Dlaczego warto wyposażyć się w gilotynę do paneli?

Podczas remontu czy wykańczania wnętrz niezbędnym elementem naszej pracy jest układanie paneli. Wówczas niejednokrotnie musimy decydować się na przycinanie poszczególnych fragmentów, aby możliwe było skuteczne wykonanie całości. Często jest przy tym głośno i brudno, ale wcale tak być nie musi.

Gilotyna do paneli jest urządzeniem niemal w całości wykonanym ze stali. Niemal, ponieważ drobne elementy są wykonane z gumy, jak np. antypoślizgowe stopki czy wygodna oprawa końcówki dźwigni. Jest idealna do przycinania na odpowiedni wymiar paneli laminowanych. Dzięki niej nie musimy używać zdecydowanie bardziej hałaśliwych i brudzących elektronarzędzi, takich jak wyrzynarka czy pilarka tarczowa.

Zasada działania

To urządzenie bardzo proste w obsłudze – wystarczy na powierzchni panela, którego chcemy dociąć na odpowiedni wymiar, zaznaczyć linię cięcia, ułożyć go na blacie gilotyny i pociągnąć za dźwignię, kierując ją w dół z odpowiednią siłą. Należy pamiętać, że za pomocą gilotyny nie da się przeprowadzić cięć ukośnych i wycięć, choć te ostatnie możemy łatwo wykonać chociażby za pomocą wiertarki. Warto zaznaczyć fakt, że urządzenie to opiera się na zasadzie  przełamywania, a nie dosłownego cięcia, dlatego też wyróżnia je niemal nieograniczona trwałość.

Zalety

Gilotyna umożliwia nam szybkie i, co bardzo ważne, precyzyjne cięcie pod dowolnym kątem od 0° do 180°. Ponadto, krawędź przecięta za jej pomocą jest równiejsza od tej wykonywanej przy użyciu wyrzynarki. W przypadku gilotyny nie ma także mowy o postrzępionej powierzchni. Używając jej, możemy ciąć też panele z przyklejoną od tyłu warstwą tłumiącą odgłosy kroków, a to wszystko bez uciążliwego pylenia i hałasu w trakcie pracy, co jest jedną z największych zalet omawianego sprzętu. Gilotyna do paneli to narzędzie o stosunkowo niewielkich rozmiarach, więc nie powinniśmy mieć też problemów z jej transportem i wielokrotnym przenoszeniem do innych pomieszczeń w trakcie remontu czy wykańczania większych wnętrz.

…i wady

ciecie_listwyciecie_listwyciecie_listwyciecie_listwy

To narzędzie ma też swoje wady. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gilotyną do paneli nie da się wykonywać cięć ukośnych, ponieważ element przesuwa się w trakcie dociskania ostrza. Może mieć ona również problemy z obróbką paneli laminowanych z aluminiową krawędzią z zatrzaskiem, gdzie profil często jedynie lekko się wygina.

Przy zakupie

Decydując się na zakup gilotyny do paneli, należy zwrócić uwagę chociażby na to, czy dany model jest przeznaczony do cięcia wszystkich dostępnych na rynku paneli laminowanych, w tym również tych z izolacją akustyczną. Komfort użytkowania tego narzędzia znacznie podniesie również ząbkowane ostrze, dzięki któremu materiał po przecięciu jest bardziej gładki i precyzyjny, a do tego w trakcie cięcia nie zsuwa się. 

gilotyna_do_paneligilotyna_do_paneligilotyna_do_paneligilotyna_do_paneli