Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czyszczenie sprężonym powietrzem – na co uważać?

Regularne czyszczenie komputera sprężonym powietrzem może przedłużyć jego żywotność – kurz może bowiem negatywnie wpływać na chłodzenie podzespołów. Zanim jednak przystąpimy do pracy, sprawdźmy, jak to zrobić i na co uważać, aby zapewnić bezpieczeństwo nam i czyszczonemu sprzętowi.

Sprężone powietrze do komputera a zamknięta przestrzeń

Sprężone powietrze wykorzystujemy zazwyczaj do czyszczenia komputera oraz akcesoriów do niego – np. klawiatury. Może nam jednak posłużyć także do innych zastosowań. Używając je, powinniśmy koniecznie wynieść czyszczony sprzęt z zamkniętego pomieszczenia – możemy go zabrać np. na balkon czy na taras. Dlaczego jest to tak istotne? Cząsteczki kurzu unoszące się w powietrzu w dużym stężeniu wykazują właściwości wybuchowe.

Ponadto, dostępne na rynku sprężone powietrze w sprayu zazwyczaj posiada w składzie śladowe ilości gazów palnych, takich jak np. butan. Stosowanie ich w niewentylowanym pomieszczeniu może więc doprowadzić do groźnego w skutkach wybuchu.

Czyszczenie_sprezonym_powietrzemCzyszczenie_sprezonym_powietrzemCzyszczenie_sprezonym_powietrzemCzyszczenie_sprezonym_powietrzem

Czy trzeba rozkręcać komputer?

Sprężone powietrze do komputera można aplikować zarówno przez otwór wentylatora znajdujący się w obudowie komputera, jak i bezpośrednio w jego wnętrzu. W tym pierwszym przypadku zamiast usunąć z niego kurz, możemy wdmuchać go do środka – nie usuniemy więc problemu, lecz tylko go pogłębimy.

Do rozkręcania komputera potrzebujemy jednak wprawy – w przeciwnym razie możemy nie poradzić sobie później z jego złożeniem. Rozkręcając samodzielnie sprzęt w domowych warunkach, ryzykujemy także utratą możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku gwarancyjnego.

Jak kierować strumień powietrza?

Przed przystąpieniem do pracy koniecznie wyłączmy urządzenie i odłączmy je od źródła zasilania. Gaz powinniśmy rozpylać krótkimi seriami, trzymając go niezbyt blisko wrażliwych części komputera. Zacznijmy od obudowy, a następnie przejdźmy do odkurzania wentylatorów. Zanim skierujemy na nie powietrze, koniecznie przytrzymajmy rotatory. W przeciwnym razie będą się one obracać w bardzo szybkim tempie, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia silniczka i łożyska. Uważajmy również na to, aby nie kierować strumienia sprężonego powietrza w sprayu na ruchome części komputera ze zbyt bliskiej odległości. W ten sposób możemy je bowiem rozregulować.

Porada eksperta

Zanim skręcimy obudowę, sprawdźmy, czy na elementach wewnętrznych nie pozostały ślady wilgoci. Upewnijmy się również, czy wszystkie obrotowe części są nadal sprawne i swobodnie się kręcą. Włączenie komputera z wilgocią wewnątrz może doprowadzić do spięcia i spalenia sprzętu.

Czyszczenie_sprezonym_powietrzemCzyszczenie_sprezonym_powietrzemCzyszczenie_sprezonym_powietrzemCzyszczenie_sprezonym_powietrzem

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo podczas stosowania sprężonego powietrza

Psikając sprężonym powietrzem w sprayu, z pewnością wywołamy obłok kurzu i innych drobnych cząsteczek, które osadziły się wewnątrz komputera – wydostaną się one z niego z dużą prędkością. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie oczu i założyć okulary ochronne. Dzięki temu uciążliwe drobiny nie dostaną się do nich i nie doprowadzą do ich podrażnienia.

Powietrze_sprezonePowietrze_sprezonePowietrze_sprezonePowietrze_sprezone