Domowe sposoby na naturalne nawożenie roślin doniczkowych

Zadbane rośliny doniczkowe to najpiękniejsze ozdoby naszego domu. Aby bujnie i zdrowo rosły, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w tym również nawożenia. Nie musimy jednak sięgać po preparaty dostępne w sklepach. W roli nawozu dobrze sprawdzą się także substancje, które znajdziemy we własnym domu.

nawóz

Chociaż domowe sposoby nawożenia roślin skutkują po nieco dłuższym czasie, stanowią godną alternatywę dla chemicznych preparatów dostępnych w sklepach. Są zdrowsze zarówno dla roślin, jak i dla nas samych, dlatego warto wypróbować je, zanim sięgniemy po produkty ze sklepowej półki. Co możemy wykorzystać w roli naturalnego nawozu roślinnego?

Woda i jajka

Podlewanie to w większości wypadków zabieg niezbędny do utrzymania przy życiu wszelkich roślin. Ponieważ zasilanie nią naszych okazów jest nieuniknione, najlepiej wykorzystać w tym celu wodę mineralną. Zawiera ona dwutlenek węgla, który rozpuszcza wapno i chroni ziemię oraz doniczki przed powstawianiem na nich nalotu. Jest bogata w mikro- i makroelementy, które pozytywnie wpłyną na zdrowie naszych roślin.

Zamiast wody mineralnej możemy skorzystać także z tej, w której gotowaliśmy jajka. Jeśli natomiast zalejemy nią pokruszone skorupki i odstawimy na kilka dni, zyskamy doskonały nawóz, zwłaszcza dla roślin kwasolubnych (np. azalii, wrzosów czy kamelii). Skorupki jajek bogate są bowiem w azot i węglan wapnia, dlatego wywar z nich doskonale wzmocni rośliny doniczkowe.

Warto wykorzystać również wodę, która pozostała po zagotowaniu ziemniaków lub innych warzyw, np. cebuli. W pierwszym przypadku wzbogacimy ziemię w skrobię i mikroelementy. Wywar z cebuli sprawdzi się natomiast jako nawóz dla kwitnących cyklamen perskich. Należy jednak pamiętać, że wywaru warzywnego można użyć tylko wtedy, gdy do gotowania nie dodaliśmy soli.

Kawa i herbata

A dokładniej fusy po jednym i drugim napoju – wymieszane z ziemią doniczkową nie tylko ją spulchniają, ale także polepszają zdolność magazynowania wody i wpływają na bujny wzrost roślin.

Również zużyte torebki po herbacie mogą posłużyć za nawóz. Zanim napełnimy doniczki ziemią, ich dno wyłóżmy takimi torebkami – nie tylko odżywią roślinę, ale także będą wchłaniały nadmiar wody.

Również sama herbata – bez cukru – lub zaparzone jej liście spełnią role nawozu, a szczególnie dobrze wpłyną na paprocie. Herbatą możemy je od czasu do czasu podlewać, a zaparzonymi liśćmi wzbogacić glebę podczas przesadzania rośliny.

nawóz

Mleko i banany

Wapń zawarty w mleku dobrze posłuży naszym roślinom. Nie wlewamy go jednak bezpośrednio do doniczek – najlepiej do pustej butelki lub kartonu po mleku wlać wodę, dokładnie wypłukać i dopiero taką mieszanką zasilić roślinę.

Skórkę od banana możemy ułożyć na dnie doniczek – jest pełna mikroelementów, więc wpłynie na intensywniejsze kwitnienie roślin oraz bardziej wyrazisty zapach. Taki sam efekt uzyskamy, jeśli zalejemy skórki wodą, pozostawimy na kilka dni, a następnie podlejemy nią rośliny.

Węgiel drzewny

Węgiel pełen jest składników, które wspomagają rozwój roślin. Wystarczy pokruszyć go na drobniejsze kawałki i wymieszać z ziemią. Przydatny będzie także węgiel sproszkowany, który odkazi glebę, a także wpłynie na gojenie się ran powstałych na skutek przycinania pędów roślin.

Popiół

Popiół z papierosów, cygar, a także z ogniska zawiera wiele pożytecznych dla roślin składników mineralnych. Dodatkowo zmienia odczyn gleby na zasadowy – odkwasza ją. Wystudzony popiół warto więc zebrać i wykorzystać jako użyźniający składnik ziemi doniczkowej.

Drożdże

Drożdżami rozpuszczonymi w wodzie możemy podlewać od czasu do czasu rośliny doniczkowe. Taka mikstura przyspiesza ich rozwój i sprawa, że kwiaty rosną bujnie.

Aspiryna

Jedna tabletka rozpuszczona wodzie, którą podlewamy kwiaty, wpłynie na ich uodpornienie i wzmocnienie. Rośliny będą także szybciej rosły, a ich liście zyskają intensywniejszy, zielony kolor. Kurację taką warto zastosować raz na dwa miesiące.

Więcej na temat roślin doniczkowych dowiecie się z tego artykułu.