LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Wśród roślin uprawianych w ogrodach znajdziemy wiele gatunków traw ozdobnych. To w większości efektowne rośliny, które doskonale sprawdzają się nie tylko na zróżnicowanych rabatach, ale także jako solitery. Jakie gatunki traw ozdobnych możemy zasadzić w ogrodzie oraz jak o nie dbać? Oto nasz poradnik

Trawa ozdobna we współczesnym ogrodzie

W aranżacjach ogrodów trawy ozdobne słusznie zdobyły jedno z czołowych miejsc. Dlaczego? To w większości rośliny o niewygórowanych wymaganiach, uniwersalnym zastosowaniu oraz nieprzeciętnej urodzie. Doskonale prezentują się w ogrodach urządzonych w różnych stylach – od wiejskiego aż po nowoczesny – a przy tym zachowują estetyczny wygląd prze cały rok. Zapewnienie im właściwego stanowiska i podłoża oraz minimum zabiegów pielęgnacyjnych pozwala wyhodować okazałe kępy, które staną się tłem dla innych roślin ozdobnych lub największymi dekoracjami ogrodu.

W ogrodzie możemy zasadzić trawy ozdobne niskie i trawy wysokie, trawy o pokroju kępiastym bądź o charakterze ekspansywnym, z jednobarwnymi lub pstrokatymi liśćmi – na jakie gatunki się zdecydować?

Uwaga!

Wybierając gatunki traw ozdobnych do ogrodu, zwróćmy uwagę na to, czy należą one do ekspansywnych, czy kępowych. Niektóre gatunki bambusów, miskant cukrowy, turzyca pospolita czy mozga trzcinowata wytwarzają podziemne rozłogi, które mogą rozprzestrzeniać się w niekontrolowany sposób i zajmować teren trawnika lub zagłuszać rabaty. Najlepiej sadzić je w ziemi w pojemnikach bądź stosować mocne przegrody. Trawy kępiaste nie stwarzają takiego zagrożenia.

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Trawy ozdobne – jakie gatunki wybrać do ogrodu?

Miskanty – miskant to rodzaj roślin obejmujący wiele interesujących gatunków. Wśród nich wymienić należy te uprawiane powszechnie w Polsce – są to miskant olbrzymi, miskant chiński i miskant cukrowy. Miskant olbrzymi to roślina, która w sprzyjających warunkach może osiągać imponującą wysokość, bo nawet 3,5-4 m. Jest ponadto ekspansywna i wymaga wiele miejsca. Nieco mniejszą wysokość osiągają z kolei miskanty chińskie, których popularnym przedstawicielem jest miskant ‘Zebrinus’ o efektownych liściach. 1,5-2 m osiąga także silnie rosnący, ekspansywny, ale bardzo efektowny miskant cukrowy.

Turzyce – rodzaj ten obejmuje liczne gatunki traw, najczęściej niskich bądź średnich, które występują w Polsce także w stanie dzikim. W uprawie ogrodowej spotkamy najczęściej niską i zimozieloną turzycę japońską, turzycę sztywną i ościstą (osiągające do 1,2 m wysokości), nieco wyższą turzycę zwisłą, a także turzycę Buchanana, leśną czy palmową.

Rozplenice – w tym gronie dominuje rozplenica japońska w wielu różnorodnych odmianach. Możemy jednak znaleźć także rozplenicę amerykańską czy ościstą.

Czy wiesz, że...

Wśród ciekawych gatunków traw ozdobnych znajdziemy również imperatę cylindryczną, proso rózgowe, kostrzewę siną, mozgę trzcinowatą, wydmuchrzycę piaskową, trawę cytrynową, ostnicę mocną lub olbrzymią, a także niezwykle efektowną trawę pampasową. Do traw zalicza się także bambusy – niektóre z gatunków są mrozoodporne i mogą być z powodzeniem uprawiane w naszym klimacie.

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Sadzenie, pielęgnacja i rozmnażanie traw ozdobnych w ogrodzie

Uprawa traw ozdobnych nie jest trudna, a co więcej, nie odbiega od uprawy innych roślin ozdobnych w ogrodzie. Aby wybrane przez nas gatunki traw miały odpowiednie warunki do wzrostu i mogły w pełni wyeksponować swoje piękno, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Przygotowanie stanowiska dla traw ozdobnych

Od tej czynności należy zacząć prace, gdy planujemy sadzenie traw ozdobnych. Podłoże powinno zostać przekopane oraz pozbawione wszelkich chwastów i kłączy innych roślin. Nie bez znaczenia będzie także jakość gleby, w której zasadzimy nasze sadzonki. Trawy ozdobne w większości dobrze radzą sobie na przeciętnych, średnio zasobnych glebach ogrodowych. Niektóre gatunki preferują jednak stanowiska ubogie i suche (np. wydmuchrzyca piaskowa, kostrzewy), a inne najlepiej wzrastają w podłożu zasobnym w składniki pokarmowe oraz wilgotnym (np. bambus, miskanty). Zanim więc umieścimy rośliny w ziemi, zapoznajmy się z ich wymaganiami, co pozwoli nam przygotować glebę odpowiednią do wymagań danego gatunku (np. zasilić ją rozłożonym kompostem).

