Produkty

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Awaria w kuchni może bardzo uprzykrzyć życie lokatorom. Na szczęście z większością takich przypadków bardzo łatwo sobie poradzić. Dowiedz się, jak domowymi sposobami odetkać zlew, naprawić pękniętą rurę, uszczelnić połączenie rurowe, usunąć zapowietrzenie i ustalić, dlaczego woda nie wypływa z baterii!

Przejdź do następnych akapitów:

Pęknięta rura? Zapchany zlew? Nie musisz od razu dzwonić po hydraulika! Szkoda na to Twojego czasu i pieniędzy. Z tego typu awariami bez trudu poradzisz sobie samodzielnie. Do najczęstszych problemów związanych z instalacją wodną w kuchni należy również nieszczelne połączenie rurowe, zapowietrzenie, a nieraz także brak wody w kranie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak postępować w przypadku tego typu awarii, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Od czego zacząć?

pasilla

Bądź przygotowany na problemy z instalacją wodną

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie w kuchni nie wymagają profesjonalnego sprzętu, niemniej będziesz potrzebował przynajmniej podstawowych narzędzi, aby sobie z nimi poradzić. Co powinno znaleźć się w Twoim niezbędniku?

Wyżej wymienione narzędzia to absolutna podstawa domowego wyposażenia hydraulicznego. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, powinniśmy najpierw przyjrzeć się zasadom bezpieczeństwa, które obowiązują podczas typu napraw instalacji wodnej w kuchni.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kluczem do sukcesu w przypadku napraw w kuchni jest szybkie działanie. Aby jego podjęcie było możliwe, musisz posiadać odpowiednie narzędzia, ale także wiedzę, jak postępować. Bez znajomości zasad bezpieczeństwa ani rusz!

Bateria zlewozmywakowa GoodHome Carya stal

Przed przystąpieniem do prac należy wyłączyć zasilanie i odciąć dopływ wody do kuchni. Jeśli zauważysz jakikolwiek wyciek, natychmiast skieruj się do skrzynki z bezpiecznikami i odetnij prąd w pomieszczeniu. Woda doskonale przewodzi energię elektryczną, więc może stanowić spore zagrożenie, kiedy w niekontrolowany sposób wydostanie się z instalacji. Logicznym działaniem jest także odcięcie dopływu wody – tylko w ten sposób zatrzymasz powiększanie się wycieku.

W tym momencie możesz przejść do usunięcia cieczy z pomieszczenia. Upewnij się, że woda nie dostała się do żadnych gniazdek, włączników i urządzeń elektrycznych. Jeżeli naprawę można przeprowadzić bezpiecznie, ustal przyczynę awarii.

Będzie to tym łatwiejsze, im lepiej znasz instalację wodno-kanalizacyjną w swoim domu. Dlatego też staraj się sprawdzać zawory co kilka miesięcy, aby wiedzieć, który za co odpowiada, i mieć pewność, że w razie potrzeby da się je łatwo zamykać i otwierać. Pomocne może okazać się zastosowanie smaru, który zmniejszy tarcie. Pamiętaj także, aby nigdy nie zostawiać zaworu całkowicie otwartego, ponieważ może się to przyczynić do jego zablokowania.

Znając powyższe zasady i będąc odpowiednio przygotowanym do pracy, możesz przejść do kroków, które powinno się podjąć w przypadku konkretnej usterki.

Pęknięta rura w ścianie – jak naprawić?

W Twojej kuchni jest pęknięta rura w ścianie? Jak naprawić ją bez fachowca? Najłatwiejszym sposobem jest założenie obejmy naprawczej. Może ona wymagać przykręcenia, a czasem po prostu zaciska się ją w miejscu pęknięcia. Rura nie wymaga opróżnienia przed naprawą, jednak należy pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. Alternatywę stanowi użycie samowulkanizującej taśmy, która szybko uszczelni rurę. Jak to zrobić?

Jeśli pęknięta rura znajduje się w ścianie, trzeba ją najpierw odsłonić. Oczyść ją po obu stronach uszkodzonego obszaru, aby pozbyć się brudu i tłuszczu. Odetnij odpowiednio długi kawałek taśmy i zerwij z niej papier zabezpieczający. Jak najszybciej umieść ją w miejscu pęknięcia – im dłużej zwlekasz z przyklejeniem taśmy, tym bardziej wysycha. Rozciągnij ją dwukrotnie i oplataj wokół rury, zaczynając w odległości około 3–4 centymetrów od pęknięcia. Taśma powinna nakładać się na siebie w połowie przy każdym oplocie. Kiedy skończysz uszczelniać uszkodzony fragment, dociśnij mocno całą powierzchnię taśmy, aby odpowiednio przyległa.

romesco

Jak naprawić nieszczelne połączenie rurowe?

Może zdarzyć się tak, że połączenie między rurami będzie wymagało uszczelnienia. Dość łatwo osiągnąć ten efekt za pomocą kitu hydraulicznego. Kiedy stwardnieje, można go nawet zeszlifować, wygładzić i pomalować.

Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś odciąć dopływ wody oraz całkowicie opróżnić rurę. Osusz ją ścierką, a uszkodzony obszar oczyść drucianą szczotką. Załóż rękawice, aby chronić dłonie, i zacznij ugniatać między palcami odpowiednią ilość kleju. Pamiętaj, że po upływie 5 minut preparat zacznie twardnieć, więc musisz się pospieszyć. Dociśnij kit do połączenia, umieszczając go w szczelinie pomiędzy złączką a rurą. W miarę możliwości warto go od razu wygładzić. Choć klej szybko przestaje być elastyczny, całkowicie twardnieje dopiero po 24 godzinach. Pozostaw go więc do wyschnięcia i wtedy odkręć wodę.

Jak usunąć zapowietrzenie?

Zapowietrzenie to stan, do którego może dojść w wyniku opróżnienia i ponownego napełnienia instalacji wodnej. W efekcie nagromadzenia w rurach powietrza zazwyczaj dochodzi do „strzelania” wody z kranu.

Aby wyeliminować problem zapowietrzenia, podłącz wąż ogrodowy do kurka z zimną wodą, a drugi koniec do baterii, z której pryska woda. Odkręć wodę w zapowietrzonej części instalacji, a następnie w tej działającej prawidłowo. Odczekaj kilka minut. Po ponownym odkręceniu wody w pierwszej kolejności odłącz wąż od kurka znajdującego się wyżej, a potem od tego niżej. Wylej z węża całą wodę, zanim wyniesiesz go z mieszkania.

Jak ustalić, dlaczego woda nie wypływa z baterii?

zlewozmywak

Przyczyn braku wody w kranie może być kilka. Oto najpowszechniejsze powody oraz sposoby ich weryfikacji:

  • Zakręcony zawór odcinający – czasem może się zdarzyć, że ktoś zakręci główny zawór przypadkowo lub też celowo, ale zapomni go z powrotem otworzyć. Jeśli odkręcisz go, po czym odkręcisz kurek z zimną wodą w instalacji bezpośredniej, a strumień nadal się nie pojawi, skontaktuj się z dostawcą wody.

  • Zacięty zawór kulowy – spróbuj rozmontować i oczyścić zawór kulowy lub zdecyduj się na jego wymianę. Jeśli jest sprawny i otwarty, przyczyną problemu (zwłaszcza w domach wolnostojących) może być zamarzanie wody zimą, w wyniku którego dochodzi do zablokowania pionowej instalacji wodociągowej.

  • Zator pomiędzy rurą dopływową a zbiornikiem wody – jeśli zbiornik ciepłej lub zimnej wody jest pełen, a z kranu nie płynie strumień, winny może być zator w rurze.

Domowe sposoby na zatkany zlew

Jedną z najczęstszych usterek w kuchni jest zapchany odpływ zlewozmywaka. Dochodzi do tego, kiedy pod sitko dostaną się tłuszcze lub włókna, które gromadzą się i blokują przepływ wody. Jeśli woda w ogóle nie spływa, oznacza to całkowite zablokowanie rury. Każdy powinien więc znać przynajmniej jeden domowy sposób na zatkany zlew!

Jak odetkać mocno zatkany zlew? W pierwszej kolejności usuń z niego wszystkie widoczne zanieczyszczenia, a następnie wyjmij korek. Częściowo napełnij zlewozmywak wodą i zatkaj ścierkami wszystkie inne otwory – pozostałe odpływy zlewu oraz otwory przelewowe - aby zapewnić odpowiednie ciśnienie. Umieść przepychacz nad zapchanym odpływem i zacznij energicznie poruszać nim w górę i w dół. Rób to przez około 15-20 sekund i w razie potrzeby powtórz.

Bateria zlewozmywakowa GoodHome Edulis stal

Zatkany zlew w kuchni możesz także udrożnić środkiem chemicznym. Stosując go, pamiętaj o zabezpieczeniu skóry oraz dróg oddechowych, ponieważ jest to bardzo żrąca substancja. Nie stosuj go jednak do rur aluminiowych i stosuj się do informacji z instrukcji: zbyt duża ilość preparatu może spowodować utworzenie twardej grudy, która całkowicie zatka zlew.

W najgorszym przypadku będziesz zmuszony zdemontować i wymienić syfon. Wybierając taki sposób na zatkany zlew, umieść wiadro pod rurą odpływową, odkręć syfon i opróżnij jego zawartość. Wymieniając go, nie zapominaj o wszelkich podkładkach i uszczelkach. Najlepiej wymień je na nowe - są tanie, a mogą pomóc zapobiec kolejnej awarii.

Nie taki diabeł straszny...

Jak widzisz, instalacja wodna w kuchni może ulec awarii. Jednak znasz już domowe sposoby na zatkany zlew i inne najpowszechniejsze awarie instalacji wodnej w kuchni. Czasami wystarczy jedynie przeczyścić odpływ lub zastosować środek chemiczny. Jak widzisz, są to prace, z którymi poradzi sobie każdy, nawet osoba bez doświadczenia. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt, który znajdziesz w Castoramie, i weź sprawy w swoje ręce.

Data publikacji: 31.08.2020
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej...
Czytaj więcej

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

TOP 4 najlepsze zlewozmywaki do Twojej kuchni

TOP 4 najlepsze zlewozmywaki do Twojej kuchni
Zlewozmywak to niezbędny element każdej kuchni. W naszej ofercie znajdzie zlewozmywaki stalowe, granitowe, szklane, ceramiczne, o różnym wykońc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej