Co siać i sadzić w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i błogim lenistwem. To także okres intensywnego rozwoju roślin i pierwszych zbiorów w ogrodzie. Choć większość warzyw i kwiatów jest już posadzonych, to są rośliny, które z powodzeniem można jeszcze w tym czasie zasiać. Odpowiadamy więc na pytanie, co siejemy w czerwcu?

Przejdź do następnych akapitów:

nasionanasionanasionanasiona

Przydatne porady, co siać w czerwcu?

Czerwiec absolutnie nie jest kojarzony, jako miesiąc intensywnych prac ogrodowych. Wprost przeciwnie, większość zaplanowanych nasad i wysiewów roślin już dawno została zakończona. Co więcej, to czas zbioru pierwszych plonów. Okazuje się jednak, że jest sporo warzyw i kwiatów, które wysiane w czerwcu, świetnie sobie radzą. Są to przede wszystkim rośliny, które lubią długie, ciepłe i słoneczne dni, sprzyjające ich wegetacji. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju, błyskawicznie kiełkują i bardzo szybko rosną.

W czerwcu, w związku z pierwszymi zbiorami wczesnych warzyw, część grządek się zwalnia. Warto więc zagospodarować wolną przestrzeń. Zatem co można siać w czerwcu do gruntu? Na pewno warto posiać buraki ćwikłowe, kabaczki czy cykorię sałatową, ale także wiele innych roślin użytkowych. Należy jednak pamiętać, że każde z warzyw ma określony czas rozwoju, potrzebny do wydania plonów, dlatego ich wysiew trzeba przeprowadzić w odpowiednim terminie. Jedne rośliny sieje się na początku czerwca, a inne dopiero w drugiej jego połowie.

Planując wysiew warzyw i kwiatów w czerwcu, trzeba pamiętać, że miesiąc ten jest zwykle dość suchy. Nawet jeśli zasiejemy rośliny ciepłolubne, to brak odpowiedniej wilgoci skutecznie uniemożliwi ich prawidłowy rozwój. Systematyczne nawadnianie gleby oraz jej nawożenie i odchwaszczanie sprawi, że zasiane w czerwcu rośliny będą miały idealne warunki do wegetacji. Natomiast po obfitych opadach, jakie również mogą się zdarzyć, wzruszenie gleby skutecznie zapobiegnie tworzeniu się na jej powierzchni twardej skorupy.

W czerwcu nie tylko siejemy warzywa. Z powodzeniem możemy także posiać rozmaite kwiaty. Miejsce dla nich znajdzie się na rabatach, na których przekwitły już wczesnowiosenne rośliny cebulowe. Co wysiewać w czerwcu w przypadku kwiatów? Idealnie sprawdzą się rośliny jednoroczne, o krótkim czasie wegetacji, które będą w stanie jeszcze zakwitnąć przed pierwszymi, jesiennymi przymrozkami.

nasionanasionanasionanasiona

Jakie kwiaty siejemy w czerwcu?

Czerwiec to miesiąc, w którym przede wszystkim rozpoczynamy siew kwiatów dwuletnich. Większość z nich wysiewa się jednak do donic lub na rozsadnik, a dopiero na jesień wysadza w stałe miejsce. W ten sposób siejemy między innymi malwy, naparstnice purpurowe, stokrotki, niezapominajki, bratki. Rośliny te dobrze znoszą zabiegi przesadzania, a ten sposób ich rozsady daje im najlepsze warunki do rozwoju. >

Nie wszystkie kwiaty dwuletnie lubią być jednak przesadzane, dlatego ich wysiew należy robić bezpośrednio do gruntu. Zatem co siać w czerwcu? Mak syberyjski i miesiącznica dwuletnia to rośliny, które przesadzane mogą się zmarnować. Dlatego lepiej wysiać je od razu w stałe miejsce, na wcześniej przygotowanych rabatach. Należy jednak pamiętać, że te gatunki kwiatów lubią słoneczne stanowiska i dość żyzną glebę. Jeśli ich wegetacja ma przebiegać prawidłowo, trzeba przygotować dla nich odpowiednie warunki.

