Wybieramy parasol ogrodowy

Słońce, bezchmurne niebo i wysokie temperatury są nieodzownym elementem letnich wypraw czy beztroskich popołudni spędzanych w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że nadmiar promieni słonecznych może być niebezpieczny zarówno dla nas, jak i dla naszych najbliższych.

Wybieramy parasol ogrodowy

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia ogrodu czy tarasu jest parasol. Będzie on nas chronił przed nadmiarem szkodliwych promieni UV oraz stworzy spójną kompozycję z resztą mebli ogrodowych w części wypoczynkowej. Wybór parasola nie może być przypadkowy – warto dokładnie przemyśleć, jaki model będzie najlepiej spełniał swoją funkcję.

Przeczytaj także: Konserwacja i naprawa parasola ogrodowego

Klasyczny parasol ogrodowy 

zarówno swoją budową, jak i wyglądem przypomina ten zwykły parasol, który chroni nas przed deszczem, jest on jednak zdecydowanie większy i wykonany z mocniejszych materiałów. Powierzchnię osłonową rozkłada się za pomocą ruchomego mechanizmu, który porusza rozpornikami, a następnie się blokuje. Wadą tradycyjnego parasola ogrodowego jest to, że pionowa rurka stanowiąca podstawę parasola znajduje się w centralnym punkcie osłanianego miejsca Sprawia to, że nie możemy swobodnie ustawić pod nim mebli ogrodowych. Popularnym rozwiązaniem oferowanym przez producentów jest sprzedaż kompletu wypoczynkowego, w którym to stół jest wyposażony w otwór na podstawę parasola.

Parasol na wysięgniku lub na tzw. bocznej nodze

bardzo praktyczny, jeśli posiadamy mały ogród lub taras. Mocowany jest od góry, najczęściej na giętej nóżce, której podstawa znajduje się poza osłoniętym od słońca obszarem. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać całą zacienioną powierzchnię, np. na swobodne ustawienie mebli ogrodowych. Na rynku dostępne są także parasole mocowane od góry (ale bez podstawy), posiadające wysięgnik montowany np. do ściany budynku lub barierki balkonowej.

Parasol łamany

swoją konstrukcją przypomina klasyczny parasol ogrodowy, posiada on jednak przegub w rurce, który umożliwia sterowanie kątem nachylenia powierzchni materiałowej. Dzięki temu można tak ustawić czaszę parasola, aby osłaniała ona konkretne miejsce z pewnej odległości, co daje nam możliwość ustawienia mebli ogrodowych z dala od podstawy samego parasola.

Zacieniacz 

jest alternatywą dla tradycyjnego parasola ogrodowego. Jego zaletą jest nowoczesny design oraz duży wybór rozmiarów i kolorów. Składa się on z jednego lub kilku kawałków tkaniny poliestrowej, która jest naciągana nad powierzchnią, którą chcemy osłonić przed promieniami słonecznymi. Zacieniacz można wykorzystać na balkonie, tarasie lub ogrodzie, mocując go do ścian budynku lub na słupkach, za pomocą specjalnych linek. Wykorzystując dwie warstwy materiału,  możemy uzyskać ciekawy efekt nieregularnego, warstwowego zadaszenia.

Sprawdź też: Lato w ogrodzie – jak bezpiecznie wypoczywać

Wybieramy parasol ogrodowy

Wbrew pozorom, wybór parasola ogrodowego nie jest łatwym zadaniem. Ma on przede wszystkim spełniać funkcję ochronną, a przy tym być kompatybilny i odpowiednio dopasowany do przestrzeni, w której ma się znaleźć. Istotną sprawą jest także jego aspekt wizualny, parasol ogrodowy powinien być spójny kolorystycznie z resztą mebli ogrodowych i tworzyć jednolitą koncepcję, jeśli chodzi o aranżację całego ogrodu.