Produkty

Dlaczego warto posadzić lipę?

Dlaczego warto posadzić lipę?

Lipa to popularne w naszym kraju drzewo. Długowieczne i miododajne, a do tego sporych rozmiarów i bardzo dekoracyjne. Jeśli dysponujemy dużą działką lub ogrodem, warto zdecydować się na zasadzenie lipy – z jej obecnością wiążą się bowiem liczne zalety.

kwiat lipyCharakterystyka

Lipa jest rodzajem roślin, do którego należy około 30 gatunków. W naszym kraju największą popularnością cieszy się lipa drobnolistna, która występuje tu w naturze, a także jest chętnie sadzona na prywatnych posesjach czy jako dekoracja parków oraz skwerów.

Lipa drobnolistna jest drzewem dużym, bo osiągającym nawet 30 m wysokości. Jej gałęzie pokryte licznymi, sercowatymi liśćmi tworzą rozłożystą koronę przybierająca kształt szerokojajowaty lub kulisty. Kwitnie na początku lata: od końca czerwca i w lipcu. W sprzyjających warunkach drzewo to może rosnąc nawet setki lat.

Korzyści wynikające z uprawy lipy

Lipa ma przede wszystkim właściwości ozdobne, co zawdzięcza głównie bogatemu ulistnieniu. Nie bez przyczyny stanowi roślinny element dekoracyjny w parkach, przy drogach i alejach oraz innych nasadzeniach.herbata z lipy

Lipa jest także odporna na działanie wiatru, z tego względu doskonale przed nim ochrania. Jeśli więc zasadzimy kilka egzemplarzy, można wykorzystać je do stworzenia nieformowanego żywopłotu, jednak nawet jeden okaz zapewni pewną ochronę przed porywistymi podmuchami. Co więcej, uprawa lipy nie jest trudna – dobrze rośnie na wszystkich stanowiskach, jednak preferuje gleby zasobne, piaszczysto-gliniaste.

Ważną zaletą lipy jest fakt, że jest cenną rośliną miododajną. Podczas kwitnienia odwiedzają ją setki pszczół. Miód lipowy uznawany jest za jeden z najcenniejszych rodzajów i przypisuje mu się działanie lecznicze – pomaga w przeziębieniach, grypie oraz w infekcjach gardła, ma bowiem działanie napotne oraz wykrztuśne.

Podobne właściwości mają kwiaty lipy stanowiące surowiec leczniczy – zawarte w nich składniki wspierają zwalczanie chorób i przeziębień, mają także zastosowanie w schorzeniach nerek, pęcherza moczowego, a także w nerwicach i bezsenności – uspokajają i niwelują nadmierne napięcie. Działają napotnie i przeciwgorączkowo, nadają się także do płukania gardła. Napar z kwiatów lipy możemy spożywać bądź dodawać do kąpieli. Aby zaopatrzyć się w kwiatostany, zbieramy je w czasie kwitnienia w bezdeszczowy dzień, a następnie suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.11.2016
herbata, herbata i jeszcze raz herbata. za smak i działanie lecznicze. warto!

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego warto posadzić lipę?