Produkty

Co warto wiedzieć o lampach warsztatowych

Co warto wiedzieć o lampach warsztatowych

Lampa warsztatowa jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia domowego garażu, zwłaszcza jeśli pomieszczenie to służy nie tylko do przechowywania pojazdu, ale i dokonywaniu w nim bieżących napraw. Dobierając przenośne źródło światła, warto zadbać, by było wygodne w użyciu i skutecznie oświetlało przestrzeń roboczą – na które z parametrów trzeba zwrócić uwagę?

oświetlenie warsztatuLampa warsztatowa – niezbędna w każdym garażu

Odpowiednia lampa warsztatowa stanowić będzie funkcjonalne uzupełnienie oświetlenia garażu, które obejmuje centralne źródła światła uruchamiane dzięki detekcji czujnika ruchu, jak również włączane osobno oprawy ze snopem punktowo skierowanym w stronę powierzchni roboczej. Tą może być stół warsztatowy, jak również wnętrze kanału usytuowanego pod stojącym w garażu pojazdem. Jeśli wykonujemy w garażu prace polegające na usprawnieniu działania samochodu, oprócz wymienionych źródeł światła konieczne będzie zaopatrzenie się w dodatkowe, które skutecznie oświetlą przestrzeń, w której pracujemy.

Powodem tego jest fakt, że garaż – miejsce samo w sobie ubogo zasilane światłem naturalnym – jest pomieszczeniem zwykle niewielkim, w którym większość dostępnej przestrzeni zajmuje pojazd, a otwarcie jego drzwi, bagażnika lub maski skutkuje powstaniem cieni uniemożliwiających przeprowadzenie bieżących, precyzyjnych prac naprawczych. Zastosowanie lampy warsztatowej, która wydobędzie z ciemności okolice silnika pojazdu czy fragment karoserii, jest w tym wypadku niezbędne, a jedyną dla niej alternatywą jest umieszczona na głowie usuwającego awarie latarka czołowa. Zwykła latarka może okazać się przydatna w przypadku poszukiwania odpowiedniego narzędzia lub zagubionej nakrętki, jednak konieczność trzymania jej w ręce znacznie utrudnia szybkie wykonanie określonego zakresu prac.

Lampa warsztatowa, czyli jaka?

Głównymi cechami wyróżniającymi lampę warsztatową jest mobilność i skuteczność świetlna. Pierwszą właściwość gwarantuje długi przewód w przypadku zasilania sieciowego lub pojemny akumulator, jeśli lampa nie jest zaopatrywana bezpośrednio w prąd. Jeśli miejscem przechowywania lampy warsztatowej będzie wnętrze bagażnika, aby korzystać ze światła w razie przymusowego postoju w trasie, przydatna będzie możliwość jej zasilania niskonapięciowego (12 V) z zapalniczki samochodowej. Nie mniej ważne jest, by lampa dawała światło o silnym strumieniu, którego kąt świecenia – w zależności od modelu – może być regulowany w dowolnym zakresie. Szczególną właściwością jest wyposażenie lampy warsztatowej w lupę, która nie tylko odpowiednio oświetli obszar wykonywanych prac, ale również skutecznie powiększy najmniejsze z jego elementów. Kolejne właściwości lampy warsztatowej, na które warto zwrócić uwagę, to:

- trwałość, na którą składają się: jakość użytych materiałów wykonania, ich odporność na zawilgocenie, które jest często spotykane w podziemnym garażu, a także zabezpieczenie źródeł światła, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz kontakt z preparatami o składzie chemicznym zawierającym żrące substancje (np. rozpuszczalnikami, olejami) – dotyczy to tak samo diod LED, jak i żarówek halogenowych i świetlówek kompaktowych,

- możliwość przytwierdzenia w każdym miejscu roboczym – pomocne w tym jest wyposażenie lampy w trwałą zawieszkę i magnes. Zastosowanie tego drugiego docenią zwłaszcza ci, którzy dokonują napraw pod maską pojazdu i pod karoserią, korzystając z wybudowanego w garażu kanału.

 Lampa warsztatowa halogenowa Diall 400 WLampy warsztatowe do specjalnych zastosowań

W zależności od zakresu prac, jakie wykonywane są w garażu lub warsztacie, konieczne będzie zapewnienie w tych miejscach odpowiedniego oświetlenia. Przykładami mogą być tutaj czynności związane z lakiernictwem – te wymagają oświetlenia jak najbardziej jakościowo przypominającego naturalne. Zapewnią je lampy warsztatowe wyposażone w dużą liczbę diod LED. Z racji intensywności strumienia świetlnego, jaki wytwarzają, konieczne będzie umieszczenie ich w nieco dalszej odległości, w czym pomocne będzie zastosowanie stojaka (statywu) do lampy. Warto, aby jego wysokość była regulowana, co pomoże nam precyzyjnie skierować strumień światła z lampy warsztatowej na konkretne miejsce.

Innym rodzajem lamp warsztatowych są modele umożliwiające wgląd w trudno dostępne miejsca, w które inne oprawy świetlne mają bardzo ograniczony dostęp. To lampy inspekcyjne – niewielkie i akumulatorowe, dzięki którym ułatwione będą naprawy i czynności konserwacyjne wykonywane w obszarach, których precyzyjnego oświetlenia nie zapewni nawet lampa czołowa.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym oświetlić warsztat? Lampy warsztatowe– top 5 rodzajów dla każdego majsterkowicza

Czym oświetlić warsztat? Lampy warsztatowe– top 5 rodzajów dla każdego majsterkowicza
Zadbaj o swój komfort i stwórz sobie pracownię godną prawdziwego majsterkowicza. Z tego poradnika dowiesz się, jaka lampa do warsztatu n...
Czytaj więcej

Warsztat w piwnicy – jak urządzić i wyposażyć?

Warsztat w piwnicy – jak urządzić i wyposażyć?
Domowy warsztat to marzenie niejednego majsterkowicza amatora. Nie musisz z niego rezygnować, nawet wtedy, gdy dysponujesz ograniczonym miejscem. Dowi...
Czytaj więcej

Jak zapewnić odpowiednie oświetlenie w garażu?

Jak zapewnić odpowiednie oświetlenie w garażu?
Garaż jest miejscem, w którym ważne jest nie tylko oświetlenie centralne, ale również punktowe, zwłaszcza jeśli pomieszczenie to służy za domowy warsz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o lampach warsztatowych