Sprężone powietrze – jak go używać?

Sprężone powietrze w sprayu używane jest do wielu czynności w gospodarstwach domowych. Powinniśmy je zatem posiadać wśród wyposażenia przydomowego warsztatu lub garażu, abysmy mieli do niego dostęp, kiedy tylko okaże się potrzebne. Do czego przyda się sprężone powietrze i jak go używać?

sprężone powietrze użyciesprężone powietrze użyciesprężone powietrze użyciesprężone powietrze użycie

Do czego wykorzystać sprężone powietrze?

Sprężone powietrze jest utrzymywane pod ciśnieniem wyższym od ciśnienia atmosferycznego. Jego działanie wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, spośród których można wymienić chociażby zasilanie narzędzi pneumatycznych czy karabinów, zastosowanie w układach hamulcowych, podczas nurkowania czy w układach magazynujących energię.

Sprężone powietrze dostępne jest również w postaci sprayu – jeden pojemnik zawiera zwykle 400 ml. Często stosowane jest podczas prac czyszczących, ponieważ potrafi poradzić sobie z licznymi zabrudzeniami – większość modeli wyposażonych jest w specjalną rurkę, która ułatwia kierowanie strumienia powietrza w pożądane miejsce.

sprężone powietrze jakiesprężone powietrze jakiesprężone powietrze jakiesprężone powietrze jakie

Przygotowywanie komputerów do czyszczenia sprężonym powietrzem

Jednym z najczęstszych zastosowań sprężonego powietrza w warunkach domowych jest oczyszczanie elektroniki z kurzu i innych zabrudzeń tego typu, choć również niektórzy cenią je także przy usuwaniu gumy do żucia z tapicerki lub innych materiałów. Niewątpliwie przyda się podczas prac konserwacyjnych przy komputerach. Jak zatem przeprowadzić zabieg czyszczenia?

Przede wszystkim musimy wyłączyć komputer i poczekać, aż wszystkie komponenty wystygną – sprężony gaz powoduje spadek temperatury, więc aby nie uszkodzić elektroniki powinniśmy odczekać kilka chwil. Laptop lub komputer stacjonarny warto wynieść na świeże powietrze, ponieważ podczas czyszczenia może wznieść się kurz. Zwróćmy jednak uwagę na pogodę – nawet niewielka ilość wody może zaszkodzić elektronice.

Porada eksperta

Prawidłowe użytkowanie sprężonego powietrza nie uszkodzi elektroniki, jednakże trzeba stosować się do pewnych zaleceń. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy rozpylaczem a elementami komputera, w szczególności tymi ruchomymi – w przeciwnym wypadku mogłyby one ulec nieodwracalnemu zniszczeniu.

czyszczenie sprężonym powietrzemczyszczenie sprężonym powietrzemczyszczenie sprężonym powietrzemczyszczenie sprężonym powietrzem

Czyszczenie sprężonym powietrzem

Kolejnym etapem czyszczenia komputera jest zdjęcie jego obudowy i przystąpienie do pracy. W pierwszej kolejności powinniśmy oczyścić wentylator odpowiedzialny za chłodzenie laptopa lub PC – pokryty warstwą kurzu nie pracuje tak efektywnie, jak byśmy tego oczekiwali. Należy dmuchać na niego sprężonym powietrzem z odległości około 20 cm w taki sposób, aby wszelkie zanieczyszczenia wypadły poza obszar komputera.

Wentylator można przytrzymać, aby pod wpływem powietrza nie zaczął się zbyt szybko obracać, co mogłoby spowodować uszkodzenia. Kolejno możemy oczyścić tą samą metodą płytę główną, a następnie obudowę. W miejscach, w których brud przylega do komponentów na tyle mocno, że sprężone powietrze nie daje sobie z nim rady, z powodzeniem możemy się wspomóc miękkim pędzelkiem czy patyczkiem kosmetycznym. Tak przygotowany komputer będzie gotowy do dalszej, efektywnej pracy.

Data publikacji: 04.10.2017