Co siać i sadzić w lipcu

Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, warto posiać coś na poplon. Istnieje spora grupa roślin, a zwłaszcza warzyw, które nie tylko można, ale też powinno się wysiewać latem. Podpowiadamy, co siać w lipcu!

Przejdź do następnych akapitów:

sianiesianiesianiesianie

Co siejemy w lipcu?

Siew letni jest mniej popularny niż wiosenny i jesienny. Wpływ ma na to przede wszystkim fakt, że zarówno wykiełkowanie, jak i utrzymanie roślin o tej porze roku w dobrej kondycji zwykle wymaga nieco większego nakładu pracy. Jednak warunki panujące w lipcu sprzyjają plonowaniu niektórych roślin – głównie warzyw. Jeśli więc zbiory roślin zasianych na wiosnę już za Tobą lub część z nich nie wykiełkowała, warto zagospodarować powstałe w ten sposób miejsce na wysiew nowych.

Co można siać w lipcu do gruntu? W tym miesiącu można wykonać między innymi siew kwiatów, w tym roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, którymi często zdobi się ogrody i balkony. Oprócz kwiatów w lipcu można siać także wiele warzyw, takie jak burak ćwikłowy, fasolę, kapustę pekińską, koper, roszponkę, sałatę łodygową, szpinak czy szczypiorek.

Ważne jest jednak nie tylko to, co wysiewać w lipcu, ale również to, o czym podczas wysiewu należy pamiętać. Na uwadze należy mieć przede wszystkim panujące w tym miesiącu warunki atmosferyczne. W polskiej strefie klimatycznej lipiec zazwyczaj jest miesiącem bardzo ciepłym lub wręcz upalnym, ale bywa też ulewny i burzowy.

W lipcu stopniowo skraca się także długość dnia, co w przypadku siania warzyw ogranicza ryzyko związane z wybijaniem roślin w pędy kwiatostanowe. Z drugiej jednak strony coraz krótsze dni powodują, że niektóre rośliny należy siać w konkretnym czasie – pilnując terminów, nasiona wykiełkują, siew będzie udany, a Ty będziesz cieszyć się dużymi plonami.

sianiesianiesianiesianie

Jakie kwiaty można siać w lipcu?

Miłośników świeżych bukietów z pewnością ucieszy fakt, że w lipcu można zaplanować wysiew wielu kwiatów. Co można siać w lipcu? Kupując nasiona kwiatów, weź pod uwagę na przykład nagietka lekarskiego czy nemezję powabną. Co bardzo ważne, kwiaty te wysiewa się na początku lipca, ale zdążą zakwitnąć jeszcze w tym samym roku – nawet od 8 do 10 tygodni po siewie.

Jeśli pilnowanie terminów wysiewu może okazać się dla Ciebie kłopotliwe, zastanów się nad kwiatami, które można siać w dowolnym czasie. Co się sieje w lipcu przez cały miesiąc? Lista jest dość długa – przez cały lipiec z powodzeniem możesz siać bratki, łubiny czy goździki. Pamiętaj jednak, że te gatunki wypuszczą kwiaty dopiero w kolejnym sezonie.

Nagietek lekarski Orange King

Nagietek lekarski Orange King cechuje się tolerancją na niższe temperatury. Roślina wyrasta na wysokość od 45 do 60 cm, wydając piękne, pomarańczowe kwiaty. Nagietek lekarski jest łatwy w uprawie – wystarczy go regularnie podlewać, nawozić i zapewnić odpowiednie nasłonecznienie – dlatego to świetny wybór nawet dla początkujących ogrodników.

Nemezja powabna Carnival

Ta odmiana nemezji powabnej jest łatwa w wysiewie, więc z jej hodowlą nie powinny mieć problemu nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Nemezja powabna Carnival może wydawać kwiaty w najróżniejszych kolorach – pomarańczowe, czerwone, białe czy żółte – a pierwsze pojawiają się już po 6-8 tygodniach.

Bratek Liebesduett

Bratki Liebesduett możesz uprawiać zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Kwiatom należy zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu – ziemia powinna być regularnie nawilżana, a miejsce uprawy bratków powinno być dobrze nasłonecznione. Kwiaty są odporne na niskie temperatury, a w pełnym rozwoju osiągają od 10 do 20 cm.