Porada eksperta

Wybierając stanowisko dla traw ozdobnych, uwzględnijmy również ich zapotrzebowanie na światło słoneczne. Większość traw preferuje stanowiska słoneczne, jednak niektóre z gatunków poradzą sobie także w świetle rozproszonym lub w miejscu delikatnie zacienionym. Nalezą do nich np. niektóre miskanty cukrowe, wybrane gatunki bambusów bądź turzyc.

Podłoże dookoła traw ozdobnych można także ściółkować korą, co pozwala na zatrzymanie w glebie wilgoci. Nie zaleca się jednak tego zabiegu w przypadku traw wrażliwych na jej nadmiar.

Podlewanie i nawożenie traw ozdobnych

Podlewanie traw ozdobnych jest najważniejsze w okresie ich sadzenia, gdy system korzeniowy sadzonek jest jeszcze słabo rozwinięty. Młode kępki traw podlewamy więc systematycznie, natomiast egzemplarze dorosłe w miarę potrzeby, uwzględniając indywidualne preferencje gatunku (wiele z traw znosi okresowe susze, inne natomiast wymagają stanowisk wilgotnych) – kierujemy się przy tym zasadą, że lepiej dostarczać więcej wody, lecz rzadziej, niż mniej, ale częściej. Podczas podlewania pamiętajmy także, by unikać moczenia liści traw – może to spowodować poparzenia słoneczne, a w przypadku niektórych gatunków jest zabiegiem niewskazanym.

Nawożenie traw ozdobnych nie jest koniecznością, szczególnie jeśli rosną one na stanowiskach optymalnie przystosowanych do ich potrzeb. Stosowanie kompostu bądź nawozu wieloskładnikowego może jednak wpłynąć pozytywnie na kondycję roślin, które zasadziliśmy w glebie nie do końca dostosowanej do preferencji poszczególnych gatunków.

Zobacz też: Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Należy także pamiętać, by nie przesadzić z nawożeniem traw ozdobnych – nadmiar składników pokarmowych w glebie może spowodować, że staną się one wybujałe i skróci się ich żywotność.

Trawa ozdobna – przycinać czy nie przycinać?

Łodygi i liście większości traw ozdobnych (poza gatunkami zimozielonymi) zasychają na zimę. Usuwamy je dopiero wczesną wiosną, w marcu, ponieważ w zimie chronią karpy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przemarznięciem. Natomiast kępy traw zimozielonych wyczesujemy, np. za pomocą grabi, co ma na celu usunięcie obumarłych części roślin.

Przycinamy także fragmenty uszkodzone. Jeśli cała nadziemna część rośliny obumarła, należy ją wyciąć – gdy nadejdzie czas, roślina powinna wypuścić świeże liście.

Warto jednak pamiętać, że obcinanie uschniętych pędów nie jest koniecznością, zwłaszcza jeśli chcemy, by nasz ogród prezentował się naturalnie. Obeschnięte części nadziemne możemy zostawić np. u miskanta olbrzymiego – pomiędzy nimi szybko pojawią się świeże, zielone pędy.

Jak rozmnażać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne najłatwiej i najszybciej rozmnożymy poprzez podział starszych kęp. Robimy to wiosną, po obcięciu zaschniętych liści – wykopujemy karpę i dzielimy ją na mniejsze fragmenty, które sadzimy na nowych stanowiskach i podlewamy. W sklepach możemy także zaopatrzyć się w nasiona traw ozdobnych, które są niedrogim sposobem na przygotowanie własnych sadzonek.

Czy wiesz, że...

Rozmnażanie trawy ozdobnej można połączyć z zabiegiem jej odmładzania, który wykonujemy, gdy roślina wykazuje objawy starzenia się i np. obumiera od środka. Wykopujemy wtedy karpę, usuwamy martwe części rośliny, a pozostałe części dzielimy na mniejsze fragmenty i sadzimy.

Trawy ozdobne do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Okrywanie na zimę

Jeszcze jednym zabiegiem, o którym należy pamiętać w przypadku niektórych traw ozdobnych, jest okrywanie ich na zimę. Wymagają tego szczególnie gatunki o mniejszej mrozoodporności, szczególnie zaś trawa pampasowa, która w naszym klimacie narażona jest na przemarzanie. Wymaga zabezpieczenia nie tylko przed mrozem, ale też przed nadmiarem wody, który może powodować jej obumieranie (aby tego uniknąć, najlepiej sadzić ją na podwyższeniu). Bryłę korzeniową traw zabezpieczamy najczęściej kopczykami z kompostu, kory albo torfu, a ich nadziemne części związujemy w snopki. Można też okryć je białą agrowłókniną lub słomianą matą. Poza trawą pampasową zabezpieczenia wymagają np. niektóre gatunki ostnic i turzyc, imperiata cylindryczna, bambusy czy miskanty.

Trawy ozdobne do ogrodu – możliwości zastosowania

Trawy ozdobne są jednymi z ciekawszych roślin ogrodowych. Gatunki kępiaste doskonale sprawdzają się jako efektowne solitery, a także jako ciekawe elementy wśród innych roślin rabatowych. Możemy stosować je na skalnikach i skarpach, a także w pobliżu oczek wodnych. Niektóre z gatunków sprawdzają się jako rośliny okrywowe oraz nadają się do tworzenia obwódek, np. wzdłuż ogrodowych alejek. Wybrane gatunki mogą być wykorzystane w roli nieformowanych żywopłotów bądź stanowić tło dla innych roślin. Ponadto większość traw ozdobnych nadaje się też do uprawy w donicach, co pozwala udekorować nimi taras bądź balkon.