Jak przemalować meble kuchenne - Praktyczny przewodnik krok po kroku

Jak przemalować meble kuchenne - Praktyczny przewodnik krok po kroku

Remont kuchni wcale nie musi wiązać się z astronomicznym wydatkiem. Malowanie mebli kuchennych i płytek jest rozwiązaniem o wiele tańszym, a jego efekty są zdumiewające. Renowacja starych mebli kuchennych jest także rozwiązaniem ekonomicznym. Po co wyrzucać stare, choć jeszcze dobre meble, gdy można dać im drugie życie? Ten sposób renowacji mebli wiąże się z wieloma zagadnieniami. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak przemalować meble kuchenne.

Jak przemalować meble kuchenne? Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do malowania mebli kuchennych warto odpowiednio ją zaplanować. Dobór właściwego koloru farby może być kluczowy w uzyskaniu zamierzonego efektu. Kolorowa farba, szczególnie jasna, nie tylko odmieni wygląd ciemnych i mało zdecydowanych mebli, ale przede wszystkim rozświetli pomieszczenie i nada mu nieco prowansalskiego, modnego akcentu.

Zwróć uwagę na akcesoria, stół czy podłogę, które już znajdują się w kuchni. Dobierz kolor farby do mebli tak, aby pasował do elementów, których nie chcesz zmieniać w pomieszczeniu. Pamiętaj, że płytki nad meblami czy podłogowe również możesz przemalować, aby dopasować je do nowej aranżacji. Dzięki temu, po skończonym remoncie wszystko będzie doskonale do siebie pasowało.

jak przemalować meble kuchenne

Zastanów się także nad okuciami. Klamki przy meblach możesz z łatwością zmienić na inne. Ich wygląd znacząco podkreśli styl nowej kuchni. Jeśli zdecydujesz się na zmianę starych gałek na uchwyty, przed malowaniem należy niepotrzebne otwory we frontach zaszpachlować i wywiercić nowe.

Oceń stan techniczny mebli

Malowanie mebli nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Wymaga jednak właściwego przygotowania frontów. Ten etap w głównej mierze decyduje o ostatecznym wyglądzie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności oceń stan mebli.

Jeśli meble w niektórych miejscach są wypukle i miękkie, może to oznaczać, że wilgoć dostała się do wewnątrz. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana całych frontów. Wszelkie rysy, ubytki czy zdartą folię z łatwością można naprawić. Zwróć uwagę także na stan zawiasów, prowadnic i półek. To najlepszy moment, aby wyregulować stare zawiasy i wymieć zepsute prowadnice.

Farba do mebli kuchennych – jak wybrać?

Renowacje starych mebli są niezwykle modne. To powoduje, że na rynku dostępnych jest wiele farb, którymi możemy je pokryć. Przy wyborze odpowiedniego produktu na drugi plan schodzi rodzaj frontów. Specjalistyczna farba do mebli kuchennych jest w stanie skutecznie pokryć zarówno fronty z MDF, lakierowane, jak i laminowane. Każda jednak wymaga odmiennego przygotowania podłoża. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych farb.

jak przygotować meble kuchenne do malowania

  • Farba kredowa – zapewnia matowe lub półmatowe wykończenie. Doskonale sprawdzi się w kuchniach utrzymanych w stylu vintage, prowansalskim czy rustykalnym. Istnieje wiele rodzajów farb kredowych, które należy dobrać do malowanego podłoża. Wyróżniamy farby mineralne, mleczne, akrylowe czy winylowe. Dużym ich plusem jest ekologiczny skład. Farby te są bezwonne i wodorozcieńczalne. Należy jednak pamiętać, że są dość gęste, dlatego na pomalowanej powierzchni widać pociągnięcia pędzla. Efekt ten można doskonale wykorzystać w planowaniu wystroju całej kuchni. Ponadto możliwe jest cieniowanie farb kredowych. Wówczas nakłada się dwie warstwy farby o różnych kolorach. Po ich wyschnięciu delikatnie ściera się wierzchnią warstwę, tak aby spod spodu przebijał inny kolor. Niektóre farby kredowe wymagają na sam koniec dodatkowej warstwy lakieru bądź wosku, aby uzyskać maksymalną odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

