Zlew przy oknie - wyjaśniamy, dlaczego zlew pod oknem to dobry pomysł

Wbrew pozorom ze zlewozmywaka w kuchni korzystamy bardzo często i to nie tylko podczas zmywania. Dlatego też warto zadbać o umiejscowienie go w taki sposób, by używanie go wiązało się z wygodą. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na montaż zlewu pod oknem. Czy to jednak dobry pomysł? Rozwiewamy wątpliwości!

Zlew pod oknem - świetny pomysł! Ale czy na pewno?

Zmywanie naczyń to jedna z codziennych czynności, przy której spędza się dość dużo czasu. Dobre ulokowanie zlewozmywaka jest więc kluczowe nie tylko dla zachowania estetyki kuchni, ale także wygody użytkowania. Kuchnia ze zlewem pod oknem może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz umilić sobie czas podczas wykonywania czynności takich jak, mycie naczyń. Możliwość równoczesnego realizowania porzadkówmdomowych i zerkania w tym samym czasie przez okno zdecydowanie uprzyjemnia realizację tego niezbyt lubianego domowego obowiązku. Nie dziwi więc fakt, że  zlew przy oknie jest coraz popularniejszym wyborem wśród osób urządzających swoje wnętrza. 

Ale czy zlew pod oknem w kuchni to na pewno dobry pomysł? W tym artykule wymienimy najważniejsze zalety tego rozwiązania, wskażemy też ograniczenia związane z wyborem miejsca pod oknem na zlew kuchenny oraz doradzimy, o czym powinieneś pamiętać, montując zlew pod oknem w kuchni i czym kierować się przy aranżacji kuchni ze zlewem pod oknem. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim wnętrzu-  zapraszamy do lektury.

zlew-przy-okniezlew-przy-okniezlew-przy-okniezlew-przy-oknie

Dlaczego warto umieścić zlew pod oknem?

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą ulokowania zlewozmywaka pod oknem jest widok, który się przez nie rozpościera. Jest to doskonałe urozmaicenie podczas mycia naczyń, które przez większość osób nie jest zaliczane do nazbyt ciekawych czynności. O wiele przyjemniej jest zmywać i równocześnie spoglądać na piękny ogród, tętniącą życiem ulicę czy panoramę okolicy. Zlew pod oknem to również bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców. Możliwość połączenia obowiązków domowych z dyskretnym nadzorem bawiących się maluchów gwarantują oszczędność czasu i spokój ducha. 

Umiejscowienie zlewu pod oknem zapewnia również dobre oświetlenie całej strefy zmywania. Dzięki temu będziesz mieć lepszą widoczność podczas mycia naczyń, co podnosi komfort i skuteczność pracy. Dodatkowo, możliwość maksymalnego wykorzystania światła słonecznego przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej. Gdy zlew umieszczony jest w innej części kuchni, zwykle musimy sztucznie doświetlać przestrzeń nad zlewem.

Zlewozmywak pod oknem zdecydowanie podnosi design i walory estetyczne kuchni. Dla fanów niestandardowych rozwiązań, ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie zlewu pod oknem narożnym. Zlew w kuchni pod oknem sprawdzi się także w bardziej klasycznych kuchniach o tradycyjnym wystroju. 

Zlewozmywak pod oknem – kiedy się nie sprawdzi?

Największą trudność w montażu i możliwe kłopoty w użytkowaniu sprawi umiejscowienie okna – jeśli nie zaplanujemy tego odpowiednio wcześniej, jego otwieranie i zamykanie może być niewygodne. Najlepiej więc podjąć decyzję o montażu zlewu pod oknem już na etapie projektowania lub budowy domu. Dzięki temu będziesz mógł zlecić zamontowanie okna na odpowiedniej wysokości lub wybrać okno o specjalnym systemie otwierania.

Nie ulega wątpliwości, że podczas zmywania woda rozchlapuje się dookoła – w tej sytuacji jej krople z pewnością trafią także na szybę. Pamiętaj więc, że umiejscowienie zlewu pod oknem może wiązać się z koniecznością częstszego mycia sąsiadującego z nim okna. Co więcej, z powodu takiego ulokowania zlewu, czynność ta może stać się trudniejsza do wykonania. Zlewozmywak zmniejsza dostęp do okna, zmuszając nas tym samym do większego wysiłku podczas jego mycia.  Jeśli jednak kuchnia z oknem nad zlewem znajduje się na parterze i można je umyć od zewnątrz, problem ten nie będzie aż tak dotkliwy. 

Kłopotliwą kwestię stanowi również umiejscowienie suszarki na naczynia. Najczęściej montuje się ją bowiem w szafce nad zlewem. Jeśli jednak zdecydujemy się na zlew przy oknie, będziemy musieli postawić na suszarkę umieszczoną bezpośrednio na blacie. Suszarka ta jednak nie musi szpecić ani zaburzać wystroju kuchni. Niektóre zlewozmywaki wyposażone są w suszarki na naczynia, które mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny kuchni. Należy jednak pamiętać, że wolnostojąca suszarka zajmuje trochę miejsca, przez co powierzchnia blatu roboczego może się zmniejszyć. 

