Cień w ogrodzie – jak chronić się przed słońcem

Słoneczne i ciepłe dni zdarzają się coraz częściej, jednak prawdziwe upały dopiero przed nami. Już teraz jednak przygotujmy się na letnią pogodę i zadbajmy o to, by w naszym ogrodzie bądź na działce zapewnić sobie komfortowe miejsce relaksu usytuowane w cieniu. Jak możemy zabezpieczyć się przed palącym słońcem podczas letnich weekendów i popołudni spędzanych w ogrodzie?

Przejdź do następnych akapitów:

Słońce kontra cień

Idealnym ogrodem jest taki, w którym znajdziemy przestrzeń nasłonecznioną oraz zacienioną. W ogrodzie w pełni zacienionym nie znajdziemy warunków do wiosennego wygrzewania się na słońcu czy opalania – również uprawa warzyw czy innych roślin może być utrudniona. Z drugiej strony, w pełni nasłoneczniony teren sprawia, że gorące promienie letniego słońca szybko wysuszają glebę i rośliny, powodując nawet ich zamieranie. Wiąże się to także z dyskomfortem dla nas, użytkowników ogrodów – brak możliwości ukrycia się przed słońcem powoduje, że przebywanie na działce staje się niemal niemożliwe i zamiast być przyjemnością – okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić sobie miejsce, w którym panuje cień – wtedy nawet w upalne dni będziemy mogli miło spędzać czas na świeżym powietrzu, nie ryzykując poparzeń słonecznych czy przegrzania.

Porada eksperta:

Urządzając ogród w taki sposób, by były w nim zarówno miejsca nasłonecznione, jak i cień, zyskujemy też możliwość hodowli różnych gatunków roślin – od tych światłolubnych po preferujące cień.

Zestaw gotowych mebli tarasowych z parasolem Malta

Kilka sposobów na cień w ogrodzie – elementy wyposażenia

Pusta przestrzeń ogrodu, w którym brak drzew rzucających cień, wymaga zastosowania co najmniej jednego z możliwych rozwiązań. W niektórych wypadkach przydatne okaże się uwzględnianie wystawy naszego ogrodu względem stron świata. Oto w jaki sposób możemy stworzyć w swoim ogrodzie zacieniony, a przy okazji przytulny kącik.

Wśród elementów wyposażenia ogrodu znajdziemy produkty stworzone specjalnie z myślą o tym, by zabezpieczać nas przed słońcem. W większości wypadków dzięki nim ochronimy się także przed deszczem, co dodatkowo podnosi ich walory użytkowe i czyni je bardziej atrakcyjnymi. O czym mowa?

  • parasol ogrodowy – stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia ogrodowego i dostępne są w różnych wersjach. Ciekawą opcją są parasole umieszczone na specjalnej podstawie i ustawiane na ziemi. Ich czasze usytuowane są na specjalnych wysięgnikach, a ich średnica może osiągać nawet 3,5 m. Są one stabilne i solidne – nie ulegają podmuchom wiatru ani nie niszczeją na skutek działania promieni słonecznych.

Czy wiesz, że…?

Możemy zaopatrzyć się w klasyczny parasol, zwany też plażowym. Modele te są składane, wiec można łatwo je przetransportować oraz schować. Niektóre z nich posiadają też funkcję regulacji kąta nachylenia, dzięki czemu bez trudu dostosujemy je do swoich potrzeb. Tradycyjne parasole, wraz z podstawami czy stojakami, nadają się też do umieszczania w stołach ogrodowych, w których środkowej części wykonano przeznaczony do tego celu otwór.

  • żagiel przeciwsłoneczny – żagle stanowią nowoczesną formę ochrony przed słońcem i delikatnym deszczem. Dostępne są zwykle w formie trójkątów lub kwadratów wykonanych najczęściej z poliestru. Do ich zamocowania w wybranym miejscu potrzebne są różne akcesoria montażowe, np. haki, tyczki, linki czy śruby, których używamy w zależności od tego, gdzie chcemy rozłożyć żagiel. Daszki takie mogą być dość duże i posiadać boki o długości nawet 5 m. Do ich zalet należy zaliczyć także fakt, że nie posiadają ciężkiej postawy charakterystycznej dla parasoli.

Żagiel cieniujący Blooma 3 x 3 x 3 m niebieski

  • pawilon ogrodowy – pawilony to szybki sposób na stworzenie zacienionego kącika, w którym spędzimy czas nie tylko podczas słonecznych, ale też deszczowych bądź wietrznych dni. Najprostsze pawilony składają ze się z 4 nóg, na których wspiera się dach. Dodatkowymi akcesoriami, w które możemy, ale nie musimy się zaopatrywać, są ścianki pawilonu – mogą posiadać okna, a także być zwijane. Osłony w postaci ścianek sprawdzą się szczególnie w wietrzne lub deszczowe dni, a dodatkowo zapewnią nam prywatność. Pawilony ogrodowe zwykle mają wymiary ok. 3 x 3 m, jednak zdarzają się także modele w innych rozmiarach.

