Grill węglowy – recenzja dla każdego amatora grillowania

Wiosna to czas, kiedy wszyscy jesteśmy spragnieni słońca i chcemy spędzać czas w otoczeniu przyrody. Dobry i wytrzymały grill pomoże Ci odpocząć w gronie bliskich i cieszyć się rozkwitającą przyrodą. Grill węglowy – test urządzenia pozwoli Ci wybrać solidny i sprawdzony model!

grill weglowy

Grill węglowy – opinie prawdziwego amatora rodzinnego grillowania

Lubię spotykać się z rodziną i znajomymi w ogrodzie, spędzać wspólnie czas gotując i rozmawiając do późna. Aby rodzinne grillowanie było udane, potrzebuję urządzenia, na którym przygotuję posiłek dla przynajmniej sześciu osób. Postawiłem na grill węglowy Blooma Rockwell, który wg opisu producenta pozwoli na zaspokojenie głodu średniej, siedmioosobowej ekipy przyjaciół. Grill węglowy – test czas zacząć!

Grill jest duży i stabilny. Wykonany jest ze stali w kolorze ciemnego antracytu. Powierzchnia jest matowa, więc nie powinna być zbyt podatna na duże zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. Poszczególne elementy wykończenia, takie jak rączki, zrobiono ze stali nierdzewnej. Całość prezentuje się masywnie i elegancko. Opakowanie zawiera wszystkie elementy niezbędne do montażu. Plusem jest fakt, że grill wyposażony jest w kółka, które mimo większej wagi urządzenia pozwalają na stosunkowo swobodne przemieszczanie sprzętu w różne miejsca oraz wygodny transport grilla po zakończonym pieczeniu w miejsce, gdzie będzie przechowywany.

Grill węglowy – recenzja będzie obejmować także elementy dodatkowe wyposażenia, które są dla mnie równie istotne. Do grilla można dokupić dodatkowo pokrowiec ochronny, który będzie zabezpieczał całość przed kurzem. Jest to szczególnie wygodne, gdy grilla używasz sporadycznie lub przechowujesz go w miejscu, gdzie narażony jest na zabrudzenia. Zdecydowanie nie jest to model, który łatwo będzie przetransportować samochodem lub zabrać ze sobą na wycieczkę – to stabilny model stacjonarny, który dzięki swojej wadze i rozmiarom jest bezpieczny i nie grozi przewróceniem. To szczególnie istotne, gdy w pobliżu bawią się dzieci.

Grill węglowy – opinie, opis produktu i obszary zastosowania

Grill Blooma Rockwell jest uniwersalnym urządzeniem gotującym, który służy do przygotowania ciepłych posiłków zarówno dla dużej, jak i małej rodziny. Posiada zdejmowany ruszt do gotowania, który można po użyciu myć w zmywarce. Składa się z dwóch podzespołów (kratek), których możesz używać naprzemiennie lub osobno. Możesz także na każdej z nich umieścić inny rodzaj produktów do pieczenia i modyfikować dowolnie czas grillowania.

Grill ogrodowy – opinie na temat jego funkcjonalności podejmę po wykonaniu kilku niewielkich testów. Poszczególne elementy rusztu możesz zdejmować przy pomocy specjalnych uchwytów. Dzięki temu nie jesteś narażony na oparzenie lub ubrudzenie ubrania pryskającym tłuszczem bądź strzelającymi rozżarzonymi drobinkami węgla. Grill jest wyposażony w pokrywę z otworem wentylacyjnym. Przy odrobinie wprawy pozwala to na modyfikowanie i dostosowywanie temperatury pieczenia do różnych rodzajów potraw. Po zakończonym grillowaniu możesz także przykryć ruszt pokrywą i bezpiecznie pozostawić całość do czasu, aż grill samoistnie się wypali.

Grill posiada dwa duże koła. Po lekkim przechyleniu urządzenia i dzięki zamontowanym rączkom można go przestawić i przesunąć w inne miejsce, szybko wyciągnąć z piwnicy lub garażu, a nawet wciągnąć po schodach. Pod częścią służącą do grillowania znajduje się płaska płyta, na której możesz umieścić talerze, przybory do grillowania lub sztućce. Grill nadaje się do przygotowywania mięs, wędlin, kiełbas, można w nim grillować warzywa, a także piec ziemniaki.