Łubin Russell 

Zastanawiając się, co można siać w lipcu do gruntu, pod uwagę weź też łubin Russell. Najlepiej rozwija się na przewiewnej glebie, w dobrze nasłonecznionym miejscu. Oczywiście nie zapomnij także o regularnym podlewaniu. Dorosła roślina osiąga wysokość do 120 cm, wydając kwiaty w kolorach różowym, purpurowym, czerwonym czy białym.

Goździk brodaty Cottage Perfume

Goździk brodaty Cottage Perfume należy do popularnych i cenionych roślin ozdobnych. Kwiaty najlepiej wzrastają na słonecznych stanowiskach i gliniasto-piaszczystych glebach o stałej wilgotności. Roślina wydaje piękne, wielobarwne kwiaty o mocnym, charakterystycznym zapachu.

Kwiaty powinno się siać dość rzadko, co pozwoli uniknąć pikowania. Jeśli jednak pikowanie okaże się konieczne, poleca się wykonać je, gdy rośliny wypuszczą 3-4 listki – zwykle następuje to po upływie od 3 do 5 tygodni od wysiewu. Większość wymienionych gatunków możesz uprawiać w inspekcie lub pojemnikach, a później przesadzić w miejsce stałe. Wyjątek stanowią rośliny, które źle znoszą przesadzanie. Gdy rośliny będą miały kilka centymetrów wysokości, możesz usypać im warstwę ściółki. To dobry sposób na ograniczenie wyparowywania wody z gleby oraz wzrostu chwastów.

sianiesianiesianiesianie

Co siać w lipcu? Siew warzyw do gruntu w lipcu

Lista warzyw, które możesz śmiało siać w lipcu, jest jeszcze dłuższa niż w przypadku kwiatów. Jednak tak jak wcześniej, tylko niektóre z nich można plonować przez cały miesiąc – pozostałe zaleca się wysiewać w konkretnych tygodniach lipca. Co siejemy w lipcu i w jakie nasiona warzyw warto się zaopatrzyć, planując lipcowy siew?

Burak Boltardy

Wysiew buraka Boltardy powinno się zaplanować w pierwszym tygodniu lipca. Dzięki temu plony będą gotowe do zbioru nie później niż w październiku. Tę odmianę buraka zaleca się wysiewać do lekkiej gleby, najlepiej próchniczej, ale za to może rosnąć zarówno na nasłonecznionym stanowisku, jak i w półcieniu.

Fasola Złota Saxa

Odpowiadając na pytanie, co można siać w lipcu w pierwszym tygodniu miesiąca, należy także wskazać na fasolę złotą Saxa. To warzywo z powodzeniem mogą uprawiać również mniej doświadczeni ogrodnicy. Dbając o regularne nawilżanie gleby, możesz liczyć na szybkie i udane zbiory.

Sałata masłowa May King

W połowie lipca natomiast możesz siać sałatę masłową May King. Roślina potrzebuje dobrze nawilżonej gleby, ale jest stosunkowo mało wymagająca w uprawie i dość szybko daje pierwsze plony. Tę odmianę sałaty masłowej możesz śmiało hodować zarówno na działce czy w przydomowym ogródku, jak i w skrzynce na balkonie.

Rzeżucha

Rzeżucha kojarzy nam się przede wszystkim ze świętami wielkanocnymi, ale bez obaw możesz siać ją też w lipcu. Co ważne, wysiew rzeżuchy możesz wykonać przez cały miesiąc, a jej uprawa jest bardzo łatwa. Decydując się na siew w gruncie, zamiast w pojemniku na parapecie, możesz liczyć na zbiór wyjątkowo smacznej i aromatycznej rośliny.

Szpinak Matador

Zastanawiając się, co wysiewać w lipcu, pod uwagę weź także szpinak Matador. Warzywo zaleca się sadzić w ostatnim tygodniu lipca. Szpinak Matador najlepiej wzrasta na wilgotnej glebie – dlatego należy dbać o jej regularne nawilżanie i nie dopuszczać do rozwoju chwastów. Plony powinny być gotowe do zbioru od września do listopada.

Co się sieje w lipcu? Choć siew letni nie jest bardzo popularny, lista kwiatów i warzyw, które możesz plonować w tym miesiącu, jest naprawdę długa. Wybierając wysokiej jakości nasiona i zapewniając roślinom optymalne warunki, już nawet jesienią będziesz cieszyć się z udanych zbiorów.