  • Farby V33 – obecnie jedne z najczęściej używanych do renowacji mebli. Farby renomowanej firmy V33 pokryją zarówno powierzchnię frontów meblowych, jak i płytek ceramicznych. Zapewniają wykończenie satynowe. Farba jest odporna na wysoką temperaturę, plamy i uderzenia. Nie wymaga dodatkowej warstwy wosku czy lakieru.

  • Farby Syntilor – ich producent zapewnia szeroką gamę kolorów o intensywnych odcieniach. Na sam koniec zalecana jest jednak dodatkowa warstwa zabezpieczająca.

  • Najtańszą opcją są farby alkidowe. Można je znaleźć wśród produktów takich producentów jak Śnieżka, Bondex czy Dulux.  

Jak przygotować meble do malowania?

Z pewnością wiele osób decydujących się na malowanie mebli zastanawia się, jak przygotować meble do malowania.

Na początek należy zdjąć fronty mebli kuchennych i odkręcić z nich wszelkie okucia.

Następnie dokładnie umyć meble z zabrudzeń i tłuszczu za pomocą ściereczki nasączonej detergentem. Aby mieć pewność, że wszelkie tłuste plamy zostały usunięte, warto na sam koniec przetrzeć meble benzyną ekstrakcyjną bądź acetonem. Nie należy jednak tego robić przy frontach lakierowanych.

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować meble z MDF, mogę Cię uspokoić, że to jedne z najprzyjemniejszych i najprostszych rodzajów mebli do renowacji.

przygotowanie mebli kuchennych do malowania

Wcześniej zdjęte fronty musisz dobrze obejrzeć. Wszelkie głębsze ubytki zaszpachlować, a rysy zetrzeć papierem ściernym. To również spowoduje zmatowienie powierzchni, dzięki czemu farba będzie się lepiej trzymała. Przy dużych rysach warto najpierw użyć papieru gruboziarnistego, a następnie wyszlifować papierem drobnoziarnistym. Pamiętaj, zawsze ścieraj wzdłuż włókien drewna, aby nie zrobić dodatkowych zadrapań. Po wyszlifowaniu powierzchni odkurz dobrze fronty z pozostałego pyłu.

Trochę inaczej wygląda przygotowanie mebli z okleiną. Właściciele tego rodzaju zestawu zastanawiają się, czy w ogóle jest to możliwe. Jeśli tak, to w takim razie jak pomalować meble okleinowe?

W rzeczywistości sprawa jest o wiele prostsza. Najpierw musisz dobrze obejrzeć fronty i ocenić stan okleiny. Jeśli na którymś froncie odprysła lub są duże jej ubytki, najlepiej pozbyć się jej w całości. Przy okleinie z MDF pomoże Ci opalarka, przy laminacie wystarczy podważyć ją szpachelką. Frontów laminowanych nie szlifujemy, wystarczy je dobrze umyć, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Dobór narzędzi do malowania

Do farb kredowych najlepiej nadaje się pędzel płaski lub okrągły z miękkiego włosia. Przy innego typu farbach np. V33 najlepiej sprawdzi się wałek piankowy. Dobrze jest go stosować do mebli laminowanych. Może pozostawiać jednak ślady pasów, które przy kolejnych, cienkich warstwach farby znikają. Tworzy gładką powierzchnię frontów.

Sprawdzonym narzędziem jest także wałek flokowy. Różni się od piankowego tym, że pokryty jest dodatkową warstwą poliamidu. Jest dobry do mebli lakierowanych. Nie zostawia baniek powietrza, jednak tworzy efekt delikatnego baranka.

