Lamelownica – co to jest i do czego służy?

Samodzielne projektowanie i konstruowanie mebli oraz akcesoriów z drewna to pożyteczne i przyjemne hobby. Jeśli chcesz dodać swym dziełom dokładności oraz precyzji wykonania, przyda Ci się lamelownica. Co to jest i do czego konkretnie służy? Dowiedz się więcej z tego artykułu.

Lamelownica – co to jest?

Możliwe, że spotkałeś się już wcześniej z oryginalnie brzmiącą nazwą lamelownica. Co to jest? To narzędzie, dzięki któremu wykonasz własnym sumptem bardzo precyzyjne łączenia w drewnie. Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, jaki mechanizm pomaga w wywierceniu wgłębień, które umożliwiają łączenia boków materiałów drewnianych, odpowiedzią jest właśnie to narzędzie. 

Dzięki niemu wykonasz boczne połączenia w wysuwanych szufladach w komodach szafkach, ozdobne elementy wykończenia, zabawki dla starszych dzieci oraz wiele innych przedmiotów drewnianych. Frezarka nutowa jest wykorzystywana również do produkcji okien i różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych.

Budowa lamelownicy jest zbliżona do budowy tradycyjnej frezarki do drewna. Jej kluczowym elementem jest frez umożliwiający wykonywanie rowków o głębokości zaledwie kilku milimetrów. Nowoczesne urządzenia są też wyposażone w specjalne nakładki kątowe, które umożliwiają wykonywanie szerszego zakresu prac w drewnie. Do wyboru masz lamelownice elektryczne bądź ręczne. W zależności od tego, czy interesuje Cię lamelownica akumulatorowa, czy manualna, podczas pracy możesz skorzystać z dodatkowych akcesoriów, takich jak urządzenie odsysające pył. 

Przeczytaj również: TOP 4 elektronarzędzia do obróbki drewna marki Erbauer

lamelownica-co-to-jestlamelownica-co-to-jestlamelownica-co-to-jestlamelownica-co-to-jest

Czym jest lamelka do drewna?

Spośród wielu stosowanych w ciesielstwie łączeń, szczególnie popularne jest to na pióro-wpust. Tuż przed klejeniem powierzchni drewnianych w nawiercone szpary wkłada się niewielkie, pasujące szerokością drewniane elementy – lamelki. Dzięki nim całość konstrukcji jest stabilna na tyle, by z wykorzystaniem kleju nadać jej ostateczny kształt. Wykonanie miejsc na wsporniki w bokach łączonych powierzchni umożliwia lamelownica

Z racji swojego charakterystycznego, owalnego kształtu, lamelka do drewna przywodzi na myśl na przykład nuty na pięciolinii i stąd funkcjonująca równolegle z lamelownicą nazwa – frezarka nutowa. Skojarzenia kształtu lamelek z miniaturowymi ciasteczkami dały z kolei początek angielskiej nazwie biscuit joiner. Funkcjonuje jeszcze jedno określenie na to samo urządzenie – fugownica. Jej nazwa bierze się z racji możliwych za jej pomocą do uzyskania podłużnych, długich wgłębień, które przypominać mogą szczeliny między płytkami ceramicznymi, uzupełniane odpowiednio dobranym kolorystycznie wypełnieniem. Lamelownica akumulatorowa bądź ręczna występuje też pod nazwą frezarka strunowa.

Zobacz także: Rodzaje strugów ręcznych

Jak działa i do czego służy lamelownica?

Wiesz już całkiem sporo na temat lamelownicy i czynności, którą można dzięki niej wykonać (lamelowanie). Co to jest, skąd wzięła się nazwa urządzenia – to jednak tylko podstawowa wiedza na temat tego sprzętu. Dowiedz się teraz, do czego służy lamelownica i jak się ją stosuje.

Dzięki lamelownicy możesz przygotować do sklejenia powierzchnie drewniane łączące się ze sobą pod dowolnym kątem, choć najczęściej stosowaną miarą jest 90° i 45°. W odpowiednio odmierzonych i przyciętych wcześniej fragmentach drewnianego materiału za pomocą niedużej siły nacisku wywierć podłużne zagłębienia, w które możesz włożyć lamelki – niewielkie, drewniane elementy służące ustabilizowaniu konstrukcji. 

Po nałożeniu na powierzchnię łączenia warstwy kleju do drewna całość możesz pozostawić do wyschnięcia. Lamelownica posłuży do przygotowania zespojenia ze sobą materiałów drewnianych i drewnopochodnych – desek z drewna litego, sklejekpłyt MDF czy płyt wiórowych.

Elektronarzędzie nie należy do wielkich ani ciężkich (waży ok. 2,5 kg, a co bardziej specjalistyczne odmiany nieco więcej). Wykonanie gniazd pod pióra na zamocowanie złączek nie wyczerpuje możliwości urządzenia, za pomocą którego możesz też frezować powierzchnię łączeń i w ten sposób sprawić, że z wykonywanego przez Ciebie mebla będą mogły wysuwać się szuflady. Za samo cięcie odpowiada frez do rowków, a głębokość jego wnikania w materiał możesz regulować. 

Praca z użyciem narzędzia należy do łatwych, zwłaszcza że z racji dołączonego do urządzenia specjalnego worka na wióry jest zazwyczaj czysta. Lamelownicę włączasz też na krótko, aby zadać za jej pomocą kilka precyzyjnych cięć.

Zainspiruj się: Jak używać frezarki do drewna?

lamelownica-co-to-jest.lamelownica-co-to-jest.lamelownica-co-to-jest.lamelownica-co-to-jest.

Rodzaje narzędzi do lameli

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje narzędzi do wykonywania lameli. Na to, jaka lamelownica sprawdzi się najlepiej w Twoim warsztacie, wpływa przede wszystkim to, do czego zamierzasz ją stosować. Jeśli narzędzie posłuży Ci do typowo amatorskich prac, to z powodzeniem wystarczy Ci prosta lamelownica amatorska. Sprzęt wyróżnia się niedużą, nieprzekraczającą 1000 W mocą. Urządzenie bez trudu poradzi sobie jednak z drewnem, płytami drewnopodobnymi i materiałami drewnopochodnymi. Modele tego rodzaju są najczęściej zasilane akumulatorowo, dzięki czemu możesz je zabierać w dowolne miejsce pracy. 

Do celów amatorskich i zwykłego domowego majsterkowania może też wystarczyć lamelownica ręczna. Miej jednak na uwadze, że praca z nią nie jest tak wydajna ani łatwa, jak z urządzeniem elektrycznym.

Profesjonalna lamelownica to sprzęt wyróżniający się zdecydowanie większą mocą. Wyższa moc wymaga zwykle też stałego zasilania z sieci. Dzięki temu sprzęt z łatwością poradzi sobie z wykonywaniem wgłębień w najtwardszych gatunkach drewna. Sprzęty tego typu zazwyczaj mają w zestawie dodatkowe akcesoria, np. praktyczne odsysacze pyłu, które pomogą Ci zachować porządek w miejscu pracy.

Tylko od Twojej wyobraźni przestrzennej, pomysłowości i ilości wolnego czasu zależy, ile ciekawych funkcjonalnie oraz cieszących oko przedmiotów z drewna stworzysz. Frezarka nutowa doda im stabilności, dzięki czemu wykonane przez Ciebie meble czy przybory przetrwają długie lata.

Data publikacji: 15.12.2015