Produkty

Co to jest wiertarka udarowa - Elektronarzędzia od kuchni

Co to jest wiertarka udarowa - Elektronarzędzia od kuchni

Jeżeli na co dzień nie zajmujesz się pracami remontowymi ani majsterkowaniem, to prawdopodobnie uważasz zakup wiertarki za zbędny wydatek. Tymczasem może się okazać, że nie zdajesz sobie sprawy z tego jak przydatnym jest narzędziem. Sprawdź, co to jest wiertarka udarowa i przeczytaj wszystko, co zebraliśmy dla Ciebie na jej temat. 

Co to jest wiertarka udarowa – podstawowe informacje

Wiertarka udarowa to taki rodzaj wiertarki, który wyróżnia się zastosowaniem mechanizmu udarowego. Powstała w ten sposób siła pozwala na skuteczne i sprawne wywiercenie nawet dużych otworów w materiałach, które charakteryzują się dużym stopniem twardości. Podobnie jak inne elektronarzędzia wiertarka pracuje zasilana przez prąd o napięciu 230 V. Ze względu na wygodę użytkowania oraz komfort pracy niektórzy producenci oferują również modele bezprzewodowe, które są napędzane przez odpowiedni akumulator.

Istnieje przekonanie, że do nieczęstych i stosunkowo łatwych czynności remontowych wystarczy zwyczajna wiertarka, czyli narzędzie proste w obsłudze i bardzo tanie. Tymczasem tego typu podstawowe modele zupełnie nie nadają się do prac takich jak wiercenie w stali lub wiercenie dużych otworów w drewnie. W takim razie powstaje pytanie – czym wiercić w betonie lub innych twardych materiałach? Jaka wiertarka sprawdzi się do zadań specjalnych?

Co to jest wiertarka udarowa

Aby w standardowej ścianie domowej wykonać odpowiedni otwór, na przykład pod kołek, należy wkręcić się przynajmniej na 6 centymetrów w głąb, co w przypadku zwykłych wiertarek prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem. Sukces zagwarantuje Ci dopiero zastosowanie przeznaczonej do tego rodzaju zadań wiertarki udarowej.

O różnych rodzajach wiertarek przeczytasz w artykule: Jaka wiertarka będzie odpowiednia do Twoich potrzeb?

Jak działa wiertarka udarowa?

Jeśli już wiesz, co to jest wiertarka udarowa, warto również poznać mechanizm jej działania. Wiercenie z udarem polega na zastosowaniu specjalnie do tego przeznaczonych wierteł. Tego rodzaju końcówki są wykonane z węglików spiekanych, których żargonowa nazwa to widia. Materiał uzyskany z węglików metali takich jak na przykład wolfram lub tytan jest nadzwyczajnie trwały. Widia pozyskiwana metodami metalurgii proszkowej wyróżnia się odpornością na udary. Dlatego wytworzone z niej niezawodne wiertło możesz wykorzystać wielokrotnie i przy tym mieć pewność, że nie złamie się podczas pracy.

Wykonując czynności przy pomocy wiertarki udarowej, pamiętaj o właściwym dobraniu biegu. Zazwyczaj elektronarzędzie oferuje co najmniej dwa programy obrotów – czyli wolny i szybki. Zastosowanie tempa nieprawidłowego dla charakteru określonej pracy może spowodować uszkodzenie części wiertarki, na przykład silnika, lub materiału, na którym pracujesz.

Porada eksperta

Dobrej jakości wiertarkę udarową można kupić w cenie już od 200 złotych. W domu, w którym majsterkuje się dość rzadko nie potrzeba inwestować w profesjonalne narzędzia za ponad 500 złotych, które wykorzystywane są w halach produkcyjnych i na budowach.

 

Wolny bieg znajdzie zastosowanie do zadań takich jak mieszanie zaprawy, wkręcanie oraz wykręcanie wkrętów albo śrub, a także wiercenie dużych otworów w drewnie lub w innym materiale. Jeżeli planujesz wiercenie w stali, betonie lub twardszych gatunkach drewna, śmiało możesz użyć szybkich obrotów.

wiertarka udarowa - czym wiercić w betonie

Wybierając program na początku pracy, oszacuj zmierzoną średnicę otworu. Im jest ona mniejsza, tym wyższe tempo obrotu możesz zastosować. Duża prędkość wstępna pozwoli na precyzyjne i zarazem estetyczne wycięcie.

