Jakie byliny na stanowiska słoneczne?

Stanowiska słoneczne w ogrodzie, często charakteryzujące się mało urodzajną glebą, wbrew pozorom można pięknie zagospodarować. Wystarczy wybrać odmiany bylin, dla których nawet trudne podłoże i silne nasłonecznienie to optymalne warunki do rozwoju.

Byliny mają wiele zalet. Nie muszą być dosiewane każdej wiosny, dzięki swojej różnorodności znajdują szerokie zastosowanie m.in. na rabatach, skalniakach, trawnikach czy przy oczkach wodnych, a ponadto część z nich doskonale aklimatyzuje się na stanowiskach słonecznych − nie tylko tam, gdzie ziemia jest bardzo urodzajna, lecz także tam, gdzie jest piaszczysta, sucha i uboga. 

Jakie byliny na stanowiska słoneczne?

Byliny na stanowiska słoneczne, wilgotne i żyzne

Silne nasłonecznienie nie musi zawsze iść w parze z suchą glebą o niskiej jakości. Zanim więc wybierzemy byliny, sprawdźmy, z jaką ziemią mamy do czynienia. Jeśli jest ona wilgotna i urodzajna, warto wybrać rośliny, które lubią i silne słońce, i zasobne podłoże, np.:

- agapanty

- niektóre astry (m.in. nowoangielskie, nowobelgijskie)

- jaskry ostre

- jeżówki purpurowe

- kosaćce

- lilie

- mieczyki ogrodowe

- ostróżki ogrodowe

- pelargonie rabatowe

- pełniki europejskie 

- peonie 

- szafirki armeńskie

- tulipany

Przeczytaj także: Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Byliny na stanowiska słoneczne i suche

Spośród bylin z łatwością można wybrać takie odmiany, które nadają się na stanowiska słoneczne i nie mają dużych wymagań wobec gleby. Jeżeli poszukujemy roślin idealnych do miejsc nasłonecznionych i suchych (np. na skalniaki), możemy wybrać m.in.: 

- akanty

- dzwonki (gatunki skalne)

- gipsówki

- mikołajki płaskolistne

- przetaczniki armeńskie  

- rojniki

- rozchodniki

- rogownice kutnerowate 

- sasanki

- smagliczki skalne

- zawciągi nadmorskie

I na słońce, i do cienia 

Wiele bylin to rośliny uniwersalne, nadające się na różne stanowiska. Byliny takie jak np. orliki, niektóre funkie 

(m.in. Hosta lancifoliaHosta hybrida), kocimiętki, pysznogłówki, rdesty, pewne odmiany żurawek możemy śmiało wybierać nawet wtedy, gdy trudno jest nam jednoznacznie stwierdzić, czy stanowisko, które zamierzamy obsadzić, kwalifikuje się jako miejsce słoneczne, czy może już jako półcień. Rośliny o cechach uniwersalnych mają mniejsze wymagania w zakresie stopnia nasłonecznienia, mogą prawidłowo rozwijać się w niemal każdym miejscu w ogrodzie, a przy tym spełniają funkcje dekoracyjne tak samo dobrze, jak inne byliny o bardziej skonkretyzowanych wymaganiach.

Sprawdź też: Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Jakie byliny na stanowiska słoneczne?

Pielęgnacja rabat bylinowych na stanowiskach słonecznych

Choć odmiany bylin polecane na stanowiska słoneczne są zazwyczaj łatwe w uprawie, należy pamiętać o ich pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy regularnie oglądać rośliny, żeby w porę dostrzec objawy ewentualnej choroby i nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania. Ponadto warto na bieżąco wycinać przekwitłe kwiaty. Istotną kwestią jest także podlewanie. Każda odmiana charakteryzuje się nieco innym zapotrzebowaniem na wodę, jednak nawet byliny lubiące suche podłoże powinny być podlewane w czasie upałów.

Warto wiedzieć! Dobrą metodą nawadniania roślin na rabatach jest podlewanie automatyczne, polegające na dostarczaniu wody bezpośrednio do korzeni. Dzięki temu można uniknąć parowania oraz uchronić rośliny przed szokiem termicznym, który powoduje deformację kwiatów i powstawanie na nich plam. System służący do podlewania automatycznego nie ujmuje rabatom walorów estetycznych. Składa się z rurek, które można dyskretnie zamontować pomiędzy kwiatami i lekko przysypać ziemią.