Wszelkie wałki z włosiem nie nadają się do malowania mebli. Przy trudnodostępnych miejscach, np. w przypadku żłobień, potrzebny będzie cienki pędzelek. Dobrym rozwiązaniem jest także pistolet natryskowy.

narzędzia do malowania mebli kuchennych - pędzle do malowania

Kluczowy moment – malowanie mebli

Teraz czas na odpowiedź na najważniejsze pytanie – jak pomalować meble? Prace rozpocznij od nałożenia podkładu. Aby malowanie było wygodne, warto przygotować rusztowanie z desek, na którym położysz fronty szafek. Pierwszą warstwę farby nakłada się metodą krzyżową. Duże powierzchnie pomaluj wałkiem, a szczegóły i żłobienia cienkim pędzelkiem. Po wyschnięciu jednej strony przełóż na drugą i ponownie pomaluj.

Drugą warstwę farby nakłada się po wyschnięciu pierwszej. Czas schnięcia jest uzależniony od producenta farby. Wszelkie niezbędne informacje powinny znajdować się na karcie produktu. Przy farbach kredowych średnio czas schnięcia wynosi ok. dwóch godzin. Przy farbach renowacyjnych może dojść nawet do sześciu.

Ilość warstw farby również uzależniona jest od producenta. Jednak należy malować dotąd, aż farba nie pokryje całkowicie powierzchni frontu. Średnio trzy warstwy farby wystarczą do osiągnięcia idealnego efektu.

W odpowiedzi na pytanie, jak pomalować fronty kuchenne, nie może zabraknąć informacji o samej technice. Ważne, aby kolejne warstwy farby były cienkie. Dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię. Ostatnią warstwę farby należy nakładać w jedną stronę, tak aby na każdym froncie światło odbijało się jednakowo. Najlepszą temperaturą do malowania jest 15–25 stopni Celsjusza. Ważne, aby nie robić tego w przeciągu. W czasie schnięcia każdy front szafki powinien leżeć poziomo. Dzięki temu farba nie będzie spływała i nie stworzy nieestetycznych zacieków.

jak pomalować meble kuchenne - przybory

Pełnię swoich właściwości farby do mebli uzyskują zwykle po około 20 dniach. W tym czasie postaraj się uważać na fronty, ponieważ mogą być jeszcze miękkie i delikatne. Przy wszelkiego typu zabrudzeniach używaj miękkiej gąbki nasączonej detergentem. Unikaj ostrych szczotek, które mogą porysować powierzchnię mebli. Tak przemalowane szafki posłużą Ci przez kolejne lata i uatrakcyjnią kuchenne wnętrze. Nowa aranżacja wniesie powiew świeżości do Twojego domu.  

 

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?

Malowanie paneli podłogowych. Jakiej farby użyć?
Wymiana starej podłogi zwykle generuje duże koszty i wiąże się z gruntownym remontem. Jeśli marzysz o szybkiej metamorfozie salonu, którą możes...
Czytaj więcej

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę
Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba ren...
Czytaj więcej

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?
Wydawać by się mogło, że remont kuchni to przedsięwzięcie, na którego wykonanie potrzebujemy większych środków finansowych. Okazuje się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
26.08.2016
Ostatnio mnie wzięło na jakieś zmiany i przemalowałam sobie komodę - taką starą, na jasny, pastelowy chabrowy. Wygląda pięknie!
24.05.2016
Fajny pomysł na odmianę wyglądu kuchni, tylko jednak trzeba uważać, żeby do malowania mebli nie wybrać złej farby, musi być specjalna. Ja się raz nacięłam.
02.12.2015
To bardzo dobry pomysł, żeby zamiast wydawać zbyt wiele pieniędzy na nowe szafki, to po porstu je przemalować. Tak właśnie zrobię u siebie, na pastele - seledynowy i łosoś.

Ocena i komentarz dla:

Jak przemalować meble kuchenne - Praktyczny przewodnik krok po kroku