Podczas pracy na niskich obrotach pamiętaj, by od czasu do czasu przerwać wiercenie. Trzymając elektronarzędzie w powietrzu, na chwilę uruchom wysoki bieg. Dzięki takiemu zabiegowi mechanizm się przewietrzy i oczyści na przykład z drobin pyłu, które mogły się do niego przedostać w trakcie wiercenia.

Trzymając wiertarkę, zadbaj o prawidłową pozycję. Dzięki temu czynność, którą zaplanowałeś, przebiegnie sprawnie, precyzyjnie i bez niepożądanych komplikacji. Narzędzie uchwyć w taki sposób, by Twoje ramię było usytuowane w osi wiercenia – czyli równolegle do wiertła i prostopadle do rękojeści.

Zmiana programu wiercenia – czyli tempa albo kierunku obrotu – powinna odbywać się wyłącznie wtedy, kiedy silnik jest wyłączony. Ta zasada dotyczy nie tylko wiertarki udarowej, ale obejmuje także pozostałe zasilane przez prąd lub akumulator niezbędne narzędzia w domu.

W żadnym wypadku nie używaj biegu wstecznego do wykręcenia wiertła z materiału, w który zostało ono wwiercone. Ten program jest przeznaczony wyłącznie do odkręcania śrub oraz wkrętów. Zastosowanie go podczas wyjmowania wiertła łatwo może doprowadzić do uszkodzenia końcówki.

Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, w jakim miejscu na obudowie wiertarki znajdują się otwory wentylacyjne. Podczas wykonywania czynności postaraj się, by ich nie zasłaniać. Bez względu na to, w jakim celu korzystasz z wiertarki udarowej, koniecznie pamiętaj o zachowaniu uniwersalnych zasad BHP. Przestrzegaj także zaleceń producenta – istotne uwagi dotyczące stosowania określonego modelu z pewnością będą dołączone do instrukcji.

Co to jest udar w wiertarce?

Zastanawiasz się, co to jest udar? W wiertarce jest on systemem, który odpowiada za wytwarzanie rytmicznych uderzeń. Narzędzie wprowadzone w tego typu specyficzną wibrację ma zwielokrotnioną moc. Wyróżnia się trzy rodzaje udaru stosowane w różnego rodzaju elektronarzędziach.

Najsilniejszy jest udar uzyskiwany metodą hydrauliczną, który znajduje zastosowanie w samobieżnych maszynach o wysokiej mocy. Drugi pod względem siły i skuteczności jest udar pneumatyczny lub elektropneumatyczny. Tego rodzaju mechanizm znajdziesz w młocie udarowo-obrotowym (inaczej określanym jako wiertarka SDS) lub pneumatycznym. Na pracę takich narzędzi wpływa nie tylko mechanizm udarowy, ale także tłok, którego posuwisty ruch powoduje sprężanie powietrza. Powstające w ten sposób drgania nadają wiertłu jeszcze większą siłę przebicia.

jak działa wiertarka udarowa

Działanie wiertarki udarowej opiera się na udarze mechanicznym, który bywa nazywany również mechaniczno-zębatkowym. Impulsy udarowe powstają w systemie zębatek, które obracają się w przeciwne strony. W niektórych modelach stosuje się także mechanizm ślimakowy, który wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, powodując powstanie udaru.

Znaczący wpływ na pracę wiertarki ma częstotliwość i moc udarów. Wiertarki przeznaczone do użytkowania w domu zazwyczaj mogą osiągnąć do 48 000 udarów na minutę. Warto jednak wiedzieć, że w tego rodzaju modelach im większa jest częstotliwość udarów, tym mniejsza jest ich moc. Dla elektronarzędzia o wskazanej częstotliwości moc udarów wyniesie mniej niż 1 J. To sprawia, że w przypadku pracy z wymagającymi materiałami konieczna jest świadoma i precyzyjna modulacja obrotów.

Jeżeli masz do czynienia na przykład ze ścianą betonową, w której chcesz wywiercić wąski otwór, powinieneś ustawić wysoki program na wstępie, później zaś zmniejszyć tempo. Duża prędkość obrotu na początku zagwarantuje, że wiertło sprawnie przejdzie przez farbę i tynk, nie powodując nadmiernego ukruszenia. Zmiana częstotliwości na następnym etapie wykonywania czynności pozwoli na zwiększenie mocy impulsów udarowych podczas wiercenia w betonie. W ten sposób sprawnie uzyskasz odpowiednio głęboki otwór, który z zewnątrz prezentuje się nienagannie i estetycznie.

