Co to jest wiertarka udarowa? Elektronarzędzia od kuchni

Co to jest wiertarka udarowa – podstawowe informacje

Wiertarka udarowa to taki rodzaj wiertarki, który wyróżnia się zastosowaniem mechanizmu udarowego. Powstała w ten sposób siła pozwala na skuteczne i sprawne wywiercenie nawet dużych otworów w materiałach, które charakteryzują się dużym stopniem twardości. Podobnie jak inne elektronarzędzia wiertarka pracuje zasilana przez prąd o napięciu 230 V. Ze względu na wygodę użytkowania oraz komfort pracy niektórzy producenci oferują również modele bezprzewodowe, które są napędzane przez odpowiedni akumulator.

Istnieje przekonanie, że do nieczęstych i stosunkowo łatwych czynności remontowych wystarczy zwyczajna wiertarka, czyli narzędzie proste w obsłudze i bardzo tanie. Tymczasem tego typu podstawowe modele zupełnie nie nadają się do prac takich jak wiercenie w stali lub wiercenie dużych otworów w drewnie. W takim razie powstaje pytanie – czym wiercić w betonie lub innych twardych materiałach? Jaka wiertarka sprawdzi się do zadań specjalnych?

Aby w standardowej ścianie domowej wykonać odpowiedni otwór, na przykład pod kołek, należy wkręcić się przynajmniej na 6 centymetrów w głąb, co w przypadku zwykłych wiertarek prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem. Sukces zagwarantuje Ci dopiero zastosowanie przeznaczonej do tego rodzaju zadań wiertarki udarowej.

O różnych rodzajach wiertarek przeczytasz w artykule: Jaka wiertarka będzie odpowiednia do Twoich potrzeb?

Jak działa wiertarka udarowa?

Jeśli już wiesz, co to jest wiertarka udarowa, warto również poznać mechanizm jej działania. Wiercenie z udarem polega na zastosowaniu specjalnie do tego przeznaczonych wierteł. Tego rodzaju końcówki są wykonane z węglików spiekanych, których żargonowa nazwa to widia. Materiał uzyskany z węglików metali takich jak na przykład wolfram lub tytan jest nadzwyczajnie trwały. Widia pozyskiwana metodami metalurgii proszkowej wyróżnia się odpornością na udary. Dlatego wytworzone z niej niezawodne wiertło możesz wykorzystać wielokrotnie i przy tym mieć pewność, że nie złamie się podczas pracy.

Wykonując czynności przy pomocy wiertarki udarowej, pamiętaj o właściwym dobraniu biegu. Zazwyczaj elektronarzędzie oferuje co najmniej dwa programy obrotów – czyli wolny i szybki. Zastosowanie tempa nieprawidłowego dla charakteru określonej pracy może spowodować uszkodzenie części wiertarki, na przykład silnika, lub materiału, na którym pracujesz.

Porada eksperta

Dobrej jakości wiertarkę udarową można kupić w cenie już od 200 złotych. W domu, w którym majsterkuje się dość rzadko nie potrzeba inwestować w profesjonalne narzędzia za ponad 500 złotych, które wykorzystywane są w halach produkcyjnych i na budowach.

Wolny bieg znajdzie zastosowanie do zadań takich jak mieszanie zaprawy, wkręcanie oraz wykręcanie wkrętów albo śrub, a także wiercenie dużych otworów w drewnie lub w innym materiale. Jeżeli planujesz wiercenie w stali, betonie lub twardszych gatunkach drewna, śmiało możesz użyć szybkich obrotów.

wiertarka udarowa - czym wiercić w betonie

Wybierając program na początku pracy, oszacuj zmierzoną średnicę otworu. Im jest ona mniejsza, tym wyższe tempo obrotu możesz zastosować. Duża prędkość wstępna pozwoli na precyzyjne i zarazem estetyczne wycięcie.

