Produkty

Czy grill gazowy jest bezpieczny?

Czy grill gazowy jest bezpieczny?

Coraz częściej słyszy się o tym, że grill gazowy jest świetną alternatywą dla tego tradycyjnego, opalanego brykietem. Czy jednak korzystanie z tego urządzenia jest w pełni bezpieczne? Odpowiedź na to i inne pytania dotyczące grilla gazowego znajdziemy w tym artykule!

Jak przeprowadzić próbę szczelności systemu gazowego?

Praca z butlą gazową zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Możemy jednak podwyższyć nasze bezpieczeństwo, sprawdzając szczelność systemu przed użyciem – a zwłaszcza po przenoszeniu urządzenia, gdyż może to spowodować poluzowanie połączeń. Pomoże nam w tym przeprowadzenie tzw. próby szczelności – zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku!

Grill gazowy do ogrodu1. Podłączmy regulator i przewód gazu do napełnionej butli. Upewnijmy się, że wszystkie kurki na urządzeniu są przekręcone na pozycję OFF.

2. Przygotujmy roztwór z wody i detergentu w proporcji 1:1.

3. Odkręćmy zawór butli z gazem i posmarujmy całą jego powierzchnię wcześniej przygotowanym roztworem mydlin.

4. Włączmy grill. Jeśli przewód gazowy będzie nieszczelny, przy zaworze pojawią się pęcherzyki powietrza.

5. W tej sytuacji powinniśmy odłączyć dopływ gazu zaworem odcinającym, mocniej zacisnąć złączkę i sprawdzić jeszcze raz. Jeśli gaz nadal się ulatnia, należy zrezygnować z użytkowania urządzenia i oddać je do serwisu – dalsze grillowanie może być bowiem niebezpieczne.

Uwaga!

Pamiętajmy o tym, że ciśnienie butli z gazem napełnianych w Polsce wynosi 3700 Pa i różni się od ciśnienia stosowanego chociażby w Niemczech. Jeśli więc podłączymy taką butlę z gazem do zagranicznego grilla, możemy doprowadzić do jego uszkodzenia.

Nie zapominajmy o tym, aby próbę szczelności przeprowadzać zawsze na świeżym powietrzu, gdzie gaz będzie mógł szybko się ulotnić. Nigdy nie sprawdzajmy też tego przy użyciu zapalonej zapałki – nietrudno wtedy o wybuch, który może mieć poważne skutki.

Bezpieczne użytkowanie grilla gazowego – praktyczne porady

Grill gazowy zamykanyOto garść wskazówek, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas korzystania z grilla gazowego:

- grill gazowy może być używany jedynie na świeżym powietrzu lub w zamkniętym pomieszczeniach, które są wyposażone w sprawną i wydajną wentylację;
- stawiajmy urządzenie na stabilnym, płaskim, niepalnym podłożu;
- nigdy nie przenośmy rozpalonego grilla;
- starajmy się, aby butla z gazem zawsze była odsunięta od samego urządzenia na maksymalną odległość, na jaką pozwala wężyk;
- grill gazowy powinien być odsunięty na ok. 1 m od wszystkich łatwopalnych przedmiotów.

Czy grillowane potrawy nasiąkną zapachem gazu?

Grill gazowy CastoramaKażdy z nas z pewnością kocha lekko słodki, drzewny aromat, który roztaczają wokół siebie potrawy grillowane na klasycznym brykiecie. Czy jednak w sytuacji, gdy będziemy grillować na grillu gazowym, jedzenie nie nasiąknie nieprzyjemnym zapachem gazu? Okazuje się, że musimy się tym martwić.

Za nieprzyjemny zapach propanu czy propan-butanu odpowiada etanotiol – dodaje się go do czystego gazu po to, by łatwiej wyczuć jego ewentualny wyciek. Jeśli grill funkcjonuje prawidłowo, gaz spala się na dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną – nie wpłynie więc na smak ani zapach jedzenia.

Więcej zalet korzystania z grilla gazowego poznamy, czytając ten artykuł!

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?
Grillowanie nieodłącznie kojarzy się z wiosenną i letnią pogodą – jest to jedna z często wybieranych form spędzania wolnego czasu na świeżym pow...
Czytaj więcej

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania
Aby cieszyć się smakiem pieczonych kiełbasek w pełni, musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego grillowania. Warto przypomnieć je sobie jeszcze przed ro...
Czytaj więcej

Jaki grill oraz akcesoria do niego wybrać?

Jaki grill oraz akcesoria do niego wybrać?
Grillowanie to rodzinna przyjemność, do której warto dobrze się przygotować. W letnio-wiosennym okresie, ten rodzaj spędzania wolnego czasu wybieramy ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy grill gazowy jest bezpieczny?