Czym jest namurnica?

W świecie budownictwa i architektury istnieje wiele specjalistycznych terminów, które mogą być niezrozumiałe dla osób niezwiązanych z branżą. Jednym z takich pojęć jest właśnie namurnica. Odgrywa ona istotną rolę w konstrukcji budynków. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest namurnica, jakie pełni funkcje i dlaczego jest tak ważna w branży budowlanej.

Czym jest namurnica

Namurnica – co to jest?

Podczas rozmowy z budowlańcem usłyszałeś termin: namurnica? Co to takiego i do czego służy? Wywodzi się z języka niemieckiego, od słów Mauer i Latte, co tłumaczy się jako  mur oraz deska. Pochodzenie bezpośrednio odzwierciedla zatem funkcję i formę tej części składowej budynku. 

Jest to poziomy element konstrukcyjny używany w budownictwie, szczególnie w konstrukcji dachów. Ta drewniana belka stanowi fundament dla więźby dachowej, w tym dźwigarów i krokwi. Umieszcza się ją na szczycie murów zewnętrznych budynku. Głównym zadaniem namurnicy jest przenoszenie obciążeń z konstrukcji dachu na mury, co zapewnia stabilność i bezpieczeństwo całemu projektowi przestrzennemu. 

Namurnica odgrywa istotną rolę w zapewnieniu integralności strukturalnej budynku, gdyż działa jako mostek między dachem a ścianami. Dzięki temu, że rozprowadza ciężar dachu na mury, minimalizuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez obciążenia zewnętrzne, takie jak śnieg, wiatr, a nawet trzęsienia ziemi. Jest to szczególnie ważne w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych, gdzie bezpieczeństwo oraz trwałość całej konstrukcji są priorytetem.

Murłata – klucz do stabilności

Murłata (namurnica) nie tylko zwiększa stabilność konstrukcyjną, ale również wpływa na trwałość i długowieczność budynku. Poprzez efektywne rozprowadzanie ciężaru dachu, murłata minimalizuje ryzyko deformacji i uszkodzeń strukturalnych, które mogą wynikać z cyklicznych oraz dynamicznych obciążeń, takich jak te spowodowane przez zmiany temperatury, wilgotności czy ruchy sejsmiczne. 

Murłata zapewnienia solidną podstawę dla izolacji dachowej. Przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła w zimie i ograniczenia nadmiernego nagrzewania się wnętrz w lecie. To z kolei może prowadzić do znaczących oszczędności w kosztach ogrzewania i chłodzenia.

namurnica

Płatew stropowa – podpora dla namurnicy

Płatew stropowa to kolejny element konstrukcyjny, który często współpracuje z namurnicą. To pozioma belka, która wspiera namurnicę i pomaga w przenoszeniu obciążeń z dachu na mury. Płatew stropowa oraz namurnica tworzą system wspierający, który zwiększa wytrzymałość i stabilność dachu.

Płatew stropowa umożliwia efektywną implementację izolacji termicznej i akustycznej. Zwiększa tym samym wykorzystanie przestrzeni pod dachem oraz zapewnia komfort termiczny i akustyczny. Ta współpraca między płatwią stropową a namurnicą otwiera nowe możliwości architektoniczne, umożliwiając realizację dachów o złożonych geometriach i atrakcyjnym wyglądzie, które jednocześnie spełniają wymogi zrównoważonego projektowania. 

Płatew stropowa – namurnica i jej zastosowanie

Stosowanie płatwy stropowej w połączeniu z namurnicą jest szczególnie polecane w budynkach, gdzie dach ma duże rozpiętości lub jest zaprojektowany w sposób, który wymaga dodatkowego wsparcia. Dzięki temu połączeniu konstrukcja dachu staje się bardziej odporna na różne obciążenia, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników budynku.

Zastosowanie płatwi stropowej w połączeniu z namurnicą może być szczególnie korzystne w różnorodnych typach budynków, gdzie innowacyjne podejście do konstrukcji dachu przynosi znaczące korzyści. Oto lista przykładów, gdzie takie rozwiązanie może być stosowane.

  • Centra handlowe i przestrzenie wielofunkcyjne – duże rozpiętości dachów wymagają solidnego wsparcia, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowników.
  • Obiekty sportowe i rekreacyjne – stadiony, baseny, hale sportowe, gdzie dachy często mają skomplikowane kształty i duże przestrzenie bez podpór.
  • Magazyny i hale produkcyjne – w tych obiektach ważna jest optymalizacja przestrzeni oraz zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji przy minimalnym wykorzystaniu słupów wewnętrznych.
  • Budynki użyteczności publicznej – takie jak szkoły, biblioteki, szpitale, gdzie bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji są priorytetem.
  • Obiekty kultury – muzea, galerie sztuki i sale koncertowe, które często wymagają unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych dla dachów, aby stworzyć odpowiednie warunki dla eksponatów lub akustyki.
  • Budynki biurowe – szczególnie te o nowoczesnej architekturze i dużych otwartych przestrzeniach, gdzie estetyka oraz funkcjonalność idą w parze z bezpieczeństwem.
  • Lotniska – terminale lotnicze z ich rozległymi halami oczekiwania i kontrolnymi wymagają solidnych rozwiązań konstrukcyjnych dla dachów.
  • Stacje kolejowe – podobnie jak lotniska, duże przestrzenie wymagają efektywnych rozwiązań konstrukcyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo i trwałość.
  • Kompleksy mieszkaniowe wielorodzinne – szczególnie te z dachami o dużych rozpiętościach lub nietypowych kształtach, gdzie trwałość i estetyka są kluczowe.
  • Budynki zabytkowe poddawane renowacji – gdzie nowoczesne technologie konstrukcyjne są integrowane z historyczną architekturą, aby zapewnić długotrwałą ochronę i funkcjonalność.

W każdym z tych przypadków, zastosowanie płatwi stropowej w połączeniu z namurnicą umożliwia realizację ambitnych projektów architektonicznych, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, trwałość i optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Namurnica - co to?

Czym jest namurnica? Podsumowanie

Płatwie stropowe i namurnica to duet, który rewolucjonizuje budownictwo. Umożliwiają one tworzenie szerokich przestrzeni bez konieczności stosowania licznych podpór, co otwiera nowe możliwości dla projektantów i architektów.

Dzięki nim można realizować innowacyjne, odważne konstrukcje, które są nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale również funkcjonalne i bezpieczne. To rozwiązanie, które łączy w sobie piękno nowoczesnej architektury z niezawodnością i trwałością, gwarantując, że budynki sprostają wymaganiom użytkowników przez wiele lat.

Castorama oferuje bogaty wybór materiałów budowlanych, w tym namurnicę i płatew stropową. Możesz tu liczyć także na fachową wiedzę doradców. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają najlepszych rozwiązań budowlanych czy wykończeniowych.