Ognisko w ogrodzie – przepisy, budowa i rodzaje palenisk

Czy każdy może zorganizować ognisko w ogrodzie? Sprawdź, jak bezpiecznie przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie, aby nie stwarzać zagrożenia dla budynków czy innych roślin. Podpowiadamy, jakie są rodzaje palenisk i jak wybrać dogodne miejsce na palenisko.

Ognisko w ogrodzie – co mówią przepisy?

Trudno sobie wyobrazić ogród bez grilla, który już na stałe wpisał się w przydomowy krajobraz. W letnie wieczory chętnie z niego korzysta cała rodzina, więc z niejednego ogrodu w okolicy roznoszą się zapachy grillowanych mięs i warzyw. Pamiętaj jednak, że jest to żywioł trudny do opanowania, dlatego należy się do palenia ogniska odpowiednio przygotować. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo wszystkim gościom, którzy będą mogli skupić się wyłącznie na dobrej zabawie.

Zanim rozpalisz ognisko w ogrodzie, warto zapoznać się z zakazami prawnymi dotyczącymi wzniecania ognia. 

Ognisko w ogrodzie często też wiąże się z zagadnieniem, a mianowicie utylizacją suchych liści i gałęzi. Widok tlących się kupek suchych roślin w ogrodzie to częsty krajobraz jesienny ogródków działkowych. Czy wiesz jednak, że spalanie liści na własną rękę jest niezgodne z prawem? Zgodnie z art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach, liście oraz inne organiczne odpady z ogródka należy segregować. Spalanie liści może odbywać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach i instalacjach. 

Ognisko w ogrodzie – przepisy, budowa i rodzaje palenisk

Czy można zatem na własnej działce rozpalić ognisko rekreacyjne? 

Tak, jeżeli nie są spalanie w nim odpady roślinne, które podlegają segregacji. Co więcej, palenisko musi spełniać wymagania dotyczące przepisów przeciwpożarowych. Jakie? Ognień nie może zostać rozpalony:

 • w odległości poniżej 4 m od granicy działki sąsiedniej,
 • w odległości poniżej 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
 • w odległości poniżej 100 m od granicy lasu,
 • w miejscu, w którym ogień mógłby przedostać się na materiały łatwopalne. 

Weź też pod uwagę, że dym z Twojego ogniska może wydostawać się na drogę. Nie powinien on ograniczać widoczności na jezdni. Dym może być także uciążliwy dla sąsiadów. Na podstawie Kodeksu cywilnego mogą sobie rościć, aby zaprzestać uporczywego palenia, jeżeli negatywnie wpływa to na ich posesję. 

Warto też pamiętać o kilku zasadach, jak zrobić ognisko w ogrodzie: 

 • wysokość ognia nie powinna przekraczać 2 metrów,
 • nie pozostawiaj ognia i nie opuszczaj miejsca ogniska przed jego dokładnym zagaszeniem,
 • palenisko dokładnie zagaś, nie pozostawiając żadnych tlących się materiałów,
 • nie pozostawiaj dzieci bez opieki przy palącym się ognisku i zaraz po jego ugaszeniu,
 • jeśli płomienie ogniska wymykają się spod kontroli, przystąp do jego gaszenia (co najmniej częściowego). W pobliżu ogniska zawsze powinniśmy mieć gaśnice lub inny sprzęt do gaszenia.

Zainspiruj się: Po co grabić liście w ogrodzie

Miejsce na ognisko w ogrodzie – jak wybrać?

Jak wybrać miejsce na ognisko w ogrodzie? Nie wybieraj go spontanicznie, bowiem może to spowodować tylko szkody i grozić niebezpiecznym rozprzestrzenianiem się ognia. Warto zatem przygotować stałe miejsce na palenisko, które nie będzie nikomu przeszkadzać. Najważniejszym czynnikiem jest jego lokalizacja. Staraj się wybrać miejsce oddalone od zabudowań, zwłaszcza drewnianych, czy drewnianych elementów architektury ogrodowej. Odległość od istniejącej ogrodowej roślinności, szczególnie drzew i krzewów, nie powinna być mniejsza niż 5-6 metrów.

Kolejnym istotnym elementem jest wiatr – może się wydawać, że jest on przecież zmienny i trudno do niego dostosować stałe miejsce ognia. W naszym kraju wiatr najczęściej wieje z zachodu, więc palenisko najlepiej zlokalizować w części wschodniej ogrodu. Aby po ognisku nie okazało się, że większość dymu wleciała do domu (a co gorsza, do domu sąsiada), Twój wybór powinien paść na miejsce, które znajduje się od zawietrznej strony pomieszczeń użytkowych. 

Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie miejsca na ognisko w części wschodniej, która sąsiaduje z niezabudowanym terenem. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, to zadbaj o to, aby palenisko było oddalone od zabudowy mieszkalnej przynajmniej o 10 metrów. 

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również gleba – optymalne jest podłoże przepuszczalne i odpowiednio utwardzone – dzięki niemu ognisko nie będzie się zapadać. 

Sprawdź również: Wermikulit – naturalny materiał o wyjątkowych właściwościach
https://www.castorama.pl/wermikulit-wlasciwosci-i-zastosowanie-ins-66350.html

Ognisko w ogrodzie – przepisy, budowa i rodzaje palenisk

Ognisko w ogrodzie – rodzaje palenisk 

Jak zrobić ognisko w ogrodzie? Do wyboru masz kilka ciekawych opcji. Możesz wykorzystać do tego zwykłe otoczaki. Zdecydowanie więcej zachodu będzie kosztować się stworzenie paleniska żeliwnego czy murowanego.

Wygląd paleniska powinien pasować do stylu ogrodu, zabudowań i otoczenia. Możemy np. nasz kamienny krąg wkomponować w utwardzoną nawierzchnię z kostki granitowej, łupanego kamienia lub żwiru.

Budowa ogniska w ogrodzie z kamieni

Najbardziej prymitywnym paleniskiem ogrodowym będzie zwykły krąg ułożony ze znalezionych naprędce polnych kamieni, które ograniczą rozprzestrzenianie się płomieni. W środku kręgu możesz wykopać małe zagłębienie dla łatwiejszego zapanowania nad ogniem. Musimy liczyć się z tym, że roślinność wokół zostanie wypalona, a w miejscu ognia pozostanie pusty, mało estetyczny plac.

Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt bezpieczne, gdyż łatwo może dojść do rozprzestrzenienia się ognia na pobliskie rośliny, krzewy, drzewa, a nawet przedmioty – dlatego wymaga ciągłego doglądania i ostrożności.

Nowoczesne ognisko w ogrodzie, czyli palenisko murowane

Dobrym sposobem na stworzenie trwałego i bezpiecznego miejsca na ognisko jest wymurowanie ogrodowego paleniska. Jest ono podobne do paleniska wyznaczonego kamieniami. Zamiast luźno ustawionych kamieni, trzeba wybudować nieco wyższych murek, który lepiej zabezpieczy ogród przed rozprzestrzenianiem się ognia. Poniżej przedstawiamy prosty sposób na wybudowanie paleniska murowanego.

Ognisko w ogrodzie. Inspiracje: palenisko żeliwne

Palenisko ogrodowe żeliwne kupisz jako gotowy produkt. Zwróć przy zakupie uwagę na odpowiednią jego wielkość, możliwość składania i przechowywania. Ponadto istnieją modele palenisk żeliwnych o funkcjonalności rozszerzonej o grill, posiadające zawieszany lub zamontowany od góry ruszt, czasem także specjalną pokrywę.

Koszt bezpiecznego żeliwnego paleniska może wynieść od 80 zł za niewielkie i najprostsze modele, a do 800 zł za ich duże, mocno wzbogacone odmiany.

Ognisko w ogrodzie – przepisy, budowa i rodzaje palenisk

Budowa ogniska w ogrodzie – jak je wykonać?

Chcąc je stworzyć palenisko murowane w ogrodzie, postępuj według tej instrukcji:

 • wyznacz miejsce, wielkość i kształt naszego paleniska,
 • wykop ziemię wewnątrz dokonanego obrysu na głębokość np. ok. 30-45 cm,
 • otwór wypełnij warstwą drobnego żwiru o grubości ok. 10-15 cm, stopniowo ją ubijając,
 • pokryj ją gruboziarnistym piaskiem i ponownie ubij,
 • stwórz murek, używając np. niewielkich zaokrąglonych bloczków kamiennych, przeznaczonych na ścianki oporowe. Mogą to być również cegły lub inne trwałe materiały,
 • ułóż pierwszą i kolejne warstwy bloczków (cegieł), dokonując stosownego przesunięcia, dla wzmocnienia konstrukcji i stworzenia ładnego wzoru,
 • bloczki (lub cegły) zamocuj zaprawą murarską lub specjalnym klejem,
 • po dobrym związaniu zaprawy (kleju) możesz rozpalać ognisko.

Sprawdź także: Jak zaaranżować nowoczesny ogród.

Ognisko w ogrodzie – jak zrobić je bezpiecznie?

Najbezpieczniejszym sposobem na rozpalenie ogniska we własnym ogródku, jest wyznaczenie do tego celu paleniska. Powinno ono znajdować się w bezpiecznej odległości od wszelkich zabudowań czy materiałów łatwopalnych – także drzew i krzewów. Dobrze przygotowane palenisko powinno zabezpieczać ognień przed rozprzestrzenianiem się.