmianą tej rośliny jest jaśminowiec wonny, dość wysoki krzew (nawet do około 3 m), który na przełomie wiosny i lata kwitnie, wypuszczając pachnące i efektowne, białe kwiaty.

jaśmin

Jaśmin (Jasminum), to pnącze pochodzące z rodziny oliwkowatych, które zwykle występuje na gorących terenach Afryki czy Azji. Posiada wiele odmian i gatunków, które jednak nie występują w naszej strefie klimatycznej. W Polsce temperaturach jaśmin nie przetrwałby jesieni czy zimy. W naszym klimacie rośliny te mogą być uprawiane, jednak pod warunkiem, że na czas chłodniejszych dni będą przenoszone w ciepłe miejsca.

Jaśmin kwiecisty czy wielokwiatowy jest uprawiany w Polsce jako efektowna roślina doniczkowa. Jego gałęzie mają głęboki, ciemnozielony kolor, a łodygi charakterystyczny, kwadratowy przekrój. Jaśminy wypuszczają też delikatne kwiaty, których kształt przypomina złote gwiazdy, a nie zwiewne, białe kwiatostany, jak w przypadku jaśminowca. Kwiaty mogą mieć różną barwę, zależnie od odmiany.

Jeśli chcemy hodować jaśmin w ogrodzie, najlepiej wybrać jego odporną odmianę, czyli jaśmin zimowy. Warto go posadzić blisko murów oraz na północnej lub zachodniej ścianie, tak aby uchronić go przed zimnem. Roślinę należy regularnie pielęgnować – przycinać ją po kwitnieniu, a także podwiązywać oraz okrywać pnącza i korzenie na zimę. Białe kwiaty i odurzający zapach uzyskamy także przez zasadzenie jaśminu lekarskiego. To pnącze o delikatnych kwiatach, które dobrze nadaje się do sadzenia przy murach, drzwiach czy oknach. Ozdabia je aromatycznymi płatkami u zmierzchu lata i na początku jesieni.