Kwiaty jednoroczne, odpowiednie do sadzenia w czerwcu

Choć w czerwcu siejemy głównie rośliny ozdobne dwuletnie, to z powodzeniem można też zasiać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych. Warto do tego celu wykorzystać puste rabaty, które pozostały po przekwitniętych, wczesnych odmianach kwiatów cebulowych. W takim razie, co siać w czerwcu?

W czerwcu można wysiewać nagietka, czarnuszkę, aksamitkę, maciejkę, chabra, maczka kalifornijskiego i powój. Co prawda najlepszy termin do ich siewu przypada we wcześniejszych miesiącach, ale rośliny te charakteryzują się stosunkowo szybkim wzrostem, dlatego istnieje szansa, że zdążą jeszcze przed jesienią zakwitnąć. 

Co siać w czerwcu, jakie warzywa będą odpowiednie?

Czerwiec to czas pierwszych zbiorów. Rozpoczyna się zbiór plonów, które udało się uzyskać z warzyw zasianych wczesną wiosną. Jednak czerwiec to także miesiąc wysiewu niektórych warzyw. Zatem co się sieje w czerwcu? Jakie warzywa można zasiać w tym czasie, aby zdążyły wydać plony jeszcze  przed jesiennymi przymrozkami?

Nie wszystkie warzywa mogą być wysiewane w czerwcu. Dla wielu z nich jest już za późno na ich wysiew. Są jednak gatunki, które z powodzeniem można zasiać w tym okresie, bez obawy, że nie wystarczy im czasu do wydania plonu. Rośliny ciepłolubne, lubiące długi, słoneczny dzień, takie jak cukinia, okra, ogórek, patison, kukurydza czy cykoria sałatowa to rośliny, które wysiane do gruntu na początku czerwca, na pewno świetnie sobie poradzą. W drugiej połowie czerwca przypada okres wysiewu endywii, kopru włoskiego i sałaty łodygowej.

Przez cały miesiąc można natomiast siać inne gatunki warzyw. Tak więc, co siać w czerwcu? Rzeżucha, późna odmiana buraka ćwikłowego, koper ogrodowy czy fasola szparagowa to rośliny, które z powodzeniem można wysiewać bezpośrednio do gruntu przez cały miesiąc. Posiane w tym czasie szybko rosną i jest duże prawdopodobieństwo, że uda się z nich uzyskać  jesienne plony.

nasionanasionanasionanasiona

Drzewa i krzewy odpowiednie do sadzenia w czerwcu

Czerwiec to dobry okres na kontynuowanie sadzenia drzew i krzewów, ale wyłącznie tych, które były hodowane w donicach lub znajdują się w balocie. Tylko rośliny o dobrze zabezpieczonych korzeniach są bowiem w stanie przyjąć się w ziemi. Zatem co sadzimy w czerwcu?

Jakie krzewy sadzimy w czerwcu?

W czerwcu z powodzeniem możemy wysadzać do gruntu krzewy jaśminowców, jak również róże. Pamiętajmy jednak, że tylko rośliny wyhodowane w pojemnikach, o dobrze wykształconej i zwartej bryle korzeniowej mogą być sadzone w tym czasie. Dla krzewów z odkrytym korzeniem czerwiec nie jest odpowiednim okresem do sadzenia w gruncie. 

Jakie drzewa są odpowiednie do sadzenia w czerwcu?

Nie ma zbyt wielu gatunków drzew, dla których odpowiednim miesiącem sadzenia jest czerwiec. Większość z nich sadzi się bowiem wczesną wiosną lub jesienią. Wyjątkiem jest magnolia. Oczywiście musi to być roślina wyhodowana w doniczce, z dobrze zabezpieczonymi korzeniami. Tylko taką można bezpiecznie wysadzić w czerwcu do gruntu. Posadzona w tym czasie z łatwością zdąży odpowiednio się ukorzenić, zanim jeszcze nadejdą pierwsze przymrozki.

Wysadzając magnolię do gruntu, należy pamiętać o tym, że sadzi się ją tak głęboko, jak rosła dotąd w pojemniku. Przed wsadzeniem nie rozluźnia się korzeni, a po ich umieszczeniu w ziemi nie wolno ich zbytnio ugniatać. Może to bowiem spowodować ich uszkodzenie i obumarcie rośliny. Po zasadzeniu magnolię systematycznie podlewamy aż do końca lipca.