icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Biała cegła na ścianę – zalety i aranżacje

Biała cegła to ponadczasowy i uniwersalny dodatek do wnętrz, który podbija serca dekoratorów oraz budzi zaciekawienie już od lat. Ze względu na swoją prostotę, może zostać wkomponowana w wiele stylów, jeśli tylko zrobisz to umiejętnie. Co zyska Twoje wnętrze, jeśli zdecydujesz się na aranżację z użyciem białej cegły? Jak to zrobić, aby całość była spójna i stylowa? Podpowiadamy!

Biała cegła na ścianę – zalety
Cegła biała – i nie tylko – stała się hitem aranżacyjnym już dawno temu. Są powody, dla których taka dekoracja utrzymuje się na topie tyle czasu. Zarówno czerwona, jak i biała cegła nadają pomieszczeniu charakteru, a każda z nich robi to na swój sposób. Podczas gdy inne kolory mogą sprawić, że pokój, kuchnia czy łazienka nieco pociemnieje i zyska klasycznego wyglądu, o tyle jasne płytki, biała cegła i podobne dekoracje w tych kolorach, dodają klasy i delikatności.  Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego akcentu do swojej sypialni czy pokoju dziennego, powinieneś poznać wszystkie zalety – a jest ich nie mało.

Wygląd 

Możliwe, że jest to pierwsza rzecz, która skłoniła Cię do rozważenia takiej aranżacji. Cegła biała – na ścianę lub w inne miejsca – jest elementem, który dodaje klasy oraz elegancji. Powodem, dla którego nie wychodzi z mody, jest jej ponadczasowość. Taki design w większości przypadków będzie wyglądał dobrze, jeśli tylko wiesz, jak dobrać do niej inne kolory oraz akcesoria. 

Uniwersalność 

Pomalowana na biało cegła jest na tyle uniwersalną dekoracją, że będzie wyglądać dobrze w towarzystwie innych stylów dekoracyjnych. Mimo to jednak warto poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że aranżacja wnętrza jest spójna.

Trwałość

Cegła dekoracyjna, biała lub czerwona, jest materiałem, który jest w stanie przetrwać wiele kryzysowych sytuacji. Twardy, wytrzymały materiał nie pęka oraz jest odporny na ciepło, mróz i wilgoć. Więc jeśli tylko jest to aspekt, na którym w szczególności Ci zależy, rozważ wykorzystanie cegły o większej grubości.

Izolacja termiczna i dźwiękowa 

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się przyłożyć rękę do chłodnej, ceglanej ściany w upalny dzień, aby poczuć trochę ulgi. Ten rodzaj zabudowy nie chłonie gorąca, za to utrzymuje zazwyczaj stałą, niższą temperaturę (chyba że zastosowana została tuż obok kominka). Z drugiej strony, kiedy nastaje zima, cegła nie przepuści chłodu, dzięki czemu pomieszczenie może być odrobinę cieplejsze. Co więcej, choć może nie robi tego tak dobrze, jak przeznaczona do tego izolacja dźwiękowa, cegła jest w stanie nieco wygłuszyć hałasy ulicy.

Zobacz także: Aranżacja sypialni w stylu loftowym – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

biala-cegla-na-scianebiala-cegla-na-scianebiala-cegla-na-scianebiala-cegla-na-sciane

Gdzie biała cegła na ścianę sprawdzi się najlepiej?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie biała cegła na ścianę sprawdzi się najlepiej, trzeba rozważyć, jak potencjalnie mogłaby prezentować się w poszczególnych pomieszczeniach. Wszystko zależy głównie od dodatków i tego, czy pozwolisz dekoracji zdominować przestrzeń, czy zostanie „zdegradowana” jedynie do tła.

Aranżując białą cegłę w sypialni, możesz być pewny, że będzie ona działać uspokajająco oraz dodawać pomieszczeniu prostoty. Ze względu na jej stonowany kolor, nie będzie elementem rozpraszającym, który nie pozwoli Ci zasnąć. Sparowana z delikatnymi dodatkami, stworzy przytulną oazę spokoju.

