Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku?

Remont domu czy mieszkania może sporo kosztować, ale na szczęście istnieją sposoby, żeby trochę zaoszczędzić. Z tego artykułu dowiesz się, czy remont mieszkania można odliczyć od podatku.

Remont mieszkania

Ulga remontowa – co to takiego?

Czy można odliczyć od podatku remont mieszkania? Tak, pozwala na to ulga remontowa. Jest to forma wsparcia podatkowego, która pozwala Ci odliczyć od swojego dochodu część wydatków poniesionych na remont mieszkania lub domu. Dzięki temu zmniejsza się kwota podatku dochodowego do zapłaty. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby poprawić standard, bezpieczeństwo lub efektywność energetyczną swojego domostwa.

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi remontowej, musisz zadeklarować to w zeznaniu podatkowym. Podaj w nim, ile wydałeś na remont w ciągu roku. Pamiętaj, żeby zatrzymać wszystkie faktury i rachunki związane z remontem. Urząd Skarbowy może poprosić o nie, żeby sprawdzić Twoje wydatki.

Jakie wydatki kwalifikują się do ulgi remontowej?

Oto wydatki, jakie możesz odliczyć w ramach ulgi podatkowej:

 • malowanie ścian – nie tylko odświeżą wygląd wnętrz, ale mogą też mieć wpływ na optyczne powiększenie pomieszczeń. Używając farb antyalergicznych i ekologicznych, dodatkowo wpłyniesz na poprawę jakości powietrza w domu;
 • wymiana instalacji elektrycznej – nowoczesne instalacje są niezawodne, bezpieczne i przystosowane do obciążeń wynikających z użytkowania współczesnych urządzeń elektrycznych. Dodatkowo nowe instalacje zazwyczaj umożliwiają inteligentne zarządzanie energią, co przekłada się na oszczędności;
 • modernizacja instalacji hydraulicznej – nowoczesne systemy hydrauliczne mogą zmniejszyć zużycie wody;
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – ma bezpośredni wpływ na izolacyjność termiczną i akustyczną budynku. Nowe okna i drzwi z odpowiednimi parametrami izolacyjnymi mogą znacząco zmniejszyć straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty ogrzewania.;
 • prace związane z ociepleniem budynku – jedna z najbardziej efektywnych metod na zwiększenie efektywności energetycznej domu. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych na ścianach zewnętrznych, elewacji czy poddaszu, można znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania. 

Prace te nie tylko podniosą wartość nieruchomości, ale także zwiększą komfort życia, bezpieczeństwa i efektywności energetycznej domu.

Koszt remontu mieszkania

Warunki skorzystania z ulgi remontowej

Aby skorzystać z ulgi remontowej, ważne jest, aby każdy etap remontu był starannie zaplanowany i dokumentowany. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące warunków.

Dokumentacja – niezbędna do odliczenia

 • Faktury VAT i rachunki – muszą zawierać pełne dane wykonawcy (nazwa firmy, adres, NIP), szczegółowy opis wykonanych prac oraz ich wartość. Warto również, aby na dokumentach znajdowała się informacja o lokalizacji przeprowadzanych prac (adres nieruchomości), co ułatwi powiązanie wydatków z konkretną inwestycją remontową.
 • Zachowanie dokumentów – jest absolutnie niezbędne do późniejszego udowodnienia poniesionych kosztów. Zaleca się przechowywanie kopii dokumentów przez okres co najmniej 5 lat po złożeniu zeznania podatkowego, na wypadek ewentualnych kontroli skarbowych.

Wykonawca – profesjonalizm ma znaczenie

Wybór wykonawcy jest kolejnym kluczowym elementem, który wpływa na możliwość skorzystania z ulgi.

 • Podmioty gospodarcze z uprawnieniami – prace remontowe i modernizacyjne muszą być realizowane przez firmy lub osoby prowadzące działalność gospodarczą, które mają niezbędne uprawnienia do wykonania określonych prac. Prowadzone prace remontowe muszą pokrywać się z zakresem działalności wykonawcy widniejącym w rejestrze działalności gospodarczej.
 • Wykluczenie pracy własnej – choć samodzielne przeprowadzenie remontu może być kuszące ze względów finansowych, warto pamiętać, że wydatki na materiały czy narzędzia zakupione do samodzielnych prac nie kwalifikują się do odliczeń podatkowych.

Zgodność z prawem – bezpieczeństwo i porządek

Podczas remontu należy ściśle przestrzegać przepisów prawa budowlanego oraz regulacji lokalnych i krajowych.

 • Zgłoszenia i pozwolenia – w niektórych przypadkach konieczne może być uzyskanie odpowiednich pozwoleń na budowę lub zgłoszenie planowanych prac remontowych do odpowiednich organów. Należy to zrobić z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów prawnych,
 • Normy i standardy budowlane – wszystkie prace muszą być realizowane zgodnie z obowiązującymi normami i standardami użytkowania nieruchomości po remoncie.

Spełnienie powyższych warunków nie tylko umożliwi skorzystanie z ulgi remontowej, ale zapewni również, że remont zostanie przeprowadzony profesjonalnie – zgodnie z literą prawa.

Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku?

Czy remont mieszkania można odliczyć od podatku– podsumowanie

Już wiesz, że odpowiedź na pytanie: czy mogę odliczyć remont mieszkania od podatku, brzmi: jak najbardziej, tak. Jednak, aby było to możliwe, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim, pamiętaj o zebraniu wszystkich faktur oraz rachunków, które są niezbędne do wykazania wydatków w zeznaniu podatkowym.

Ważne jest również, aby prace remontowe były wykonane przez fachowców, a nie samodzielnie. Przestrzeganie przepisów prawa budowlanego jest kolejnym kluczowym aspektem. Prawidłowo udokumentowane i zgodne z prawem prace remontowe mogą przynieść znaczące oszczędności.