LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Co posadzić przed domem? 10 propozycji

Zastanawiasz się, co posadzić przed domem? Czy lepiej sprawdzą się kwiaty na geometrycznych rabatach, w donicach, a może skupione w malowniczych klombach? Oto 10 propozycji roślin, które zdadzą egzamin w różnych warunkach, dodając uroku przestrzeni przed domem.

Co posadzić przed domem

Klomb, rabata czy donica – jakie rozwiązanie wybrać? 

Rośliny przed wejściem do domu możesz zaaranżować na kilka sposobów. Klomb często przyjmuje kształty geometryczne, takie jak koło czy elipsa. Może też przybierać formy nieregularne, co nadaje mu dynamiki i niepowtarzalnego wyglądu. Rabata jest idealna, jeśli cenisz uporządkowane układy. Natomiast donice pozwalają na łatwą zmianę aranżacji i umożliwiają eksperymentowanie z różnymi gatunkami roślin.

Co posadzić na klombie przed domem?

W centrum klombu często sadzi się rośliny o wyjątkowej urodzie lub wysokości, takie jak drzewko ozdobne, byliny o imponujących kwiatach, jak na przykład peonia lub duże, okazałe trawy ozdobne. Te elementy stanowią główny akcent i przyciągają wzrok, tworząc solidny fundament dla kompozycji. Wokół centralnego punktu rozmieszcza się wyższą warstwę roślinności. Natomiast na obrzeżach klombu dobrze prezentują się niższe rośliny, które tworzą jego naturalne ramy. Są to gatunki takie jak lawenda, rozchodnik czy bratki.

Co posadzić na rabacie przed domem?

Na rabacie warto umieścić rośliny o różnej wysokości – niższe z przodu, aby nie zasłaniały tych wyższych z tyłu. Na froncie dobrze sprawdzą się niskie rośliny, takie jak bratki, lawenda czy rozchodniki, tworzące kolorowe obramowanie. W środkowej części można posadzić kwiaty o średniej wysokości, na przykład szałwię lekarską czy jeżówkę purpurową. Natomiast w tylnej części – wyższe okazy, takie jak lilie czy słoneczniki, które staną się tłem dla niższych roślin.

Co posadzić w donicach przed domem?

Z kilku donic możesz stworzyć atrakcyjną kompozycję roślinną, dobierając gatunki o różnej wysokości i fakturze liści. W takim zestawieniu świetnie sprawdzą: się lawenda, rozchodniki, a także pelargonie dla kolorowego akcentu. Co posadzić w dużej donicy przed domem? Doskonałym wyborem będzie tu drzewko oliwne lub palma, które wprowadzą śródziemnomorski klimat. Inne opcje to wysokie, dekoracyjne trawy, takie jak miskant chiński lub pennisetum, które dodadzą dynamiki i lekkości aranżacji.

Co posadzić przed domem

Co posadzić przed wejściem do domu?10 propozycji

Oto krótkie zestawienie 10 atrakcyjnych gatunków, które przyda Ci się, jeśli szukasz inspiracji na aranżację przestrzeni przed wejściem. Zastanawiasz się, co posadzić przed domem? Zdjęcia roślin oraz praktyczne informacje dotyczące ich wymagań, znajdziesz poniżej.

1. Pieris japoński (Pieris japonica)

Jego atrakcyjne, wiosenne kwiatostany i dekoracyjne, zimozielone liście sprawiają, że jest cennym dodatkiem do każdego ogrodu. Pieris pięknie prezentuje się w rabatach, tworząc interesujące tło dla innych roślin. Krzew ten najlepiej rośnie w półcieniu, dlatego jest to dobry wybór, jeśli zastanawiasz się, co posadzić przed domem od strony północnej lub wschodniej.

2. Rozchodnik (Sedum)

Rozchodniki to sukulentowe rośliny, które doskonale radzą sobie w pełnym słońcu i suchych warunkach. Ich mięsiste liście magazynują wodę, co pozwala im przetrwać dłuższe okresy bez opadów. Rozchodniki są bardzo dekoracyjne zarówno w rabatach, jak i donicach. Występują w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Są również odpowiednie do sadzenia na klombach, gdzie mogą tworzyć niskie, gęste pokrywy.

