Co siać i sadzić w sierpniu?

Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierpniu można też zaplanować wysiew kwiatów i warzyw – lista roślin, które można plonować w tym miesiącu, jest zaskakująco długa. Podpowiadamy, co siać w sierpniu!

Przejdź do następnych akapitów:

sianiesianiesianiesianie

Co siejemy w sierpniu?

Sierpień to dla wielu ogrodników swoiste podsumowanie sezonu. W tym czasie zdecydowana większość z nich skupia się na zbieraniu plonów, robieniu przetworów czy porządkowaniu grządek. I choć mało kto myśli w tym miesiącu o wysiewach, sierpień to idealny okres, by zapełnić wolne miejsce na grządkach czy w doniczkach.

Sierpień jest jednym z cieplejszych miesięcy w roku, ale wieczory i noce bywają już dość chłodne, a dni stają się coraz krótsze. Mimo to istnieje spora grupa gatunków roślin, które lubią takie warunki. Często pozwalają one na przyspieszenie wegetacji i uzyskanie szybszego terminu kwitnienia. Należy jedynie pamiętać, że niektóre rośliny należy siać w określonym czasie, ale pilnowanie terminów sprawi, że nasiona wykiełkują, dając udane, duże plony.

Co można siać w sierpniu do gruntu? Warunki panujące w tym i kolejnych miesiącach sprzyjają wzrostowi rzodkiewki, rukoli, szczawiu, kapusty pekińskiej, roszponki czy rzeżuchy. W sierpniu możesz także sadzić kwiaty i rośliny ozdobne, na przykład bratki, niezapominajki, stokrotki, dzwonki, narcyzy czy krokusy jesienne. Należy jednak mieć na uwadze, że wśród roślin przeznaczonych do sierpniowego wysiewu uwzględnia się zarówno gatunki, które dadzą plony w tym samym roku, jak i w kolejnym.

sianiesianiesianiesianie

Jakie kwiaty można siać w sierpniu?

Sierpień to z reguły okres przesadzania i rozmnażania drzew oraz krzewów. Nie brakuje jednak roślin, które można siać w tym miesiącu. Co się sieje w sierpniu? Przygotowując się do sierpniowego plonowania, zwróć uwagę na nasiona kwiatów bratka czy nagietka lekarskiego. W sierpniu rozpoczyna się także okres sadzenia roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. Cebule kwiatów, w jakie warto się zaopatrzyć w sierpniu, to na przykład krokus czy hiacyntowiec zwyczajny.

Bratek Liebesduett

Zastanawiając się, co wysiewać w sierpniu, pod uwagę warto wziąć bratki Liebesduett. Kwiaty można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie. Do optymalnego wzrostu roślina potrzebuje regularnie nawilżanej ziemi i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Jest przy tym odporna na niskie temperatury – nawet do -10°C. Dorosłe kwiaty osiągają od 10 do 20 cm wysokości.

Nagietek lekarski Orange King

W sierpniu możesz siać również nagietka lekarskiego Orange King. Kwiaty te są uznawane za łatwe w uprawie, z którą bez problemu poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy – wymaga po prostu regularnego podlewania i nawożenia oraz odpowiednio nasłonecznionego stanowiska. Nagietek lekarski Orange King dobrze znosi niższe temperatury do około -5°C. Dorosła roślina ma wysokość od 45 do 60 cm, wydając piękne, pomarańczowe kwiaty.

Krokus Firefly

Co można siać w sierpniu oprócz bratków i nagietków? Koniec miesiąca to optymalny moment na to, by zasadzić do gleby cebule krokusów jesiennych. Odmiana krokusa Firefly ma niskie wymagania w odniesieniu do gleby i nasłonecznienia, a przy tym jest prosta w sadzeniu i uprawie. Roślina wydaje niskie, około 10-centymetrowe kwiaty o pięknym zapachu. Krokus Firefly to świetny wabik na pszczoły i inne owady, które będą zapylać też inne rośliny w ogrodzie.

