Dlaczego warto stosować szkło laminowane?

Szkło laminowane stanowi ciekawą propozycję jako materiał do wykończenia i zarazem urządzania wnętrz. Z racji swoich właściwości jest często stosowany w pomieszczeniach kuchennych – jest nie tylko dekoracyjny, ale również bezpieczny w użytkowaniu. Oto najważniejsze cechy szkła laminowanego wraz z propozycjami jego użycia.

Szkło w kuchni

Spis treści:

Dlaczego szkło laminowane jest bezpieczne?

Szkło laminowane ma swoje inne nazwy, z których każda związana jest z cechami charakteryzującymi ten materiał dekoracyjny i użytkowy zarazem:

- szkło klejone,

- szkło bezpieczne.

Pierwsza z nich mówi o sposobie wytwarzania szkła laminowanego, na który składają się cienkie tafle transparentnego szkła, pomiędzy którymi znajduje się spajający je materiał, którym może być żywica lub specjalny materiał – folia polipropylenowa lub PVB (poliwunylobutyralowa). Warstw szkła może być więcej niż dwie, a w celu nadania materiałowi dodatkowych właściwości odpornościowych, stosowane jest szkło hartowane lub utwardzane temperaturowo. Cecha zawarta w drugiej nazwie – bezpieczeństwo – wynika bezpośrednio z pierwszej: na skutek stłuczenia szkła laminowanego unikamy groźnych skaleczeń, ponieważ z tafli materiału nie odłamują się ostre fragmenty – te przytrzymuje warstwa pośrednia, a jedynym skutkiem uderzenia będą ślady pęknięć przebiegające promieniście od miejsca uszkodzenia mechanicznego ku brzegom.

Szkło laminowane nie tylko do kuchni

Materiał ten zdobył sobie dużą popularność z racji swojej trwałości, bezpiecznego użycia, a także dekoracyjnego charakteru, na który największy wpływ mają różnorakie wzory folii spajających cienkie szklane tafle. Jednak aranżacja wnętrz nie wyczerpuje innych możliwości zastosowania szkła laminowanego, które wykorzystywane jest od lat ze względów dalekich od aspektu dekoracyjnego, bo bezpieczeństwa i trwałości.

Szkło takie stosowane jest na przykład na statkach, w samolotach i samochodach, a ponieważ może być również kuloodporne – w pancernych oknach luksusowych i bezpiecznych limuzyn. Jest również materiałem stosowanym w budownictwie – witryny sklepowe, pojedyncze okna lub przeszklone ściany nowoczesnych budynków mieszkalnych nie tylko chronią wnętrza przed intruzami, ale także:

- zapobiegają ucieczce ciepła (szkło niskoemisyjne, inaczej izolacyjne),

- uniemożliwiają przenikanie do wnętrza promieniowania ultrafioletowego, co odsuwa w czasie blaknięcie farb, tapet i frontów mebli,

- ograniczają oślepianie i tworzenie odblasków od światła słonecznego (szkło przeciwsłoneczne refleksyjne), przez co w większym stopniu widzialne są barwy na ekranie telewizora lub komputera,

- są barierą dźwiękoszczelną.

Dekoracyjny charakter szkła laminowanego

Względy dekoracyjne są niezwykle ważne w doborze materiałów wykończeniowych i nie inaczej jest z urządzaniem wnętrz. Szkło laminowane jest tego znakomitym przykładem – tafle, które wybierane są do pomieszczeń kuchennych, a także nowocześnie zaaranżowanych salonów i innych pomieszczeń mieszkalnych, są wyrazistym dodatkiem kompozycyjnym, który przyciąga spojrzenia domowników i zaproszonych gości. Świadomi tego producenci proponują coraz większą ilość wzorów, kolorów, deseni, fotografii i grafik, które zdobią szklany materiał. Folie ozdobne, które spajają warstwy szkła, są w procesie wytwarzania rozgrzewane pod dużym ciśnieniem i to one odpowiedzialne są za bezpieczeństwo użytkowania – w przypadku stłuczenia dekoracja jest zarazem ochroną uniemożliwiającą zranienie odłamkami szkła.

Czy wiesz, że...

Materiały dekoracyjne są tym bardziej cenione, im mniej podatne są na zabrudzenia, na przykład te osadzające się w trakcie długoletniego stosowania. W tym aspekcie szkło laminowane jest bezkonkurencyjne – odporne na uszkodzenia tafle stanowią ochronę umieszczonego między nimi wzoru, a ponieważ nie uszkodzą ich powierzchni rozpuszczalniki organiczne, kwasy ani zasady, można przywrócić im czystość nawet detergentami o silnym działaniu. To sprzyjająca okoliczność podczas sprzątania po generalnym remoncie – osadzone na szkle laminowanym kropelki farby na niezabezpieczonym fragmencie można usunąć odpowiednim do tego celu specyfikiem.

