Co powinieneś wiedzieć o agregatach prądotwórczych?

Jeśli nie mamy na swojej działce prądu, bądź planujemy budowę w miejscu bez przyłącza elektrycznego, najlepiej wyposażyć się w agregat prądotwórczy. Zanim podejmiemy decyzję o kupnie warto dowiedzieć się, który z agregatów będzie odpowiedni oraz jak o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej.

Czym jest agregat prądotwórczy?

agregatorAgregat prądotwórczy jest urządzeniem złożonym z trzech oddzielnych urządzeń. Podstawowym elementem jest silnik spalinowy, który dostarcza odpowiednią energię, spalając przy tym paliwo. Drugim elementem jest prądnica, na której ruch obrotowy z silnika spalinowego wytwarza energię elektryczną. Ostatnim elementem jest falownik, czyli urządzenie przekształcające prąd z prądnicy na taki, jaki mamy w domowym gniazdku.

Typy silników spalinowych:

 - Silniki benzynowe czterosuwowe, takie jak w samochodach, charakteryzują się stabilną i równą pracą. Bezproblemowo odpala się je nawet w niskich temperaturach, mają również duży stosunek mocy do masy silnika.

Silniki benzynowe dwusuwowe są konstrukcją lekko archaiczną. Zaletą ich jest prosta konstrukcja oraz duża wytrzymałość. Dużą wadą jest jednak niestabilna praca, która odbija się na wytwarzanym prądzie. Pewną uciążliwością jest konieczność stosowania mieszanki paliwa z olejem do smarowania.

Silniki diesla to konstrukcje najoszczędniejsze i bardzo wytrzymałe. Charakteryzują się dużym momentem obrotowym oraz niskim zużyciem paliwa. Duży problem mogą jednak sprawiać podczas używania w niskich temperaturach, szczególnie podczas samego uruchomienia.

Dobieranie mocy agregatu

Zanim kupimy agregat musimy zastanowić się, jakie urządzenie będziemy nim zasilać oraz jakie warunki musi on spełniać. Do zasilania prostych urządzeń takich jak lampa bądź mała wiertarka nie potrzeba nam dużego urządzenia. W tym przypadku wystarczy nam taki o mocy do 1000 watów. Jeśli chcemy zasilać większe urządzenia, musimy zrobić kalkulację mocy. Duże odbiorniki rezystancyjne (jak np. grzejniki) mogą w chwili włączenia pobierać 120% mocy znamionowej. Jeśli chcemy zasilić grzejnik o mocy 1000 W, musimy podłączyć go pod agregat o mocy 1500 W. Należy pamiętać przy tym, że nie należy dobierać agregatu „na styk”. Szczególnie duże silniki elektryczne pobierają w chwili startu moc, która może nawet trzykrotnie przewyższać moc znamionową. Jeśli chcemy zasilać silnik trójfazowy, musimy oczywiście wyposażyć się w agregat tego samego typu.agregator

Kilka przydatnych wskazówek

Wybierając agregat warto kupić model z takim samym typem silnika, jaki mamy w swoim samochodzie. Dzięki temu, nawet w przypadku braku paliwa w agregacie, możemy uzupełnić go z rezerwy jaką mamy w naszym aucie. Podczas eksploatacji nie wolno zapominać o czasowych przeglądach silników. Ważne jest sprawdzanie poziomu oleju oraz dbanie o ogólny stan techniczny urządzenia. Najlepiej jest umieścić agregat w miejscu, gdzie nie będzie narażony na wilgoć, bo dzięki temu znacząco wydłuży się jego żywotność.

 

Data publikacji: 19.01.2015