Drążki do szaf – czym powinny się cechować?

Każda funkcjonalna szafa czy garderoba powinna być wyposażona w drążek. To na nim powiesimy odzież na wieszakach, zapewniając jej odpowiednie warunki do przechowywania. Jaki zatem powinien być drążek?

Drążki do szaf Wśród rozmaitych akcesoriów do garderoby, drążek jest jednym z ważniejszych elementów. Na nim powiesić można właściwie każdą część garderoby, dlatego jego obecność maksymalizuje funkcjonalność szafy. Jednak drążek drążkowi nierówny. Liczy się materiał jego wykonania, sposób montażu, a także rozmiar – aby odpowiednio dopasować go do danej szafy, powinniśmy dowiedzieć się, jakie powinien mieć cechy. Również to, gdzie go zastosujemy – w szafie w przedpokoju czy może w garderobie, gdzie chcemy powiesić sukienki lub koszule – będzie miało ogromne znaczenie. Zobaczmy!

Drążek do szafy na odzież wierzchnią

Istotną kwestią dotyczącą tego, jaki powinien być drążek do szafy, w której chcemy umieścić płaszcze i kurtki, jest sposób jego mocowania, a także jego trwałość. Element ten powinien być w odpowiedni sposób przytwierdzony do konstrukcji szafy, ponieważ odzież wierzchnia bywa ciężka. Jeśli chcemy w przedpokojowej szafie umieścić kurtki wszystkich domowników, drążek musi wykazywać odpowiednią wytrzymałość. Wybierzmy ten wykonany z ocynkowanej stali.

Porada eksperta

Za optymalną długość drążka przyjęło się 120 cm. Taka cecha pozwala mieć pewność, że nie będzie on uginał się pod ciężarem ubrań. Jeśli jednak nasza szafa jest szersza, nic straconego. Wybierzmy odpowiednio długi drążek, ale zapewnijmy mu dodatkowe mocowanie. Uznaje się, że na każde 100 cm powinien być on kotwiczony.

drążek w szafieDrążki odróżniają się od siebie również sposobem montażu. Wyróżniamy:

- drążki na wcisk – działające podobnie, jak drążki rozporowe, są osadzane pomiędzy dwoma bokami szafy czy wnęki;

- drążki przykręcane – posiadają elementy montażowe, które pozwalają na trwałe przytwierdzenie ich w danym miejscu wewnątrz szafy.

W przedpokoju, gdzie zazwyczaj umieszczamy szafę na płaszcze, kurtki, futra i inne odzienie wierzchnie, zastosujmy drążek przykręcany. Będzie lepiej znosił ciężar.

DRĄŻEK OKRĄGŁY FI 25 MM 460 MM CHROMDrążki do garderoby i szafy w sypialni

Do szafy i garderoby, w której będziemy wieszać sukienki, koszule, marynarki – możemy wybrać drążek wciskany. Jeśli nie zamierzamy zbytnio go obciążać, najpewniej doskonale się sprawdzi. Rurka drążka powinna być jednak okrągła i niezbyt gruba – w innym wypadku wieszaki mogą być do niej niedopasowane, spadać z niej i powodować hałas w czasie przesuwania. Również te drążki będą najczęściej ze stali ocynkowanej. Aluminium ma tę zaletę, że jest lekkie, ale może nie wytrzymać ciężaru i się wyginać. Stalowe drążki są puste w środku, co sprawia, że również nie są bardzo ciężkie.

Osadzając drążek w szafie lub garderobie, powinniśmy pamiętać również o tym, na jakiej wysokości i głębokości go umieścić. Aby ubrania nie stykały się z podłożem, należy usytuować je na wysokości przynajmniej 160 cm. Ta zasada dotyczy przede wszystkim drążków do płaszczy i kurtek. W szafie sypialnianej możemy je umiejscowić na wysokości około 130 cm. To wystarczy na optymalne ulokowanie w niej spodni na klipsach, spódnic czy koszul i garsonek. Sukienki również potrzebują 160 cm.

Data publikacji: 29.10.2017