Możliwości dekoracyjne szkła laminowanego zwiększa fakt, że możemy uzyskać efekt nie tylko wyraźnie widocznej folii umieszczonej między warstwami, ale także mniejszego lub większego rozmycia. Wystarczy do tego celu w procesie produkcji wykorzystać nie szkło transparentne, ale takie, którego powierzchnia poddana została na przykład piaskowaniu lub zmatowieniu, a także zabarwieniu. Szkło klejone w takiej wersji będzie cenną ozdobą na ścianach wykończonych w dekoracyjny sposób, na przykład bielonymi na biało cegłami.

Szkło laminowane

Zastosowanie szkła klejonego tuż nad blatem roboczym w kuchni ma za zadanie ochronić powierzchnię ściany przed zachlapaniem wodą, tłuszczami czy fragmentami produktów, z których przygotowywane są codzienne posiłki – do nadania szkłu estetycznego wyglądu możemy użyć wielu rodzajów detergentów. Liczy się również efekt dekoracyjny. Jeśli wybierzemy szklaną ozdobę z wizerunkiem przedstawiającym na przykład owoce cytrusowe lub zroszone kwiaty w dużym przybliżeniu, obrazek taki energetyzująco podziała na zastosowaną w kuchni aranżację.

Z kolei wizerunek korzennych, egzotycznych przypraw podziała uspokajająco i relaksująco. Co więcej – gdy pomieszczenie to jest otwarte na salon, szkło laminowane jest na tyle wyrazistym dodatkiem, że będzie stanowiło również ozdobę pomieszczenia gościnnego. Z tej racji warto precyzyjnie dobrać wzór, jaki zagości na naszych ścianach, tak aby nawiązywał kolorystycznie nie tylko do kuchni, ale i wykończenia salonu. W tym wypadku przykładem będzie folia przedstawiająca w dużym powiększeniu ziarna kawy – nawiązują one do miejsca jej przyrządzania – kuchni, a także konsumowania, czyli zestawu wypoczynkowego w pokoju gościnnym.

Warto przejrzeć całość asortymentu szkła laminowanego – bogactwo kolorów części wzorów skontrastowane jest z fotografiami czarno-białymi, a pomiędzy tymi biegunami znajdują się tafle jednokolorowe. Ponieważ obecnie możliwe jest umieszczenie pomiędzy przezroczystymi powierzchniami nie tylko folii ozdobnej, ale również zalaminowanych materiałów tekstylnych czy metalowych (na przykład siatki), możliwości aranżacyjne ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. W celu uzyskania unikalnego efektu możemy zwrócić się też ku nowoczesnym technologiom – dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest wykonanie szkła laminowanego podświetlanego diodami LED.

Szkło laminowane jest łatwe w montażu

Przymocowanie paneli szklanych do ściany możemy wykonać na co najmniej trzy sposoby:

- za pomocą wkrętów,

- stosując klej, na przykład montażowego lub do luster,

- przytwierdzając szkło laminowane do umieszczonych na ścianie specjalnych szyn.

Niewątpliwą zaletą wynikającą z zastosowania we wnętrzach szkła klejonego jest nieskomplikowany sposób jego przytwierdzenia, obojętnie którą z powyższych technik wybierzemy. Montaż paneli jest czynnością nieskomplikowaną, a dekoracyjny efekt widoczny jest natychmiast.

Co ważne, i tutaj materiał ten wyraźnie góruje nad swoim mniej dekoracyjnym odpowiednikiem, jakim jest szkło hartowane. To ostatnie nie poddaje się cięciu, co uniemożliwia skorygowanie rozmiaru tafli tuż przed umiejscowieniem w pomieszczeniu.

Szkło w kuchni

Na uwagę zasługuje również możliwość wygładzenia krawędzi poprzez szlifowanie, dzięki czemu szkło laminowane znajduje zastosowanie w miejscach bezpośredniego styku powierzchni ze skórą, na przykład jako wypełnienie balustrady lub stopnie schodów. Jako trwała, dekoracyjna ozdoba naścienna jest cenna tym bardziej, że możliwe jest fabryczne wykonanie w niej otworów, co umożliwi nam umieszczenie w ścianie gniazda sieciowego, a także ułatwi montaż i trwałe przymocowanie do ściany.

Porada eksperta:

Stosując transparentne panele szklane na ścianach uniemożliwimy przedostawanie się kurzu i drobnych zabrudzeń pomiędzy dekorację a ścianę przez zastosowanie przezroczystego silikonu – ten nie tylko uchroni przed zanieczyszczeniem od spodniej strony, ale będzie też dodatkowym materiałem spajającym szkło ze ścianą.

Data publikacji: 26.04.2017

Data aktualizacji: 24.06.2024