Produkty

Ogród dla leniwych: rośliny ogrodowe łatwe w uprawie

Ogród dla leniwych: rośliny ogrodowe łatwe w uprawie

Chcesz mieć piękny ogród, a przy tym się nie napracować? Wystarczy wybrać łatwe w uprawie rośliny, które pięknie wyrosną bez wielu godzin pielęgnacji.

żywopłot, cisyKrzewy zimozielone, ozdobne byliny, małe drzewka i iglaki – niektóre z odmian tych roślin potrafią przetrwać silne mrozy, a wymagają zwykle tylko okresowego przycinania i usuwania chwastów. Które rośliny wybrać?

Krzewy zimozielone

Stworzą zielone tło dla innych kwiatów, ich pielęgnacja nie jest wymagająca, występują w wielu odcieniach i sprawdzą się jako żywopłot. Krzewy zimozielone charakteryzują się tym, że ich liście zwykle zachowują kolor nawet zimą, dzięki czemu mogą stanowić naturalną osłonę przed wiatrem dla delikatniejszych roślin. Ponadto krzewy tego rodzaju zmieniają liście stopniowo, co oznacza, że jesienią i zimą oszczędzimy sobie pracy z grabieniem.

Wybór jest szeroki: berberysy możemy kupić w kolorze czerwonym, zielonym lub złocistym, wyrastają na ok. 1,5 metra, dobrze znoszą suszę i cień, podobnie jak łatwy do formowania bukszpan zwyczajny. Z kolei na długo utrzymujące się na krzewie owoce możemy liczyć w przypadku ognika szkarłatnego, zaś zimozielone odmiany różanecznika dadzą nam duże i intensywnie zielone liście.

Byliny

Wiosną lub latem mogą mieć dekoracyjne kwiaty, a z zimozielonych odmian możemy zaaranżować w ogrodzie zielone dywany. Do niewybrednych odmian zalicza się m.in. bergenię sercowatą – jest wytrzymała na mrozy, może być sadzona w słońcu i cieniu, w jednym miejscu potrafi wytrzymać nawet 10 lat. Jeszcze więcej koloru uzyskamy dzięki różowym, fioletowym lub białym floksom (kwitną od lipca do września). Do jednych z najpiękniejszych i zarazem łatwych w uprawie bylin ogrodowych zalicza się również liliowce ogrodowe – ich głęboki system korzeniowy sprawia, że dobrze radzą sobie bez wody, choć zaleca się ich podlewanie, jeśli rosną w mocno nasłonecznionych miejscach.

Uwaga! Podlewać należy glebę, a nie całą roślinę!berberys

Drzewa iglaste i liściaste

Do większych ogrodów możemy wybrać glediczię, ażurowe drzewo, które wiosną obsypane jest złocistożółtymi liśćmi lub różne odmiany klonów. Te z kolei mogą rosnąć niemal wszędzie. Leniwym lub początkującym ogrodnikom, którzy oczekują dobrej uprawy przy minimum wysiłku, można polecić odporne odmiany klonów północnoamerykańskich albo europejskich.

W przypadku drzew iglastych dodatkowo możemy wybierać spośród rozmaitych kształtów (np. kulistych, kolumnowatych lub wąskich). Pielęgnacja świerków kłujących jest jeszcze mniej wymagająca niż świerków pospolitych – drzewka potrzebują w zasadzie tylko słonecznego stanowiska i wilgotnego podłoża.

Alternatywą mogą być łatwe w uprawie: modrzew europejski i modrzew japoński. Do prawidłowego rozwoju potrzebują wolnej przestrzeni, wilgotnej gleby i słońca. W tym przypadku warto jednak zadbać o sadzonki, które zimą należy dodatkowo zabezpieczyć. Z dorosłymi drzewami nie będzie już tego problemu – są odporne na niskie temperatury.

Data publikacji: 27.03.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród dla leniwych: rośliny ogrodowe łatwe w uprawie