icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Przykłady i uprawa roślin dwuletnich

Rośliny dwuletnie to grupa roślin mieszcząca się pomiędzy jednorocznymi a wieloletnimi. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się dwuletnim cyklem uprawy. W pierwszym roku pojawiają się liście, a w kolejnym kwiaty i nasiona. I właśnie w drugim roku rośliny zamierają. Zdarza się jednak czasami, że rosną nieco dłużej, ale wtedy mniej obficie kwitną i stają się coraz mniej dekoracyjne.

Przykłady i uprawa roślin dwuletnich

Uprawa roślin dwuletnich

Rośliny dwuletnie nie są bardzo trudne w uprawie, dlatego warto je mieć w naszym ogrodzie. Tą grupę roślin rozmnażamy generatywnie, czyli z nasion. Wysiew przeprowadzamy wiosną lub latem, lub nawet w sierpniu (ale nie później, by młode siewki zdążyły się ukorzenić). Wysiewamy nasiona np. do rozsadnika, a gdy są one sporych rozmiarów, można posadzić je do małych doniczek. Dobrze, gdy ziemia jest spulchniona i wilgotna na odpowiednim poziomie. Po wschodach siewki wysadzamy na zagony. Jeśli chodzi o przeżycie zimy, większość gatunków radzi sobie z niskim temperaturami, ale te bardziej wrażliwe warto okryć, aby ułatwić im przetrwanie.

Podczas dalszej uprawy na miejscu stałym systematycznie odchwaszczamy okolice roślin dwuletnich. Nie zapominamy oczywiście o regularnym podlewaniu. Co jakiś czas warto również rośliny nawozić. Uważajmy także na możliwe pojawiające się choroby i szkodniki. Musimy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które uda nam się zauważyć. Może zdarzyć się zgorzel siewek w początkowej fazie rozwoju czy – później – mączniaki (prawdziwy lub rzekomy). Co do szkodników, często dokuczliwe są mszyce oraz przędziorki.

Przeczytaj także: Uprawa roślin – wszystko o frezjach

Przykłady i uprawa roślin dwuletnich

Przykłady roślin dwuletnich:

- fiołek ogrodowy (bratek) – Viola x wittrockiana – kwitnie od marca do maja, kwiat ma 5 płatków i charakteryzuje się ogromną paletą barw, rośnie dobrze w słońcu na żyznej glebie. Świetnie nadaje się na rabaty, do pojemników, donic na balkonie czy tarasie. Dzięki ciekawym kwiatom staje się ozdobą każdego ogrodu i jest bardzo popularną rośliną.

- prawoślaz różowy (malwa) – Althaearosea – najozdobniej kwitnie w drugim roku uprawy, więc najczęściej traktowany jest jako roślina dwuletnia, mimo że może rosnąć dłużej. Kwitnie VII-IX, również, jak w przypadku bratków, cechuje się dużą różnorodnością kolorystyczną w zależności od odmiany. Rośnie najlepiej w słońcu ewentualnie w półcieniu, nadaje się do rabat oraz wykorzystywany jest jako kwiat cięty.

- stokrotka trwała (pospolita) – Bellis perennis – kwitnie od marca do nawet czerwca, kwiatami są koszyczki białe, różowe, czerwone i inne, w zależności od odmiany. Radzi sobie w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, ładnie wygląda na rabatach, w pojemnikach, donicach.

- dzwonek ogrodowy – Campanula medium – kwitnie od maja do lipca, kwiaty są dzwonkowate białe, różowe, w odcieniach niebieskiego. Rośnie w miejscach przewiewnych, jasnych, lubi słońce, ale poradzi sobie w półcieniu. Wykorzystywana jest na rabatach lub jako kwiat cięty do bukietów.

- niezapominajka leśna – Myosotis sylvatica – kwitnie na niebiesko, biało lub różowo, a środek jest żółty, okres kwitnienia to IV-VI. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie półcienistych. Nadaje się na rabaty czy do pojemników.