Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rośliny balkonowe - na co się zdecydować?

Posiadając balkon możemy stworzyć mniejszą wersję ogrodu. W sklepach znajdziemy idealne rośliny do takiego zakątka oraz specjalne pojemniki i inne gadżety, które umilą nam przebywanie w tym miejscu. W zależności jakie warunki panują na naszym balkonie, takie roślinny powinniśmy wybrać.

Rośliny balkonowe

Uprawa roślin na balkonie

Aby stworzyć piękny ukwiecony balkon, potrzebujemy odpowiednich pojemników, czyli donic. Do wyboru mamy wiele rodzajów. Dobór zależy od wybranych gatunków roślin i oczywiście od naszych upodobań. Warto wybrać taki model, który nie tylko będzie pasował do rośliny, ale i ułatwi nam uprawę. Ostatnio pojawiły się w sklepach doniczki z systemem kontrolującym poziom nawodnienia. Wystarczy pilnować wskaźnika, który powinien znajdować się pomiędzy minimum a maksimum.

W przypadku sadzenia roślin w skrzynkach bez otworów na odprowadzenie nadmiaru wody warto wysypać na dno keramzyt. To kruszywo zapewni odpowiedni drenaż i zapobiegnie przebywaniu korzeni w wodzie.

Jeśli chodzi o nawożenie, w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju nawozy – najczęściej spotykane są w butelkach w płynie – łatwe w stosowaniu i skuteczne. Aplikujemy je 3-4 razy w miesiącu, w zależności od zaleceń producenta. Poprawi to wzrost roślin i zwiększy obfitość kwitnienia.

W czasie uprawy roślin na balkonie ważne jest też oczyszczanie roślin z ich przekwitłych kwiatostanów i suchych liści. Wpływa to nie tylko na estetykę naszej kompozycji w donicy, ale i na rozwój roślin.

Rośliny balkonowe możemy posadzić w gotowym podłożu do roślin kwitnących lub ziemi uniwersalnej. Bardziej zasobnej ziemi wymagają pelargonie ze względu na obfite kwitnienie.

Pojemniki, skrzynki, donice

Rośliny na balkonie możemy posadzić w wysokich donicach stojących na podłodze. W sklepach możemy zakupić takie wraz z wkładem, do którego sadzimy rośliny. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ oszczędzamy podłoże, którym musielibyśmy wypełnić całą donicę.

Możemy również wykorzystać barierkę na balkonie. Do wyboru mamy podłużne skrzynki zawieszane na specjalnych uchwytach, wiszą wtedy jednostronnie. Są też takie, które posiadają wgłębienie na środku. Umiejscawiamy je wtedy tak, by barierka była  wewnątrz. Skrzynki są zazwyczaj plastikowe, dzięki czemu są lekkie i odporne na warunki środowiska.

Do wyboru mamy również donice podwieszane na specjalnych uchwytach, sznurkach, łańcuchach. Bardzo efektownie wyglądają w nich gatunki, które mają tendencje do przewieszania, np. lobelia, surfinia, bakopa. Mamy wrażenie, jakby kwiaty wylewały się z doniczki. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy podczas wiatru donica nie jest zbyt narażoną na „bujanie”. Po pierwsze, może to uszkodzić pędy roślin, a po drugie – cała kompozycja może spaść na ziemię, co stworzy zagrożenie dla nas i przechodniów pod balkonem.

Rośliny balkonowe

Wybór roślin

Najlepiej wybrać takie rośliny, które mają długi okres kwitnienia i będą dekoracyjne przez cały sezon – od później wiosny, aż do jesieni. Gdy chcemy stworzyć harmonijną kompozycję, musimy uwzględnić pokrój i barwę roślin. O formie wzniesionej są np. pelargonia ogrodowa, fuksja czy tytoń ozdobny. Przewieszające pędy będą mieć petunie czy pelargonia bluszczolistna lub też lobelia. Istotnym uzupełnieniem kompozycji będą rośliny o ozdobnych liściach. Przydadzą się kocanki lub starzec popielny. Na balkonie możemy posadzić również pnącza, np. powojniki, kobeę pnącą czy tunbergie.

Gdy mamy do dyspozycji większych rozmiarów skrzynie, możemy posadzić również niewielkie iglaki. Dobrze sprawdzą się tuje o pionowym pokroju. Najlepiej kupić miniaturowe wersje tych roślin, a obok nich posadzić małe wypełniacze, np. begonie stale kwitnącą lub drobne odmiany goździków.

Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie naszego balkonu jest też posadzenie ziół. Będą pięknie pachnieć, przydadzą się też w kuchni. Warto mieć u siebie miętę, oregano, rozmaryn czy tymianek. Możemy je połączyć z innymi roślinami, by tworzyły razem kwitnącą i pachnąca kompozycję.

W zależności od tego, jak umiejscowiony jest balkon i jakie warunki na nim panują, takie gatunki wybieramy. Sezon jest stosunkowo krótki, więc dobrze jest od razu zdecydować się na odpowiednie rośliny, które będą cieszyły nas przez całe lato.

Rośliny na słoneczne balkony:

- pelargonia,

- surfinia,

- tytoń ozdobny,

- lawenda,

- bakopa,

- begonia stale kwitnąca,

- bratek ogrodowy (fiołek),

- koleus Blumego

- kobea pnąca.

Rośliny do miejsc cienistych i półcienistych:

- żurawka,

- fuksja,

- funkia,

- bluszcz,

- bergenia,

- brunera,

- niecierpek Waleriana,

- plektrantus (komarzyca).

Balkon to również część naszego domu, więc musimy o niego zadbać. Posadźmy kwitnące rośliny, tak by już w pokoju zachwycały i zapraszały do wyjścia na zewnątrz. Przy odrobinie zainteresowania i dbałości rośliny odwdzięcza się nam pięknymi kwiatostanami przez całe lato.