W salonie taka ściana sprawdzi się równie dobrze, jednak musi ona zostać sparowana z zupełnie innymi dodatkami. Łatwo będzie połączyć białą cegłę zarówno z aranżacją nowoczesną, jak i bardziej klasyczną. Z założenia jednak jej styl w tym pomieszczeniu może być bardziej śmiały niż w sypialni.

W łazience biała cegła może zarówno zastąpić płytki, jak i zostać z nimi połączona. Wybierając taką dekorację do tego pomieszczenia, trzeba jednak szczególnie uważać na to, jakie płytki do niej dobierzesz. Nie wszystkie zestawienia będą dobrze wyglądać. 

Cegła położona w korytarzu czy w przedpokoju może potencjalnie zdominować przestrzeń, z tego względu, że w tych obszarach nie ma zazwyczaj największej ilości dekoracji. W zależności od tego, jakie inne kolory dobierzesz na ściany, korytarz może wyglądać pusto i zimno lub z klasą.

Mimo że cegła – zwłaszcza czerwona – ma w zwyczaju optycznie zmniejszać przestrzeń, to cegła biała w pokoju z dużymi oknami sprawi, że będzie on wydawać się większy. Dzięki swojemu jasnemu kolorowi biała cegła nie jest dekoracją, która mogłaby przygnębić wygląd pomieszczenia. Wyjątkiem stawiłaby sytuacja, kiedy Twoją decyzją byłoby postawienie na cegłę na wszystkich lub większości ścian pomieszczenia. Właśnie dlatego miejsca, w których biała cegła sprawdzi się najlepiej, to sypialnia oraz salon. Nie rezygnuj jednak z dekorowania w ten sposób innych pomieszczeń. Jeśli Twoja wizja jest wyraźna, bez trudu możesz dopasować cegłę także do innych pokojów za pomocą innych kolorów i dodatków.

Przeczytaj również: Co zamiast płytek ceramicznych? Wykańczamy ściany w mieszkaniu dla studenta.

biala-cegla-na-scianebiala-cegla-na-scianebiala-cegla-na-scianebiala-cegla-na-sciane

Aranżacje wnętrz, a biała cegła na ścianę
Ze względu na swoją uniwersalność, biała cegła może łączyć się z wieloma stylami, zarówno jako element główny, jak i zwykłe tło. Dekorując wnętrze, odpowiedz sobie na pytanie, na jaki efekt końcowy liczysz. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów aranżacji, w których cegła biała będzie idealnie współgrać.

Styl skandynawski

Takie aranżacje polegają na minimalizmie i stonowanych, jasnych lub beżowych, kolorach. Dodatki zaś mogą być dobierane w odważniejszych, wyrazistych barwach. W takim stylu ściana z białą cegłą nie będzie więc elementem głównym, a dobrze dopasowanym tłem.

Styl boho

Styl boho we wnętrzach może być równie efektowny. Korzysta z różnego rodzaju kolorów, tkanin i tekstur, tworząc w ten sposób spójną całość. W takiej aranżacji znajdziesz zarówno kolorowe poduszki z etnicznymi wzorami, jak i wiklinowe obrusy, światełka, czy właśnie białą cegłę na ścianę. Sparowana z ciekawymi obrazami w drewnianych ramach czy z łapaczem snów, stworzy lekką, klimatyczną atmosferę. Taki styl silnie nawiązuje do natury – ziemi oraz roślin.

Styl nowoczesny

W takiej aranżacji panuje dowolność i śmiałość. Możesz łączyć cegłę z metalem czy ciemnym drewnem, a nawet betonem. Połączone z symetrycznymi kształtami i prostymi dodatkami, stworzą nowoczesne wnętrze niczym z magazynu. W taką aranżację doskonale wpasują się także czernie i czerwienie, które zdominują – ale nie przytłoczą – biel.

Data publikacji: 11.06.2015
Data aktualizacji: 18.10.2022