Urządzenie posiada dodatkowy ruszt na węgiel drzewny, którą wypełnia się maksymalnie 2 kg węgla. Dzięki temu zapewniona jest odpowiednia wentylacja i nie ma trudności z rozpaleniem węgla do wymaganej temperatury. Przed przystąpieniem do grillowania należy rozgrzać węgiel przez około 30 minut. Zamykana klapa chroni także Twój posiłek w przypadku niewielkiego deszczu czy silniejszego wiatru.

grill weglowy

Grill węglowy: recenzja – specyfikacja techniczna i użytkowa sprzętu

Zgodnie z opisem producenta, grill przeznaczony jest dla siedmiu osób. Pierwsze wiosenne biesiadowanie zebrało dziesięciu amatorów karkówki i pieczonych kiełbasek – ponieważ pieczenie na grillu odbywa się stosunkowo szybko, a grill udało mi się ekspresowo rozpalić, dzięki możliwości wyjmowania poszczególnych elementów rusztu mogę bez problemu podzielić pieczenie wg rodzaju potraw i zaspokoić nawet największych łakomczuchów.

Przed rozpoczęciem pieczenia muszę złożyć grill w całość. Instrukcja obsługi jest obszerna i napisana w standardowy sposób, jednak w przypadku mocowania nóżek musiałem kilkukrotnie się upewniać, czy wszystkie części zostały połączone prawidłowo. Zdecydowanym minusem jest fakt, że producent nie przewidział kilku zapasowych wkrętów, gdyby podczas łączenia zestawu przez amatora zginął któryś z podzespołów. Kiedy wyjeżdżam z przyjaciółmi za miasto, nie zawsze mam ze sobą zapas dodatkowych wkrętów i narzędzi.

Skręcenie i przygotowanie grilla do pracy zajęło mi kilkadziesiąt minut. Gdybym nie miał ze sobą wkrętarki, z pewnością czas ten znacznie by się wydłużył i zdążyłbym już solidnie zgłodnieć, zanim urządzenie byłoby gotowe do pracy. Sprzęt jest wykonany z dobrych i trwałych materiałów, chciałbym jednak, aby w moim wymarzonym grillu nogi były lepiej i stabilniej zamocowane i nie groziły chwianiem się po kilku miesiącach użytkowania.

Urządzenie zostało zbudowane z dobrej jakościowo stali. Wykończenie ze stali nierdzewnej dodaje mu szyku i elegancji. Grill wygląda na solidny i łatwy w utrzymaniu. Niestety pod koniec grillowania złapał nas lekki wiosenny deszcz. Następnego dnia na urządzeniu pozostały lekkie zacieki i ślady po wodzie, co jest jednak naturalne. Mimo iż całość, poza kotłem do grillowania, jest matowa, aby utrzymać idealny stan grilla warto go przecierać po umyciu całości delikatną szmatką.

Grill ma standardową wysokość i pozwala na gotowanie przez osobę dorosłą. Aby służył jak najdłużej, po każdym użyciu warto byłoby go wytrzeć sucha szmatką i dokładnie usunąć pozostałości z jedzenia i popiół. Głęboki pojemnik na węgiel i dobrze osłonięta pod wiatru przestrzeń do pieczenia wskazuje na to, że grillowanie z tym urządzeniem zakończy się sukcesem.

grill weglowy

Grill ogrodowy – opinie na temat sprzętu w akcji

Po skręceniu i ustawieniu grilla w optymalnym miejscu zabieram się do grillowania. Na obiad przygotowałem zawijany boczek, kawałki mięsa oraz kiełbaski. Dodatkowo chciałbym upiec plastry cukinii i kawałki papryki, a także delikatnie opiec chleb, by był ciepły i chrupki. Wykorzystuję standardowy węgiel drzewny, kupiony w supermarkecie. Z ogromną łatwością, przy użyciu odrobiny podpałki, uzyskuję silny żar. Niewątpliwą przewagą tego grilla jest fakt, że ma bardzo głęboką przestrzeń do grillowania. Producent postawił też na skuteczną wentylację, przez co rozpalenie grilla uda się bez problemu nawet początkującym kucharzom.

Układam na grillu poszczególne składniki menu i już po chwili mam gotowe pierwsze potrawy. W porównaniu do małych i niezbyt stabilnych grilli, których do tej pory używałem, ten pozwala na bardzo szybkie i równomierne upieczenie mięsa. Muszę wręcz uważać, aby zbytnio nie przypiec delikatniejszych produktów. Wielką wygodę stanowi fakt, że ruszt mogę zdjąć szczypcami z powierzchni i bezpiecznie zsunąć jedzenie na talerze.

Wygodna jest też dolna półka, na której trzymam kolejne kawałki jedzenia, talerze i przybory do grilla. Wszystko jest pod ręką, a ja nie muszę się martwić tym, że pozostawiony przeze mnie kubek z kawą lub talerz na ziemi zostanie przez kogoś omyłkowo potrącony lub wyleje się jego zawartość.