  • altanka ogrodowa – również tradycyjna altana sprawdzi się jako zacieniony zakątek sprzyjający odpoczynkowi. Usytuowanie altany należy dobrze przemyśleć już w momencie planowania jej obecności w ogrodzie, ponieważ w przeciwieństwie do większości wymienionych rozwiązań, nie będziemy mogli przenieść jej w inne miejsce.

  • zadaszenie tarasu – taras stanowiący strefę łącząca salon z ogrodem jest miejscem, na którym w ciepłe dni spędzamy sporo czasu. Z tego względu powinien zostać zabezpieczony przed słońcem. Posłużą nam do tego np. markizy mocowane do ściany – z manualnym systemem sterowania bądź napędem. Jeśli natomiast urządzamy działkę, dobrym pomysłem będzie np. zakup domku ogrodowego z wysuniętym daszkiem i tarasem, który skierowany w północną stronę ogrodu ochroni przed słońcem w ciągu największego upału.

markiza

Do zalet powyższych rozwiązań należy fakt, że pod każdym z wymienionych elementów możemy z powodzeniem umieścić meble ogrodowe, tworząc przestrzeń przeznaczoną do relaksu, spożywania posiłków czy pracy. Co więcej, zaraz po ich zakupie oraz montażu możemy cieszyć się z przyjemnego cienia, co jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dopiero zakładamy nasz ogród i wszelkie posadzone w nim rośliny mają dopiero postać sadzonek.

Czy wiesz, że…?

Zadaszenie tarasu – czy to przy domu, czy przy altance – możemy wykonać także samodzielnie. Służą do tego np. specjalne płyty wykonane z poliwęglanu komorowego bądź PCV.

  • pozostałe elementy wyposażenia – warto wspomnieć także o nieco innych elementach wyposażenia ogrodu, które również posłużą nam do wydzielania zacienionej strefy w ogrodzie. Mogą to być bramki i pergole, które obsadzone roślinami światłolubnymi stworzą ścianę zabezpieczającą nas przed słońcem. W tym celu sprawdzą się także płoty osłonowe bądź kratki ogrodowe, za pomocą których wydzielimy wybraną przestrzeń, która chcemy zacienić. Możemy nawet stworzyć amatorską altankę stworzoną z drewnianego stelaża i krat spełniających funkcję ścianek oraz dachu. Szczególnie w tym wypadku przydatne okaże się uwzględnienie kierunku padania promieni słonecznych i takie ustawienie paneli ogrodowych i kratek, by dawały najwięcej cienia w porach, w których najczęściej przebywamy w ogrodzie.

Naturalne parasole – drzewa i krzewy

Rośliny, szczególnie te większych rozmiarów, doskonale posłużą nam jako naturalne parasole, zapewniając nam ochronę przed gorącymi promieniami słońca. Jeśli już znajdują się w naszym ogrodzie i są wystarczająco wysokie, to właśnie w ich pobliżu możemy stworzyć strefę wypoczynkową z meblami ogrodowymi i grillem. Kącik taki sprawdzi się zarówno w otoczeniu drzew owocowych, jak i ozdobnych.

tuje

Jeżeli jednak dopiero przystępujemy do sadzenia drzew i krzewów, wybierzmy dla nich stanowiska, w których będą zatrzymywały promienie słoneczne, rzucając cień na część naszego ogrodu. Jak wykorzystać rośliny, by dawały nam cień?

  • drzewa, np. popularne tuje szmaragd, dobrze sprawdzą się jednakowo w formie żywopłotów lub zielonych miniścian wydzielających wybraną przestrzeń wewnątrz ogrodu. Poza estetycznym wyglądem zapewnią nam także odrobinę prywatności. Dobrze sprawdzą się też w połączeniu z wymienionymi wcześniej kratkami ogrodowymi lub płotami osłonowymi. Pamiętajmy tylko, z jeśli oczekujemy natychmiastowego efektu, powinniśmy zdecydować się na nieco większe okazy.

Porada eksperta:

Do stworzenia zielonych ścian doskonale nadają się też inne rośliny, np. kwitnące wczesną wiosną forsycje, cis, modrzew, bukszpan, grab, a także pnącza: winobluszcz, bluszcz, glicynia czy róże. Dzięki pnączom nasza bariera przed słońcem nie będzie tak ścisła i uformowana – będzie pełna delikatnych prześwitów, a jednocześnie doskonale spełni swoją funkcję.

  • drzewa owocowe i krzewy ozdobne, które na naszej działce stanowią solitery, także będą rzucały cień, wyznaczając cieniste zakątki. Będą to naturalnie stworzone miejsca, pozbawione sztywnych ram w postaci ścian stworzonych z iglaków czy paneli osłonowych.

  • drzewa i krzewy mogą także otaczać nasz taras. Sprawdzą się tutaj nie tylko popularne iglaki, ale także drzewa liściaste, np. dekoracyjne klony palmowe. Szeroka korona tego typu roślin sprawi, że latem na tarasie będzie panował przyjemny chłód. Zimą natomiast, gdy zgubią liście, nie będą zasłaniały tak pożądanego słońca. Prześwitującą koronę, która z jednej strony da nam cień, a z drugiej pozwoli na przebłyski słońca, charakteryzuje się z kolei brzoza lub wierzba mandżurska.

Data publikacji: 12.07.2016