Zalety wiertarki udarowej

Młotek, śrubokręt, klucze z wymiennymi nasadkami – to bez cienia wątpliwości niezbędne narzędzia w domu. W podręcznych skrzynkach z przyrządami coraz częściej pojawiają się także elektronarzędzia, między innymi wkrętarki i wiertarki. Z kolei ich tańsze modele o ograniczonej funkcjonalności zastępują właśnie uniwersalne wiertarki udarowe, które sprawdzają się do wielu zadań podczas prac remontowo-budowlanych albo naprawczych.

wiertarka udarowa - niezbędne narzędzie w domu

Wiertarka udarowa zapewnia Ci wielofunkcyjne narzędzie zdolne do wiercenia w wielu różnych materiałach. Przy pracy z delikatniejszą strukturą masz możliwość wyłączenia udaru. Wiertarka posłuży Ci także jako wkrętarka, a nawet umożliwi mieszanie zaprawy.

Zakup wiertarki udarowej nie obciąży Twojego domowego budżetu. Jeżeli majsterkujesz tylko we własnym mieszkaniu, w zupełności wystarczy Ci elektronarzędzie o wartości około 200 złotych. Jako zawodowy usługodawca wybierz z kolei model przeznaczony do profesjonalnego użytkowania – w zależności od Twoich wymagań wobec sprzętu taki wydatek może wynieść nawet ponad 500 złotych.

Co możesz zrobić z pomocą wiertarki udarowej?

Jak już wspomnieliśmy, wiertarka udarowa to wielofunkcyjne elektronarzędzie. Nie musisz już zastanawiać się, czym wiercić w betonie, stali lub drewnie. Wszystkie te możliwości są na wyciągnięcie Twojej ręki – wystarczy, że sięgniesz po wiertarkę udarową.

Przy jej pomocy zawiesisz obraz bądź lustro, a także zamontujesz wiszące szafki kuchenne lub półki na książki. Wiertarka okaże się pomocna podczas mocowania listew przypodłogowych, a nawet niezbędna przy wkręcaniu małych i dużych haczyków – na przykład do suszarki sufitowej albo telewizora. Dzięki niej skuwanie tynku i mieszanie zaprawy lub farby będzie łatwiejsze i przebiegnie sprawniej.

Akcesoria do wiertarki – jak poszerzyć jej funkcjonalność?

Wiertarkę udarową możesz zakupić jako samodzielny produkt. Najpierw jednak sprawdź, co możesz zyskać, jeśli zdecydujesz się na kupno zestawu wyposażonego w dodatkowe akcesoria.

akcesoria do wiertarki

Jakie akcesoria do wiertarki wybrać? Najwięcej mogą Ci zaoferować różnorodne nakładki i końcówki. Dzięki nim Twoja wiertarka zyska dodatkowe funkcje, na przykład polerowanie albo szlifowanie, mieszanie, a także wycinanie otworów. Z kolei kołnierz to element, który umożliwia zamontowanie sprzętu na stanowisku wiertarskim. Poziomica laserowa oraz wskaźnik głębokości wiercenia maksymalnie ułatwią Ci precyzyjne wykonanie otworu i znacząco podniosą komfort wykonywanej przez Ciebie pracy.

Jeżeli często pracujesz z wiertarką, warto zainwestować także w słuchawki wygłuszające. Dłuższa ekspozycja na głośny i natarczywy dźwięk elektronarzędzia może negatywnie wpłynąć na Twój słuch.

 

 

Data publikacji: 01.02.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaką wybrać młotowiertarkę?

Jaką wybrać młotowiertarkę?
Młotowiertarka to urządzanie podobne do tradycyjnej wiertarki. Dzięki niemu możemy łatwo wykonywać otwory w twardych podłożach, np. wykonanych z beton...
Czytaj więcej

Jak używać młotowiertarki?

Jak używać młotowiertarki?
Młotowiertaki to urządzenia niezastąpione w trakcie budowy i remontu. Niecenione przy wierceniu otworów, wykuwaniu bruzd i skuwaniu twardego betonu. T...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co to jest wiertarka udarowa - Elektronarzędzia od kuchni