Podczas pracy na niskich obrotach pamiętaj, by od czasu do czasu przerwać wiercenie. Trzymając elektronarzędzie w powietrzu, na chwilę uruchom wysoki bieg. Dzięki takiemu zabiegowi mechanizm się przewietrzy i oczyści na przykład z drobin pyłu, które mogły się do niego przedostać w trakcie wiercenia.

Trzymając wiertarkę, zadbaj o prawidłową pozycję. Dzięki temu czynność, którą zaplanowałeś, przebiegnie sprawnie, precyzyjnie i bez niepożądanych komplikacji. Narzędzie uchwyć w taki sposób, by Twoje ramię było usytuowane w osi wiercenia – czyli równolegle do wiertła i prostopadle do rękojeści.

Zmiana programu wiercenia – czyli tempa albo kierunku obrotu – powinna odbywać się wyłącznie wtedy, kiedy silnik jest wyłączony. Ta zasada dotyczy nie tylko wiertarki udarowej, ale obejmuje także pozostałe zasilane przez prąd lub akumulator niezbędne narzędzia w domu.

W żadnym wypadku nie używaj biegu wstecznego do wykręcenia wiertła z materiału, w który zostało ono wwiercone. Ten program jest przeznaczony wyłącznie do odkręcania śrub oraz wkrętów. Zastosowanie go podczas wyjmowania wiertła łatwo może doprowadzić do uszkodzenia końcówki.

Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, w jakim miejscu na obudowie wiertarki znajdują się otwory wentylacyjne. Podczas wykonywania czynności postaraj się, by ich nie zasłaniać. Bez względu na to, w jakim celu korzystasz z wiertarki udarowej, koniecznie pamiętaj o zachowaniu uniwersalnych zasad BHP. Przestrzegaj także zaleceń producenta – istotne uwagi dotyczące stosowania określonego modelu z pewnością będą dołączone do instrukcji.

Co to jest udar w wiertarce?

Zastanawiasz się, co to jest udar? W wiertarce jest on systemem, który odpowiada za wytwarzanie rytmicznych uderzeń. Narzędzie wprowadzone w tego typu specyficzną wibrację ma zwielokrotnioną moc. Wyróżnia się trzy rodzaje udaru stosowane w różnego rodzaju elektronarzędziach.

Najsilniejszy jest udar uzyskiwany metodą hydrauliczną, który znajduje zastosowanie w samobieżnych maszynach o wysokiej mocy. Drugi pod względem siły i skuteczności jest udar pneumatyczny lub elektropneumatyczny. Tego rodzaju mechanizm znajdziesz w młocie udarowo-obrotowym (inaczej określanym jako wiertarka SDS) lub pneumatycznym. Na pracę takich narzędzi wpływa nie tylko mechanizm udarowy, ale także tłok, którego posuwisty ruch powoduje sprężanie powietrza. Powstające w ten sposób drgania nadają wiertłu jeszcze większą siłę przebicia.

Działanie wiertarki udarowej opiera się na udarze mechanicznym, który bywa nazywany również mechaniczno-zębatkowym. Impulsy udarowe powstają w systemie zębatek, które obracają się w przeciwne strony. W niektórych modelach stosuje się także mechanizm ślimakowy, który wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, powodując powstanie udaru.

Znaczący wpływ na pracę wiertarki ma częstotliwość i moc udarów. Wiertarki przeznaczone do użytkowania w domu zazwyczaj mogą osiągnąć do 48 000 udarów na minutę. Warto jednak wiedzieć, że w tego rodzaju modelach im większa jest częstotliwość udarów, tym mniejsza jest ich moc. Dla elektronarzędzia o wskazanej częstotliwości moc udarów wyniesie mniej niż 1 J. To sprawia, że w przypadku pracy z wymagającymi materiałami konieczna jest świadoma i precyzyjna modulacja obrotów.

