Gdzie powiesić zegar? Wybieramy najlepsze miejsce

Zegar powinien być dobrze widoczny w pomieszczeniu i wisieć dokładnie tam, gdzie spodziewają się go goście. Pełni ważną funkcję nie tylko w domu, ale przede wszystkim w gabinetach czy recepcjach. Nie powinno zabraknąć go w przestrzeniach usługowych i komercyjnych. Zobaczmy, gdzie powiesić zegar.

Zegar w kuchni i jadalni

Kluczowym miejscem w domu są właśnie te pomieszczenia – kuchnia i jadalnia. To w nich spędzamy rano swoje ostatnie chwile w mieszkaniu – przed wyjściem do pracy czy szkoły. Z tego względu ważnym elementem funkcjonalno-dekoracyjnym będzie właśnie zegar. Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże i przestrzenne, a kuchnię połączyliśmy z jadalnią, umieszczenie go tak, aby był jak najlepiej widoczny z każdego miejsca w pomieszczeniu nie powinno sprawić nam trudności. Gorzej, jeśli nasze lokum ma bardzo dużo „zakrętów” i ścianek działowych – w takim wypadku może być konieczne wykorzystanie kilku zegarów.

Zegar ścienny powieśmy w centralnym punkcie pomieszczenia, ale tak, aby był dobrze widoczny zarówno ze strefy roboczej kuchni, jak i z przestrzeni przy stole. Powinniśmy móc jedynie trochę odwrócić głowę, aby dojrzeć godzinę nawet z większej odległości – wybierając zatem nasz zegar ścienny, zwróćmy uwagę na jego wielkość, wyraźny układ i kontrastowość wskazówek. Więcej o tym, po jaki model sięgnąć, przeczytamy tutaj.

Porada eksperta

Jeśli mamy możliwość powieszenia zegara ściennego w kuchni tak, aby był on widoczny również z przedpokoju, będzie to sytuacja idealna – najczęściej bowiem zerkamy na czas, gdy wychodzimy z domu. Gdy zbieramy się do pracy czy szkoły, ważne jest, żebyśmy mogli łatwo kontrolować i sprawdzać upływające minuty.

wybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejsce

Gdzie jeszcze powiesić zegar w mieszkaniu?

W domu zegar ścienny przyda się właściwie w każdym pomieszczeniu, szczególnie jeśli nie nosimy modelu nadgarstkowego. Sprawdzanie czasu na smartfonie czy komputerze nie zawsze jest wygodne lub nawet możliwe, a paradoksalnie – często tracimy na to czas. Jeśli w sypialni nie stosujemy tradycyjnego budzika, warto powiesić na ścianie zegar, który będzie widoczny z łóżka i wejścia do pomieszczenia.

Zegar ścienny powinien również znaleźć się w przedpokoju, o ile nie mamy z niego łatwego i szybkiego dostępu do innego czasomierza, wiszącego w przyległych pomieszczeniach. Będziemy mogli kontrolować godzinę przed porannym wyjściem z domu – ubierając się, pakując czy dobierając dodatki i poprawiając ostatnie etapy makijażu czy ubioru. Jego obecność może być również ważna dla gości czy kurierów.

Również w salonie czy pokoju dziennym przydaje się zegar – nasz relaks musi kiedyś się skończyć. Wszędzie tam, gdzie pracujemy w mieszkaniu, szczególnie bez wykorzystania komputera, powinien też znaleźć się czasomierz, dzięki któremu możemy łatwo się zorganizować.

wybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejsce

Zegar w centralnym punkcie pomieszczenia

Nie pozwólmy, żeby nasi goście czy klienci długo wodzili wzrokiem po ścianach, doszukując się godziny. Zegar powinien wisieć w takim miejscu, które jest dobrze widoczne z każdego punktu pomieszczenia i najlepiej od razu po wejściu do niego. Dlatego wybierając miejsce na zegar ścienny, celujmy głównie w przestrzeń:

- naprzeciwko drzwi wejściowych,

- nad recepcją,

- nad biurkiem,

- za barem czy wyspą,

- na końcu korytarza w poczekalni.

Zegar na ścianie powinien wisieć w pewnej izolacji, tak, aby szybko mógł zostać zlokalizowany – inne ozdoby wokół niego mogą przeszkadzać w odczytaniu godziny.

A jakie są rodzaje zegarów ściennych? Dowiemy się tutaj.

wybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejscewybieramy-najlepsze-miejsce