Produkty

Dekory ścienne – przykłady nowoczesnego zastosowania

Dekory ścienne – przykłady nowoczesnego zastosowania

Sposobów na wykończenie ścian jest wiele – niektóre z nich są bardziej dekoracyjne, inne mniej. Pomimo obecnych tendencji do minimalistycznych aranżacji, powierzchnie pionowe to swoiste pole do popisu. Gołe, pomalowane jedynie farbą ściany odchodzą do przeszłości. Oto, jak można wykorzystać dekory ścienne we współcześnie urządzanych wnętrzach.

Dekory ścienneOkładziny i dekory ścienne w loftach

Betonowe czy ceglane ściany przestają być na topie – być może nastąpiło już klasyczne przesilenie. Również nie w każdym budynku jesteśmy w stanie osiągnąć taki efekt. Zawsze jednak możemy wykonać jego imitację. Zamiast przyklejać płytki, które wyglądają jak cegła, możemy też zastosować rozmaite dekory ścienne w innych wzorach. W loftach doskonale spisze się chropowata, nierówna, jakby surowa ściana – taka, jaką możemy spotkać w starszych budynkach i autentycznych postindustrialnych przestrzeniach.

Takiego efektu nie da się stworzyć za pomocą tynku czy farby, choć możemy uzyskać podobne powierzchnie. Jednak najłatwiejszą metodą jest wykorzystanie płytek dekoracyjnych o odpowiedniej strukturze. Nie musimy również wykańczać w ten sposób całej ściany, a jedynie ozdobić niektóre jej miejsca. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dekorów ściennych na słupach.

Czy wiesz, że…?

Płytki dekoracyjne na ścianę są najczęściej wykonane z gipsu. Materiał ten pozwala nadać mu dowolną strukturę i kolor, a jednocześnie sprawia, że dekor jest lekki. Takie właściwości pozwalają łatwo i bezpiecznie przyklejać płytki do powierzchni ściennych. W ten sposób możemy ułożyć dekory na ścianie również nieregularnie, a nawet stworzyć za pomocą płytek fantazyjne wzory.

NAROŻNIK DEKORACYJNY STEGU NANGA 1GIPSOWY 0,76 MBW softloftach doskonale odnajduje się biała cegła, którą łatwo uzyskamy na ścianie poprzez naklejenie odpowiednich dekorów.

Kamień w aranżacjach rustykalnych, eko i skandynawskich

Kamienne elementy ścian i wykończenia przywodzą na myśl prowansalskie apartamenty i skandynawskie, ciepłe chaty. We współczesnych aranżacjach rustykalnych kamień jest bardzo pożądany. Jednak ten naturalny materiał nie jest tani ani łatwy w obróbce.

dekor ściennyDlatego dekory ścienne doskonale mogą sprawdzić się w charakterze imitacji kamienia. Za pomocą gipsowej okładziny ściennej możemy wykończyć daną część powierzchni, sprawiając, że będzie wyglądała jak wykonana z bloku kamiennego. Piaskowiec czy marmur – wśród dekorów znajdziemy wiele wzorów przypominających różne typy kamienia.

Dekory ścienne w roli nowoczesnych detali

Za pomocą nietypowych dekorów ściennych, takich jak kafle w geometrycznych wzorach i kontrastowych kolorach możemy stworzyć wykończenia na miarę nowoczesnych aranżacji. Dekoracyjne pasy, kwadraty i inne formy stworzone na ścianie z płytek i innych okładzin wniosą do pomieszczeń oryginalny charakter. Tylko część powierzchni możemy pokryć daną dekoracją – np. stworzyć z kafli wzór nawiązujący do klasycznej gry Tetris czy „wyłożyć” nimi figury geometryczne i formy przypominające obiekty architektoniczne. Jedynie od naszej wyobraźni zależy to, jak wykorzystamy dekory ścienne.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do kuchni na ścianę będą najlepsze?

Jakie płytki do kuchni na ścianę będą najlepsze?
Płytki ścienne do kuchni są jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykańczania przestrzeni pomiędzy blatem i szafkami. Właściwy wybó...
Czytaj więcej

Płytki z dekorem - jakie wybrać, jak dopasować je do mebli kuchennych

 Płytki z dekorem -  jakie wybrać, jak dopasować je do mebli kuchennych
Strefa kuchenna pomiędzy rzędem szafek dolnych oraz górnych to strategiczne miejsce w kuchni. Jej wykończenie może albo podkreślić piękną fakturę oraz...
Czytaj więcej

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?
Z pokojami naszych dzieci bywa różnie – zdarzają się lepsze i gorsze aranżacje. Niestety, w większości przypadków bujna fantazja r...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dekory ścienne – przykłady nowoczesnego zastosowania