Jeżeli masz do czynienia na przykład ze ścianą betonową, w której chcesz wywiercić wąski otwór, powinieneś ustawić wysoki program na wstępie, później zaś zmniejszyć tempo. Duża prędkość obrotu na początku zagwarantuje, że wiertło sprawnie przejdzie przez farbę i tynk, nie powodując nadmiernego ukruszenia. Zmiana częstotliwości na następnym etapie wykonywania czynności pozwoli na zwiększenie mocy impulsów udarowych podczas wiercenia w betonie. W ten sposób sprawnie uzyskasz odpowiednio głęboki otwór, który z zewnątrz prezentuje się nienagannie i estetycznie.

Zalety wiertarki udarowej

Młotek, śrubokręt, klucze z wymiennymi nasadkami – to bez cienia wątpliwości niezbędne narzędzia w domu. W podręcznych skrzynkach z przyrządami coraz częściej pojawiają się także elektronarzędzia, między innymi wkrętarki i wiertarki. Z kolei ich tańsze modele o ograniczonej funkcjonalności zastępują właśnie uniwersalne wiertarki udarowe, które sprawdzają się do wielu zadań podczas prac remontowo-budowlanych albo naprawczych.

Wiertarka udarowa zapewnia Ci wielofunkcyjne narzędzie zdolne do wiercenia w wielu różnych materiałach. Przy pracy z delikatniejszą strukturą masz możliwość wyłączenia udaru. Wiertarka posłuży Ci także jako wkrętarka, a nawet umożliwi mieszanie zaprawy.

Zakup wiertarki udarowej nie obciąży Twojego domowego budżetu. Jeżeli majsterkujesz tylko we własnym mieszkaniu, w zupełności wystarczy Ci elektronarzędzie o wartości około 200 złotych. Jako zawodowy usługodawca wybierz z kolei model przeznaczony do profesjonalnego użytkowania – w zależności od Twoich wymagań wobec sprzętu taki wydatek może wynieść nawet ponad 500 złotych.

Co możesz zrobić z pomocą wiertarki udarowej?

Jak już wspomnieliśmy, wiertarka udarowa to wielofunkcyjne elektronarzędzie. Nie musisz już zastanawiać się, czym wiercić w betonie, stali lub drewnie. Wszystkie te możliwości są na wyciągnięcie Twojej ręki – wystarczy, że sięgniesz po wiertarkę udarową.

Przy jej pomocy zawiesisz obraz bądź lustro, a także zamontujesz wiszące szafki kuchenne lub półki na książki. Wiertarka okaże się pomocna podczas mocowania listew przypodłogowych, a nawet niezbędna przy wkręcaniu małych i dużych haczyków – na przykład do suszarki sufitowej albo telewizora. Dzięki niej skuwanie tynku i mieszanie zaprawy lub farby będzie łatwiejsze i przebiegnie sprawniej.

Akcesoria do wiertarki – jak poszerzyć jej funkcjonalność?

Wiertarkę udarową możesz zakupić jako samodzielny produkt. Najpierw jednak sprawdź, co możesz zyskać, jeśli zdecydujesz się na kupno zestawu wyposażonego w dodatkowe akcesoria.

Jakie akcesoria do wiertarki wybrać? Najwięcej mogą Ci zaoferować różnorodne nakładki i końcówki. Dzięki nim Twoja wiertarka zyska dodatkowe funkcje, na przykład polerowanie albo szlifowanie, mieszanie, a także wycinanie otworów. Z kolei kołnierz to element, który umożliwia zamontowanie sprzętu na stanowisku wiertarskim. Poziomica laserowa oraz wskaźnik głębokości wiercenia maksymalnie ułatwią Ci precyzyjne wykonanie otworu i znacząco podniosą komfort wykonywanej przez Ciebie pracy.

Jeżeli często pracujesz z wiertarką, warto zainwestować także w słuchawki wygłuszające. Dłuższa ekspozycja na głośny i natarczywy dźwięk elektronarzędzia może negatywnie wpłynąć na Twój słuch.