Hiacyntowiec zwyczajny

W drugiej połowie sierpnia można także sadzić cebule hiacyntowca zwyczajnego. To roślina o charakterystycznych niebieskich kwiatach w kształcie dzwonków, które tworzą grona. Hiacyntowiec zwyczajny, znany również jako endymion, nie ma dużych wymagań siedliskowych, a przy tym jest łatwy w sadzeniu i hodowli. Dorosłe kwiaty osiągają do 25 cm wysokości, a okres kwitnienia przypada w okolicach maja i czerwca. 

sianiesianiesianiesianie

Co siać w sierpniu? Warzywa do wysiewu w sierpniu

Własna uprawa pozwoli Ci cieszyć się bogatym, aromatycznym smakiem warzyw nawet późną jesienią. Niektóre z nich możesz śmiało wysiewać przez cały miesiąc, inne rekomenduje się siać w konkretnym tygodniu. Co się sieje w sierpniu i w jakie nasiona warzyw warto się zaopatrzyć, by zagospodarować miejsce po zbiorach?

Rzeżucha

Rzeżucha jest rośliną, którą można hodować właściwie przez cały rok – z czego chętnie korzystamy przed świętami wielkanocnymi, uprawiając rzeżuchę choćby na parapetach. Co prawda rzeżucha uprawiana w gruncie rośnie dłużej, ale za to jest smaczniejsza i bardziej aromatyczna. Rzeżuchę w glebie zaleca się siać do połowy sierpnia, ale jeśli druga połowa miesiąca jest bardzo ciepła, można to zrobić także później. Uprawa rzeżuchy nie należy do trudnych, ale trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Rokietta siewna

Odpowiadając na pytanie, co siejemy w sierpniu, należy też wspomnieć o rukoli, słynącej z bogactwa cennych dla zdrowia składników odżywczych. Rokietta siewna, jak brzmi oficjalna nazwa tej rośliny, jest jednym z najszybciej plonujących warzyw. Możesz ją siać przez cały sierpień, przy czym warto to robić w kilkudniowych odstępach, dzięki czemu zapewnisz sobie ciągły zbiór. Rokietta siewna nie jest przy tym wymagająca w uprawie – potrzebuje wilgotnej gleby i dobrego nasłonecznienia.

Roszponka warzywna Verte de Camb

Co można siać w sierpniu do gruntu? Kolejną rośliną, dla której warto zrobić miejsce w ogrodzie, jest roszponka warzywna. Roszponkę możesz siać przez cały sierpień – najlepiej wzrasta w wilgotnej, regularnie nawilżanej glebie. Roślina cechuje się dużą odpornością na niskie temperatury – mimo swej pozornej delikatności potrafi przetrwać mrozy i można ją zbierać nawet zimą. Uprawa roszponki nie przysporzy trudności nawet początkującym ogrodnikom, dlatego każdy może cieszyć się jej charakterystycznym smakiem i znakomitymi właściwościami odżywczymi.

Rzodkiewka Carmesa

Przez cały sierpień z powodzeniem możesz siać również rzodkiewkę. Rzodkiewka jest mrozoodporna, ale dla zapewnienia optymalnych warunków wzrostu, najlepiej wysiewać ją w nasłonecznionym miejscu i dobrze zdrenowanej, odchwaszczonej glebie, którą należy regularnie nawilżać. Ze względu na coraz krótsze dni, nie trzeba się natomiast martwić, że roślina będzie wybijać w kwiatostany. Co warto zaznaczyć, jesienne plony rzodkiewki bywają bardziej udane niż te pochodzące z siewu wiosennego.

Szczaw

Zastanawiając się, co wysiewać w sierpniu, pod uwagę warto wziąć też szczaw. Roślinę zaleca się posiać w pierwszym tygodniu sierpnia – dzięki temu zbiór liści będzie możliwy wiosną kolejnego roku. Szczaw dobrze zimuje, szczególnie pod śniegiem, a przy tym jest jednym z niewielu warzyw, które tolerują cień. Warzywo jest łatwe w uprawie, jednak mimo niewielkich wymagań, należy dbać o regularne nawilżanie i odchwaszczaniu gleby. 

Co można siać w sierpniu? Siew w tym miesiącu nie jest tak powszechny i popularny jak ten wiosenny, późnym latem panują świetne warunki do wzrostu wielu kwiatów i warzyw. Sierpniowy wysiew przy wykorzystaniu wysokiej jakości nasion może dać obfite plony jeszcze w tym samym roku.