3. Hortensja (Hydrangea)

Hortensje to krzewy, które najlepiej rosną w miejscach zacienionych lub z półcieniem. Jest to więc idealny wybór, jeśli zastanawiasz się, co posadzić przed domem od strony wschodniej lub zachodniej. Ich duże, barwne kwiatostany przyjmują inną barwę w zależności od pH gleby. Hortensje pięknie prezentują się w rabatach, tworząc efektowne tło dla niższych roślin, a także mogą być sadzone w większych donicach jako samodzielne, okazałe akcenty.

4. Funkia (Hosta hybrida)

Ich dekoracyjne, często barwne liście sprawiają, że są doskonałym wyborem do tworzenia teksturalnych kontrastów na rabatach i na klombach. Hosty można sadzić również w donicach w mniej nasłonecznionych miejscach. Są to cieniolubne byliny, które najlepiej rosną od strony północnej lub we wschodniej części ogrodu, gdzie mogą cieszyć się chłodem i umiarkowanym światłem. 

5. Lawenda (Lavandula)

Gatunek ten preferuje pełne słońce, dlatego jest to doskonały wybór, jeśli zastanawiasz się, co posadzić przed domem od strony południowej. Lawenda jest znana ze swoich silnie aromatycznych, fioletowych kwiatów. Jest odporna na suszę i doskonale wygląda zarówno na rabatach, jak i w donicach, dodając prowansalskiego uroku każdej przestrzeni. Może być również atrakcyjnym dodatkiem do klombów, tworząc kolorowe i pachnące akcenty.

10 pomysłów na to co posadzić przed domem

6. Irys (Iris)

Irysy to różnorodna grupa roślin, które mogą być sadzone niemal na każdej stronie domu, choć najlepiej rosną w miejscach słonecznych do lekko zacienionych. Ich kolorowe i efektowne kwiaty dodają elegancji każdej przestrzeni. Irysy dobrze prezentują się na rabatach, gdzie mogą tworzyć spektakularne akcenty.

7. Peonia (Paeonia)

Peonie to byliny lub krzewy, które świetnie prezentują się w rabatach jako dominujące rośliny. Ich okazałe, pachnące kwiaty są prawdziwą ozdobą ogrodu. Preferują słoneczne lub lekko zacienione stanowiska i są doskonałe, gdy zastanawiasz się, co posadzić przed domem od strony zachodniej. 

8. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Co posadzić w donicy przed domem? Lawenda wąskolistna może być efektownym, samodzielnym akcentem. Dobrze rośnie też na rabatach, gdzie tworzy aromatyczne i kolorowe obrzeża. Podobnie jak inne gatunki lawendy, uwielbia pełne słońce i dobrze radzi sobie w suchych warunkach, co czyni ją idealnym wyborem na południową stronę ogrodu. 

9. Różanecznik (Rhododendron)

Różaneczniki to krzewy zimozielone, które preferują stanowiska półcieniste, najlepiej od strony północnej lub wschodniej. Ich spektakularne kwiatostany mogą przybierać różne kolory i są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu. Różaneczniki pięknie wyglądają w rabatach.

10. Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei)

Trzmielina Fortune'a to zimozielony krzew, który dobrze rośnie w różnych warunkach – od pełnego słońca do cienia. Jego dekoracyjne liście, często z barwnymi obrzeżami, pięknie prezentują się przez cały rok. Trzmielina jest doskonała do sadzenia zarówno w rabatach, jak i w donicach, gdzie może stanowić atrakcyjny element aranżacji.

10 pomysłów na posadzenie roślin przed domem

Co posadzić przed domem? Podsumowanie

Wiesz już, jakie rośliny przed wejściem do domu prezentują się najbardziej okazale. Po doskonałej jakości sadzonki lub nasiona udaj się do sklepu Castorama. Znajdziesz tu wiele atrakcyjnych gatunków roślin, a także produkty przeznaczone do ich pielęgnacji, takie jak nawozy lub narzędzia ogrodnicze.

Odwiedź sklep Castorama i wybierz rośliny do Twojego ogrodu!