Drzewka owocowe w doniczkach — które do ogrodu?

Jeżeli posiadamy małą działkę lub taras, nie musimy rezygnować z marzeń o wyhodowaniu zerwanych własnoręcznie z drzewka owoców. Możemy zdecydować się na gatunki takie jak jabłoń, grusze czy brzoskwinie i nektaryny, ale w odpowiednich odmianach. Jest to idealne rozwiązanie dla małych powierzchni, ponieważ owoce te potrafią być naprawdę smaczne, a drzewka nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji.

Drzewka owocowe w doniczkach

Minidrzewka owocowe

Tego typu drzewka stają się coraz bardziej popularne dzięki swojej praktyczności. Przede wszystkim nie zabierają tyle miejsca, co wkopane w ziemie okazy. Kolejnym plusem jest łatwość pielęgnacji i zabezpieczenia przed mrozem. Niektóre odmiany potrafią przemarzać i po ostrej zimie owoce się nie pojawiają. Natomiast w przypadku roślin w doniczkach wystarczy je wstawić do pomieszczenia, gdzie nie pojawiają się aż tak niskie temperatury, co na zewnątrz. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla regionów Polski, gdzie zimy potrafią być wyjątkowo surowe.

Minidrzewka mają także ważną zaletę w kwestii nie tylko pielęgnacji, ale i w owocowaniu. Zaczynają wydawać owoce już nawet w drugim roku uprawy, przez co stają się coraz chętniej wykorzystywane przez ogrodników. Na dodatek plon z takiego drzewka, patrząc na jego niewielkie rozmiary, nie jest taki mały, może czasem dochodzić nawet do 7-8 kg.

Warto też dodać, że takie drzewko w ozdobnej donicy, np. ceramicznej, potrafi podnieść estetykę całego ogrodu i dodać mu odpowiedni charakter. W zależności od pojemnika i wybranego gatunku możemy wprowadzić nieco elegancji czy nadać przestrzeni romantyczny charakter.

Uprawa drzewek w donicach

Drzewka uprawiane w doniczkach lubią, gdy zapewni się im dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Przede wszystkim pojemnik nie może być za duży ani za mały. Kupując drzewko sprawdzamy, czy na pewno zmieści się w naszej donicy i, z drugiej strony, czy naczynie nie zasłoni całej rośliny.

Równie ważne jest podłoże, najlepsze będzie żyzne i próchniczne. Drzewko w donicy ustawmy w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów, na stanowisku słonecznym. Niezmiernie istotne jest również podlewanie rośliny, zwłaszcza jeżeli stoi ona na balkonie czy tarasie pod dachem i nie ma dostępu do wody z opadów. Dodatkowo wiosną i na początku lata rośliny w pojemnikach starajmy się nawozić. Możemy do tego wykorzystać gotowe preparaty do drzewek owocowych dostępne w sklepach ogrodniczych.

Miniaturowe drzewka owocowe dość wolno rosną, więc nie musimy się martwić częstym przycinaniem ich, tak jak jest to w przypadku typowych odmian w sadach. Stanowi to duże uproszczenie w pielęgnacji i tym bardziej zachęca do uprawy roślin w donicach.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, dużą zaletą jest możliwość schowania tych roślin na okres mrozów do pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, by nie pozbawiać ich światła przez zamknięcie np. w piwnicy. W przypadku łagodnych zim możemy jedynie osłonić donicę materiałem, np. słomą, tak by zabezpieczyć przed przemarznięciem bryłę korzeniową.

Drzewka owocowe w doniczkach

Przykładowe odmiany minidrzewek w donicy

 

Odmiany roślin tego typu są zazwyczaj zwartego pokroju. Przykładowe odmiany dla jabłoni to npDelegrina o wysokości do 50 cm. Jej owoc jest czerwono-żółty, dojrzewa na początku września.

U gruszy popularną odmianą minidrzewka jest Garden Pearl. Pień osiąga wysokość do 40 cm. Drzewka o zwartym pokroju wydają owoce w połowie października. Kwitnie na biało.

Brzoskwinia, np. odmiana Honey Gold, ma ok. 40 cm wysokości. Jest to dekoracyjna roślina, która owocuje dość obficie. Drzewko wydaje zielono-żółte owoce.

Przykładem odmiany nektaryny jest Rubis. Oprócz waloru spożywczego owoców wydaje także dekoracyjne, różowe kwiaty. Odmiana ta charakteryzuje się smacznymi żółto-czerwonymi owocami.

Możemy także uprawiać np. morelę w odmianie Aprigold, lub wiśnię Piemont.

Podane odmiany to jedynie pojedyncze przykłady. W tej chwili w sklepach mamy wiele odmian do wyboru z każdego gatunku. Podczas decydowania się na konkretne drzewko zwróćmy uwagę na jego jakość oraz na najodpowiedniejsze dla niego warunki do wzrostu w zależności od stanowiska, jakie możemy mu zapewnić.