Po zakończonym grillowaniu przystępuję do sprzątania. Tu pojawia się mały problem. Aby dokładnie umyć i usunąć pozostałości jedzenia i węgla, najwygodniej byłoby całość przewrócić na bok i wysypać resztki do pojemnika lub na kompostownik. Jednak grill jest ciężki i nieporęczny, dlatego dłuższą chwilę musze manewrować, by efekt był zadowalający. Idealnie byłoby mieć zamontowany zdejmowany pojemnik na drewno, który po zakończonym grillowaniu mógłbym wypiąć i oddzielnie wyczyścić. Mimo tego niewielkiego defektu grill spełnił swoje zadanie, wszyscy najedli się do syta, a urządzenie będzie czekać na kolejne rodzinne spotkanie.

Zasady dbania/konserwacji

Jak już wspomniałem wcześniej, konserwacja grill Blooma Rockwell 200 nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Powinno się ją przeprowadzać po każdym grillowaniu, gdy urządzenie jest zimne i opróżnione z resztek drewna i jedzenia.

Ruszt jest zdejmowany i pozwala na mycie go w zmywarce. Pojemnik, w którym piecze się posiłki, można umyć ręcznie lub wypłukać przy pomocy węża ogrodowego. Przy zachowaniu odrobiny ostrożności potrzebna jest wyłącznie woda. Raz na kilka tygodni, przy częstszym używaniu, warto całość umyć przy użyciu dowolnego preparatu, który usunie nadmiar tłuszczu. Jeśli masz taką możliwość, wybierz produkt bezpieczny i przyjazny dla środowiska, zwłaszcza, gdy grillujesz poza swoim podwórkiem i w miejscu, gdzie masz bezpośredni kontakt z dziką przyrodą.

Aby grill służył Ci jak najdłużej, przetrzymuj go w suchym miejscu. Jeśli wiesz, że będzie narażony na kurz i pył, możesz dodatkowo zabezpieczyć go specjalnym pokrowcem.

Nie zamykaj urządzenia w słabo wentylowanym pomieszczeniu, kiedy nie wyschło do końca. Dzięki temu będzie mniej narażone na korozję i niebezpieczną rdzę, która może dostawać się do jedzenia. Po dłuższej przerwie w użytkowaniu warto je także wytrzeć z ewentualnego kurzu, by cieszyć się smacznymi i odpowiednio przyrządzonymi potrawami.

grill weglowy

Grill węglowy – cena a jakość

Grill Blooma Rockwell to zaawansowany i solidny sprzęt do przyrządzania posiłków na świeżym powietrzu. Swój model kupiłem w Castoramie za 398 zł. Nie jest to najtańszy sprzęt na rynku, jednak jeżeli planujesz regularne grillowanie i lubisz pracować na urządzeniu, które jest solidnie wykonane i będzie Ci służyć przez lata, warto postawić na droższy model.

Grill ma bezpieczną i trwałą konstrukcję. To istotny argument dla rodziców małych dzieci i osób, posiadających zwierzęta. Tu wiem, że płacę także za bezpieczeństwo moich bliskich i nie obawiam się, że rozżarzony węgiel zsunie się razem z przyrządzanym posiłkiem komuś na stopę. Obudowa, po dłuższym czasie użytkowania, robi się gorąca i trzeba uważać, aby się nie poparzyć, jednak jest zdecydowanie bezpieczniejsza, niż wtedy, gdy kupujemy najprostszy model grilla, wykonany z mało stabilnych i szybko zużywających się elementów.

Dodatkowym plusem jest dla mnie zamykana pokrywa, która reguluje proces pieczenia, a także chroni jedzenie przed deszczem i wiatrem. Zdecydowanie nie jest to mobilny model, który zabiorę ze sobą „pod pachę” na koniec świata, ale też nie na tym mi zależało. To mocny sprzęt, który przy dobrej konserwacji posłuży mi przez lata. Grill węglowy – cena odpowiada jakości, są to dobrze zainwestowane pieniądze.

Podsumowanie

Grill węglowy Blooma Rockwell to najbardziej solidny model grilla, jaki miałem do tej pory okazję testować. Jest ciężki i masywny, ale jego mobilność poprawiają dwa koła, które pozwalają przesuwać urządzenie w dowolne miejsce. Ponieważ całość jest połączona przy pomocy wkrętów, nie obawiam się, że po jakimś czasie poszczególne elementy będą odpadać lub zgubią się podczas użytkowania. Będę uważać na nóżki, gdyż wydają się być najbardziej niestabilnym i podatnym na uszkodzenia elementem konstrukcji.

Grill Blooma pozwala na szybkie i smaczne przygotowanie posiłków. Sprawdzi się w domu amatora i grillowego wyjadacza. Pozwoli zaspokoić głód nawet większej rodziny, jednak w przypadku większego przyjęcia gotowanie należało by podzielić na kilka etapów lub wyposażyć się w dodatkową powierzchnię do pieczenia. Jest to zdecydowanie sprzęt godny polecenia, który wykorzystasz podczas rodzinnych spotkań i wspólnego gotowania z przyjaciółmi. Odpowiednio zabezpieczony i konserwowany, posłuży Ci przez lata.