Często wymienianą niedogodnością związaną z montażem zlewu pod oknem jest również brak możliwości zamontowania w tym miejscu kaloryfera. Istnieje jednak kilka rozwiązań tego problemu. Jednym z nich jest umiejscowienie grzejnika w szafce pod zlewem. Należy jedynie pamiętać o wycięciu specjalnych otworów w blacie, umożliwiających przepływ powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak ogrzewanie podłogowe, które całkowicie eliminuje to utrudnienie.  

zlew-przy-okniezlew-przy-okniezlew-przy-okniezlew-przy-oknie

O czym powinniśmy pamiętać, montując zlew pod oknem?

Decydując się na montaż zlewozmywaka pod oknem, koniecznie upewnij się, że posiadasz parapet odporny na działanie wilgoci. W strefie zmywania nietrudno o zachlapanie – nieodpowiedni materiał mógłby zatem szybko stracić na estetyce. Możesz również zdecydować się na parapet stanowiący przedłużenie blatu. W ten sposób jeszcze bardziej podkreślisz estetykę strefy przyokiennej.

Następny ważny aspekt to odpowiednia bateria do zlewu pod oknem. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej wysokość. Jeśli zamontujemy zbyt wysoką wylewkę, rama okna będzie o nią zahaczać – otwieranie go stanie się zatem niewygodne. Na rynku możemy jednak spotkać się z całą gamą modeli, które są idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji – należą do nich wylewki wyciągane oraz składane. Wśród nich znaleźć można modele baterii podokiennych montowanych do ściany lub bezpośrednio do blatu. To, na jaką baterię się zdecydujesz, zależy od Twoich preferencji i wystroju kuchni. 

Kolejnym z istotnych elementów, który powinieneś wziąć pod uwagę to oświetlenie nad zlewem pod oknem. Duża ilość naturalnego światła wpadającego przez okno to niebywała zaleta, ale tylko w ciągu dnia. Wieczorem dodatkowe źródło światła może okazać się konieczne. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest zamontowanie kinkietu nad oknem. Idealnie sprawdzają się także halogeny w suficie, które dostarczają dużo światła i wyglądają bardzo stylowo. 

Aranżując kuchnię ze zlewem pod oknem, pamiętaj o zasadzie tzw. trójkąta roboczego. Wierzchołki tego trójkąta tworzą zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Warto, aby te trzy najważniejsze elementy w kuchni były dobrze umiejscowione tak, by umożliwić łatwy dostęp do każdej ze stref. Zakłada się, że odległości od każdego z wymienionych elementów powinny znajdować się w określonym przedziale, który to prezentuje się następująco: 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewem, 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką oraz 90 lub 120-210 cm pomiędzy kuchenką a zlewem.

Jak zaaranżować kuchnię ze zlewem pod oknem?

Zlew pod oknem to idealne rozwiązanie zarówno do nowoczesnych kuchni, jak i tych bardziej tradycyjnych. Jeśli posiadasz niewielką kuchnię w kształcie litery ‘U’, umieszczenie zlewu pod oknem, u zbiegu dwóch rzędów kuchennych szafek, pozwala na jej  optyczne  powiększenie.

Zlew pod oknem daje też możliwość ciekawej aranżacji parapetu. Możesz postawić tam na przykład doniczki ze świeżymi ziołami. Wilgoć, która wydziela się podczas korzystania ze zlewozmywaka, ma dobry wpływ na kondycję roślin. Jeśli natomiast zdecydujesz się na blat z betonu architektonicznego lub konglomeratu, możesz połączyć parapet i przestrzeń roboczą uzyskując niebanalny, designerski efekt. 

Warto także zadbać o okno nad zlewem w kuchni i zaplanować jego odpowiednią aranżację. Długie zasłony czy firany nie zdadzą egzaminu w tym przypadku -  będą nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale także mogą przeszkadzać w użytkowaniu zlewu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem w takim układzie mebli kuchennych jest  zastosowanie rolet lub żaluzji. Warto wybrać takie, które nie są wykonane z materiału, np. aluminiowe. Rolety te  łatwo utrzymać w czystości, ponieważ są odporne na zachlapania. Dobrze sprawdzą się także krótkie firany, tzw. zazdrostki.  To idealna  oprawa okna dla kuchni w stylu tradycyjnym. 

Zlew pod oknem - czy warto?

Każde rozwiązanie aranżacyjne ma swoje wady i zalety. Zlew pod oknem z pewnością dodaje nowoczesnego i nietuzinkowego charakteru każdej kuchni. Umiejscowienie go jednak w tym miejscu zmusza nas do odpowiedniego dostosowania sąsiadujących z nim zarówno mebli kuchennych, jak i pozostałych elementów kuchni. Warto jednak pamiętać, że wszelkie niedogodności i problemy związane z montażem zlewu pod oknem można rozwiązać za pomocą dobrego projektu. Na rynku znajduje się obecnie duży wybór zlewozmywaków i baterii dedykowanych do montażu podokiennego. Piękny widok za oknem i mnóstwo naturalnego światła, którym można się cieszyć podczas codziennych czynności sprawia, że zlew pod oknem to dla wielu jedyne słuszne rozwiązanie. 

Decyzja związana z remontem czy wykończeniem domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji zakupowych. Jeśli planujesz remont lub jesteś na etapie wykańczania swojego wymarzonego lokum, sprawdź szeroką ofertę produktową w sklepie Castorama. Znajdziesz tam wiele ciekawych propozycji do kuchni, łazienki czy salonu. Skorzystaj z wygodnej dostawy i ciesz się odnowionym wnętrzem!

 

 

Data publikacji: 25.05.2018