Produkty

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?

Wbrew pozorom, ze zlewozmywaka w kuchni korzystamy bardzo często i to nie tylko podczas zmywania. Dlatego też warto zadbać o umiejscowienie go w taki sposób, by używanie go wiązało się z wygodą. Ostatnio coraz więcej słyszy się o montażu zlewu pod oknem. Czy to jednak dobry pomysł? Rozwiewamy wątpliwości!

zlew w kuchniDlaczego warto umieścić zlew pod oknem?

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą ulokowania zlewozmywaka pod oknem jest widok, który się przez nie rozpościera. Będzie on świetnym urozmaicenie podczas mycia naczyń, które nie stanowi zbyt ciekawej czynności. Poza tym zapewni nam to również dobre oświetlenie całej strefy zmywania. Dzięki temu będziemy mieć lepszą widoczność podczas mycia naczyń, co podniesie nasz komfort pracy.

Uwaga!

Montaż zlewozmywaka pod oknem oznacza także maksymalne wykorzystanie światła dziennego i pewną oszczędność energii elektrycznej. Gdy zlew umieszczony jest w innej części kuchni, zazwyczaj zasłaniamy sobie bowiem słońce plecami i musimy sztucznie doświetlać przestrzeń nad zlewem.

Zlewozmywak pod oknem – kiedy się nie sprawdzi?

zlewozmywak granitowy czarnyNajwiększą trudność w tej sytuacji sprawi umiejscowienie okna – jeśli nie zaplanujemy tego odpowiednio wcześniej, jego otwieranie i zamykanie może być niewygodne. Najlepiej więc podjąć tę decyzję już na etapie projektowania lub budowy domu. Dzięki temu będziemy mogli zamontować okno na odpowiedniej wysokości lub wybrać takie o specjalnym systemie otwierania.

Nie ulega wątpliwości, że podczas zmywania woda rozchlapuje się dookoła – w tej sytuacji jej krople z pewnością trafią także na szybę. Z tego powodu konieczne będzie częstsze mycie okien. Co więcej, z powodu takiego ulokowania zlewu, czynność ta może stać się trudniejsza do wykonania. Zlewozmywak zagrodzi nam dostęp do okna, zmuszając nas do mycia od zewnątrz lub niewygodnego sięgania z drabiny umieszczonej przy szafce.

Problematyczną kwestię stanowi również umiejscowienie suszarki na naczynia. Najczęściej montuje się ją bowiem w szafce nad zlewem. Jeśli jednak zdecydujemy się na zlew przy oknie, będziemy musieli postawić na suszarkę umieszczoną bezpośrednio na blacie.

O czym powinniśmy pamiętać, montując zlew przy oknie?

zlewozmywak pod oknemDecydując się na montaż zlewozmywaka pod oknem, koniecznie upewnijmy się, że posiadamy parapet odporny na działanie wilgoci. W strefie zmywania nietrudno o zachlapanie – nieodpowiedni materiał mógłby zatem szybko stracić na estetyce. Możemy również zdecydować się na parapet stanowiący przedłużenie blatu. W ten sposób jeszcze bardziej podkreślimy estetykę strefy przyokiennej.

Kolejny ważny aspekt to wybór właściwej baterii. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej wysokość. Jeśli zamontujemy zbyt wysoką wylewkę, rama okna będzie o nią zahaczać – otwieranie go stanie się zatem niewygodne. Na rynku możemy jednak spotkać się z całą gamą modeli, które są wręcz stworzone do używania w takiej sytuacji – należą do nich wylewki wyciągane oraz składane.

Gdzie jeszcze możemy umieścić zlewozmywak w kuchni? Dowiemy się tego, czytając ten artykuł!

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej
Awaria w kuchni może bardzo uprzykrzyć życie lokatorom. Na szczęście z większością takich przypadków bardzo łatwo sobie poradzić. Dowiedz się, ...
Czytaj więcej

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej...
Czytaj więcej

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy zlewozmywak pod oknem to dobry pomysł?