Poradnik DIY – meble ze sklejki

Obok płyt MDF sklejka to jeden z najpopularniejszych obecnie materiałów do produkcji mebli. Jest bardzo wytrzymała, a przy tym dużo tańsza od drewna. I bardziej elastyczna. Jakie zrobić z niej meble?

ściana-ze-sklejkiściana-ze-sklejkiściana-ze-sklejkiściana-ze-sklejki

Co warto wiedzieć o sklejce?


Sklejka jest materiałem drewnopochodnym. Składa się z warstw forniru klejonych pod naciskiem prasy. Fornir to cienkie płaty drewna, zwykle z sosny, brzozy lub olchy. Sklejka z sosny jest mocno usłojona i nadaje wnętrzom rustykalnego charakteru, z kolei ta z brzozy jest subtelniejsza i ma łagodny rysunek. Dzięki elastycznemu materiałowi można ją dowolnie modelować, zyskując nietypowe i oryginalne kształty mebli. Pasuje do każdego stylu urządzania wnętrz. Jednak w przypadku pomieszczeń narażonych na wilgoć – jak łazienka czy kuchnia – warto wybrać sklejkę wodoodporną. Więcej o tym, co warto wiedzieć na temat sklejki przeczytasz w naszym poradniku.

Czy wiesz, że…?

Za jakość materiału sklejki odpowiada nie tylko drewno, ale również klej spajający wszystkie jej warstwy. Rozróżniamy dwa rodzaje kleju: wodoszczelny i suchotrwały. Wodoszczelny przeznaczony jest do stosowania w warunkach wilgotnych. Bardzo szybko schnie, ma mocne spojenie i wypełnia nierówności powierzchni. Suchotrwały jest przeznaczony do stosowania w warunkach suchych i o niskiej wilgotności.

malowanie-sklejkimalowanie-sklejkimalowanie-sklejkimalowanie-sklejki

Jak zaaranżować wnętrze przy użyciu mebli ze sklejki?


Sklejka świetnie nadaje się do tworzenia mebli do pokoju dziecięcego, kuchni, salonu czy łazienki. Meble możemy zrobić samodzielnie, używając do tego gotowych już płyt sklejkowych. Z łatwością skonstruujemy z nich stoły i biurka, szafki na buty, regały czy nawet łóżka. Sklejka rewelacyjnie sprawdzi się też jako obicie mebli, ścian czy sufitu. Nadaje się jako podstawowy budulec, ale jest też świetna w roli półproduktu.
Jeśli więc mamy stary nieużywany mebel przy użyciu sklejki możemy nadać mu zupełnie nową formę. Dobrym sposobem na zaprzyjaźnienie się z tym budulcem jest rozpoczęcie pracy od skromniejszej konstrukcji i zbudowanie np. domku dla lalek w pokoju dziecięcym czy stolika kawowego do salonu. Sklejka ma też bowiem wartości dekoracyjne.


Jak zrobić stolik kawowy ze sklejki – potrzebne akcesoria


Potrzebna nam będzie płyta ze sklejki na blat. Docinamy ją na odpowiednią wielkość i kształt, wykańczamy listwą ozdobną, a następnie pokrywamy bejcą. Nasz stolik będzie miał drewniane nóżki meblowe, które przymocujemy na klej i wkręty do drewna. Pamiętajmy, by najpierw nawiercić otwór pod wkręt, w przeciwnym wypadku płyty się rozwarstwią. Przy prostokątnych nóżkach możemy dla lepszej gwarancji użyć zacisków stolarskich. Do nóżek przymocujemy specjalne zaślepki, które zabezpieczą podłogi przed zarysowaniami. Na koniec całość pokryjemy lakierem wodnym.

sklejkasklejkasklejkasklejka

Czym malować sklejkę?


Sklejkę można wykorzystywać w jej naturalnym wydaniu, ale można też pokusić się o pomalowanie jej na dowolny kolor. W przypadku zachowania naturalnego odcienia wystarczy pokryć sklejkę odpowiednim lakierem np. akrylowym, dzięki czemu drewno nie ściemnieje, zwiększy się jego odporność na uszkodzenia, ścieranie i zarysowania. To wspaniały pomysł we wnętrzach loftowych, w których sklejka służy jako dekoracja ścian, pokrycie sufitu czy blat stołu. W przypadku nadania jej koloru dobrze jest skorzystać z bejcy do drewna. Kolor biały przybliży jej stylistykę do wnętrz skandynawskich. W tej wersji świetnie skomponuje się z bawełną, lnem i płótnem.

 

Data aktualizacji: 22/03/2024