Produkty

Rodzaje parkietu

Rodzaje parkietu

Przyzwyczailiśmy się do tego, że parkiet wykonuje się z deszczułek z litego drewna. Tymczasem tą nazwą może być też określana posadzka wykonana na przykład z mozaiki.

parkiet lityParkiet tradycyjny składa się z drewnianych deszczułek (klepek), które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Zwykle deszczułki mają długość od 250 mm do 500 mm, szerokość od 50 mm do 70 mm i grubość: 22, 19 i 16 mm. Dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9-11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać.
Klepki wytwarza się głównie z dębu, buku, jesionu i jawora; mniej popularne są gatunki: dąb czerwony, wiąz, czereśnia czy akacja. Coraz częściej spotyka się także parkiety z drewna egzotycznego, takiego jak: mutenye, jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, teak, ipe, curupayra czy sucupira. Są to parkiety bardzo twarde, a ich elemeny są większe: długości od 40 do 200 cm, szerokości od 7 do 14 cm i grubości od 15 do 22 mm.

Nowe rodzaje parkietu: Oprócz tradycyjnych klepek na rynku dostępne są również inne rodzaje parkietu.

Mozaiki parkietowe. Są to elementy drewniane łączone w tafle przyklejone do płyty lub siatki, z którymi mocuje się je do podłoża. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, w których tafle mają naprzemiennie ułożone niewielkie elementy z tego samego drewna; na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach.

Lamelowy. Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm i pozostałe wymiary w mm: 300 x 60, 250 x 50 lub 420 x 70, 350 x 70, 280 x 70 oraz 400 x 50.

Parkiet dwuwarstwowy. Są to elementy o wymiarach podobnych do tradycyjnego parkietu (420 x 70 x 11, 490 x 70 x 14 mm), ale o konstrukcji dwuwarstwowej. Wierzchnia warstwa jest z drewna grubości 3-7 mm wykończonego lakierem lub olejem, a stabilizująca - grubości 6-10 mm. parkiet Castorama

Trójwarstwowy. Składa się z trzech warstw: wierzchniej, nośnej i stabilizującej. Warstwy spodnie mogą być z drewna lub z materiałów drewnopochodnych, na wierzchnią stosuje się tylko drewno różnych gatunków krajowych i egzotycznych kilkakrotnie lakierowane lub olejowane. Grubość parkietu wynosi 14-25 mm, a warstwy użytkowej (dekoracyjnej) - najczęściej od 4 do 6 mm. Pojedyncze elementy nazywa się panelami. Mają one szerokość od 14 do 20 cm i długość od 120 do 240 cm.

Data publikacji: 31.12.2012
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?
Parkiet przemysłowy z racji przystępnej ceny, niezwykłej trwałości i ciekawego wyglądu trafia na salony, ale nie tylko tutaj możemy go zastosować. Cho...
Czytaj więcej

Jak wykończyć podłogę

Jak wykończyć podłogę
Będąc na etapie wykańczania lub gruntownego remontu domu, nierzadko stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej sposobu wykończenia podłóg....
Czytaj więcej

Jak wykończyć drewnianą podłogę?

Jak wykończyć drewnianą podłogę?
Decyzja o wyłożeniu podłogi surowymi deskami wiąże się z koniecznością wykończenia ich we własnym zakresie. Jest to niezbędne, by nadać surowcowi odpo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje parkietu